توسل به خشونت‌ از سوی گارد مرزی اسپانیا برای عقب راندن پناهجویان

14:55 - 25 مهر 1401
کد خبر: ۴۴۷۸۳۱۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
خشونت نیروهای مرزی اسپانیا پناهجویان بسیاری را به کام مرگ کشانده و بسیاری دیگر نیز اخراج شده‌اند.

خبرگزاری میزان - «آنجل گابیلوندو»، بازرس حقوق بشری، می‎گوید که پلیس اسپانیا 470 بار اقدام غیرقانونی بازگرداندن پناهجویان را در طی یک تلاش جمعی برای عبور از مرز مراکش به شهر «ملیلیه» انجام داده است.

به گزارش «آناتولی»، در 24 ژوئن، حدود هزار و 700 مهاجر به حصار مرزی نظامی که منطقه شمال آفریقای مرز اسپانیا را از مراکش جدا می‌کند، یورش بردند.

از آنجایی که مهاجران سعی در عبور از مرزهای اسپانیا را داشتند، با واکنش خشونت‌آمیز پلیس و مقامات اسپانیایی و مراکشی مواجه شدند.

تصاویر و ویدئوهای منتشر شده نشان می‌دهد که چند مهاجر در پی این خشونت‌ها کشته شده و تعدادی نیز با دست‌های بسته به روی زمین خوابانیده شده‌‍اند.

نیروهای مرزی اسپانیا حتی پناهجویان مجروح را نیز وادار به بازگشت اجباری به مراکش کردند.

مقامات مراکشی می‌گویند 23 مهاجر در این حادثه جان باختند، در حالی که سایر سازمان‌های غیردولتی می گویند تعداد واقعی کشته‌ها 37 نفر بوده است.

اولین نتایج تحقیقات در حال انجام توسط بازرس اسپانیا نشان داد که نیروهای مرزی اسپانیا 470 مهاجر را «بدون رعایت مقررات ملی یا بین‌المللی» به عقب رانده‌اند.

«گابیلوندو» می‌گوید دادگاه قانون اساسی اسپانیا حکم داده که هرگونه عقب راندن پناهجویان در مرز اسپانیا باید فردی و مطابق با تعهدات بین‌المللی باشد.

پیش از این وزارت کشور اسپانیا به اخراج اجباری تعدادی از پناهجویان در مرزهای این کشور اذعان کرده بود.

دفتر «گابیلوندو» همچنین مجموعه‌ای از توصیه‌ها را برای وزارت کشور اسپانیا ارائه کرد، از جمله توسعه «فوری» پروتکل‌های جدید برای اطمینان از اینکه هرگونه عقب‌نشینی با قانون مطابقت دارد.

وی همچنین خواستار تمرکز بیشتر بر حقوق بشر و «بهبود رفتار» با افرادی است که از سعی دارند از مرزهای اسپانیا عبور کنند.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط فعالان حقوق بشری، ۹۷۸ پناهجو در مسیرهای دسترسی به اسپانیا در نیمه اول سال ۲۰۲۲ جان خود را از دست دادند؛ از میان این قربانیان ۱۱۸ نفر زنان و ۴۱ نفر کودکان بودند.

انتهای پیام/


برچسب ها: اسپانیا اروپا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *