وکیل آنلاین

جستجوی پرسش پیگیری پرسش ارسال پرسش جدید
۲۰۰ بازدید ۱ ماه پیش ۱ امتیاز
(سعید)
سلام خسته نباشید نمیدونستم کجا شکایت کنم پلیس آگاهی فتا یا دفتر الکترونیک قضایی چند ماه پیش یه آقایی تازه ساکن محلمون شده بود منم سوپر مارکت دارم اومد نزدیک ۷۰۰ هزار تومن جنس برد حالا چند بار رفتم پی اون دیدم بار کرده رفته هر چی زنگ میزنم خاموشه آیا میتوانید کمکم کنید چجوری ازش شکایت کنم
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۲۴ساعت:۱۹:۳۱

پاسخ وکیل آنلاین: میتوانید با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی اقدام قانونی خود را از طریق شورای حل اختلاف انجام دهید. 

۱۸۸ بازدید ۱ ماه پیش ۲ امتیاز
(مینا فتوحی قیام)

یافتن گم شده

با سلام و احترام به استحضار می‌رسانم که خواهر من شهلا فتوحی قیام به شماره ملی 0041546388 از آذرماه سال 95 در هتل آرمان در خیابان سعدی به شماره تلفن 33915203 اقامت داشته و مدت 5 سال آنجا بوده است. اخیراً که با هتل تماس گرفتیم، می‌گویند که حدود 2 سال است که از آنجا نقل مکان کرده یعنی تقریباً از اواسط سال 1400 ، از متصدیان هتل جویا شدم که چگونه می‌توانم سراغی از خواهرم بگیرم و آدرسی از او داشته باشم، گفتند اگر به هتل دیگری رفته باشد (که بسیار محتمل است) باید با اداره اماکن کل تهران واقع در خیابان شریعتی، خیابان پلیس تماس بگیرید. پس از تماس با اداره اماکن کل تهران، آنها ما را به سامانه سامع قوه قضائیه (same.eadl.ir) هدایت کردند. سامانه سامع هم با ارائه آدرس شما ، من را به شما ارجاع داد.اکنون از شما تقاضا دارم مساعدت نموده و خواهرم را پیدا کنید و نشانی و شماره تلفنی از او در اختیارم بگذارید تا بتوانم او را به آغوش خانواده بازگردانم. امیدوارم با کوشش و جدیتی که در این قبیل موارد از قوه قضائیه سراغ دارم، با اقدامی پیگیرانه او را یافته و به من اطلاع دهید. پیشاپیش از بذل محبت و همکاری شما، تشکر می‌کنم. مینا فتوحی قیام
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۲۴ساعت:۱۹:۲۵

پاسخ وکیل آنلاین: پرسش کننده محترم نسبت به ثبت شکایت از طریق سامانه ثنا اقدام نمایید. موضوع به ضابطان دادگستری ارجاع شده و تحقیقات برای پیدا شدن ایشان انجام می شود. 

۲۰۱ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(مسعودکمرانی)

اجرای حکم

باسلام وخداقوت،به جرم سرقت۵میلیون تومان وجه نقدوفلش به۱۰ماه و۱۵روزحبس و۷۴ضربه شلاق محکوم شده ام.۱آیاهر۲مجازات:حبس وشلاق اجرامیشودیامجازات شدیدتر؟...۲آیابادرخواست پابندبجای حبس موافقت میشودومیشه قبل اززندان درخواست داد؟متشکرم
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۲۳ساعت:۰۸:۰۸

پاسخ وکیل آنلاین: هرگاه دو مجازات حبس باشد، مجازات اشد اجرا می شود و در فرض سوال شما هر دو یعنی حبس و شلاق اجرا می شود.

۱۰۰ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(محرم)

قصور پزشکی

با سلام و احترام چند سوال داشتم اول اینکه پزشک خاطی بعداز حکم قطعی باغ خود را بنام فرزندش زده چطور میشه با اعسار ایشان موافقت میشود؟ 2. پزشک خاطی طبق مدارک موجود در دو بیمارستان کار میکند پس چطور با اعسار ایشان موافقت میشود ؟ 3.قاضی دادگاه اصلا به صحبتها ودفاعیات من توجه نکردن حتی به گردش مالی و صورت حسابهای بانکی پزشک توجه نکردن چرا که پزشک از افراد با نفوذ شهرستان هستندواگر بخواهم از قاضی شعبه شکایت کنم چکار باید کرد؟مرجعی هست که رسیدگی عادلانه داشته باشد؟ 4.در ضمن در دادگاه کیفری هم شکایت علیه پزشک به خاطر فرار ازدین کردم و چیزی حدود 5 ماه هست که خبری نیست و تاریخ اردیبهشت سال1403قرار ملاقات با طرفین گذاشتن با تشکر از شما ممنون میشم از راهنمایی شما
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۲۳ساعت:۰۸:۰۷

پاسخ وکیل آنلاین: در خصوص اعسار اگر رای صادره بدوی است می توانستید از آن تجدیدنظرخواهی کنید و دادگاه عالی انتظامی قضات مرجع رسیدگی به تخلفات قضات می باشد.

۱۰۴ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(Mehdi Zaman)
سلام پرونده ای دردادگاه تجدید نظر دارم که بیش ازدوماه پیش جلسه ای تشکیل شد ولی تاکنون هیچ خبری نشد آیا اعمال نفوذ یا،،،،نشده؟ چه کارکنم صلاح چیست؟
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۲۲ساعت:۱۳:۴۲

پاسخ وکیل آنلاین: می توانید به شعبه به صورت حضوری مراجعه نمایید. زمان صدور رای بسته به حجم و تراکم پرونده ها دارد. 

۱۰۵ بازدید ۱ ماه پیش ۱ امتیاز
(سیدعلیرضاحسینی)

طلب پول

سلام من پارسال دی ماه برا یک نفر یک ماه کار کردم پولم رو نداده تا الان که بیشتر از یک سال میگذره اگر شکایت کنم دستم به جایی بند میشه؟!
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۲۲ساعت:۱۱:۴۵

پاسخ وکیل آنلاین: می بایست به هیات تشخیص اداره کار مراجعه نمایید. 

۱۰۶ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(عباس)

محکومیت قطعی

سلام و درود بر همه عزیزان. مادر من جراحی ناموفقی داشتند(منجر به فوت شد) و ما از تیم پزشکان شکایت کردیم و الان بعد از ۵-۶ سال، دو پزشک محکوم شده‌اند(هر دو ۱۰ درصد قصور دارند و یکی ۹۱ روز حبس تعزیری و دیگری ۱ سال حبس تعزیری و حکم قطعی است) و پرونده در دادگاه تجدیدنظر استان هم تایید شد و دکتری که ۹۱ روز حبس داره متواریه خارج از کشور و دکتر دیگر داخل ایران هستند. پرونده خرداد امسال رفت اجرای احکام و حتی حکم جلب رو هم بهمون دادند و ما داخل اتاق عمل بیمارستان جلبش کردیم و با وثیقه اومد بیرون! واخواهی هم زد و رد شد و همان یک سال حبس دوباره در تجدید نظر استان تایید شد. اجرای احکام چندین بار براش احضاریه و اخطاریه زد که خودش رو معرفی کنه و ناگهان پرونده مسکوت شد! ما به اجرای احکام مراجعه کردیم و گفتن از طریق دادستان کل استان نامه و لایحه‌ای زده که ۱ سال حبس مثلا به خدمات رایگان یا حتی جزای نقدی تبدیل بشه، در صورتی که ما به عنوان شاکی رضایتی ندادیم(صرفا دیه را گرفتیم تا حالا). حال سوالم این هست که در چنین موردی که رای قطعی شده است دادستان می تواند اجرای حکم را به تعویق بیاندازد و درخواست تخفیف از دادگاه صادر کننده رای کند؟! ما می‌توانیم کپی برابر اصل پرونده را به دفتر ریاست محترم قوه قضائیه ارائه بدیم یا از طریق تهران پیگیری کنیم این موضوع را؟ سپاس فراوان از شما عزیزان.
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۲۲ساعت:۱۱:۲۶

پاسخ وکیل آنلاین: کمیسیونی وجود دارد به نام کمیسیون عفو، تخفیف و تبدیل مجازات که فارغ از نحوه تشکیل این کمیسیون و اعضای آن که طی یک لایحه ای از ریاست محترم قوه قضائیه تعیین گردیده است، یک سری اشخاص من جمله دادستان مربوطه می توانند درخواست عفو و یا تخفیف را به این کمیسیون پیشنهاد کنند که رئیس کل دادگستری هر استان مسئول تشکیل و نظارت بر کمیسیون است که پس از بررسی مدارک، مندرجات و ارزیابی شرایط در خصوص تقاضای عفو رسیدگی و با اکثریت آرا اتخاذ تصمیم می نماید و در صورتی که نظر کمیسیون مزبور بر عفو یا تخفیف مجازات باشد ضمن شرح جهات و دلایل مراتب به حوزه ریاست قوه قضائیه جهت قرار دادن در لیست عفو ارسال می گردد و درغیراینصورت ضمن تشریح جهات و دلایل مراتب را جهت رسیدگی و تعیین تکلیف نهایی به کمیسیون مرکزی ارسال خواهد نمود.

۱۱۷ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(اکبر شمیرانی)

حقوقی

با سلام شوهر خواهر من در کانادا زندگی میکند من یک وکالت نامه هم از ایشان دارم چطوری میتونم برای ایشان ثنا بگیرم
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۱۸ساعت:۲۰:۳۹

پاسخ وکیل آنلاین: بایتستی اختیار این موضوع طی وکالت نامه مذکور به شما اعطا شده باشد. از طرف دیگر باید بیان داشت امکان ثبت نام در سامانه ثنا به صورت الکترونیکی وجود دارد. 

برای ثبت نام در سامانه ثنا، دو روش وجود دارد:

راه اول:

مراجعه فرد متقاضی به درگاه خدمات الکترونیک قضایی https://adliran.ir و انجام مراحل ثبت نام به صورت آنلاین با ورود به سامانه ثبت نام الکترونیک (ثنا) به نشانی الکترونیکی http://sana.adliran.ir و انجام مراحل ثبت‌نام به صورت آنلاین و تکمیل اطلاعات درخواستی طبق دستورالعمل سایت عدلیران است.

افراد می‌توانند بعد از تکمیل ثبت نام، مانند تصویر زیر، با ورود شماره ملی و رمز شخصی خود در سامانه ثنا، ابلاغیه‌های خود را مشاهده کنند.

راه دوم: 

مراجعه حضوری به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک، با همراه داشتن مدارک شناسایی، و اقدام به ثبت نام است.

با ثبت نام در سامانه ثنا، همه افراد قانوناً مکلف هستند، هر نوع تغییری در اطلاعات ثبت شده را بلافاصله در این سامانه ثبت نماید و مسئولیت عدم ثبت تغییرات به عهده خود اوست.

انتهای پیام/ 

۱۱۵ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(امید)
یا سلام آیا محکوم له در محکومیت مالی میتواند شماره حساب و شماره شبای پسرش را به جای خود اعلام کند؟ با تشکر
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۱۸ساعت:۱۶:۵۱

پاسخ وکیل آنلاین: به نظر می رسد چنین امکانی وجود نداشته باشد. 

۱۱۶ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(علی)
سلام وقت بخیر،آیا قانون جدیدی مبنی بر اینکه کارفرما حق ندارد سفته کارگر که به جهت حسن انجام کار دریافت شده است،به اجرا بگذارد،تصویب شده است؟ممنون میشم من را راهنمایی کنید.
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۱۸ساعت:۱۶:۵۰

پاسخ وکیل آنلاین: تا این لحظه قانون مذکور به تصویب نرسیده است. 

۱۰۹ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(یونس)

هبه ارث و وصیت

باسلام پدربزرگ بنده 3 فرزند پسر و ۲ فرزند دختر دارد و قبل از مرگ ۳ دانگ از خانه خود را به فرزندان پسرش(هر نفر یک دانگ) داده و سند به نام آنها ثبت شده و از سه دانگ باقی مانده یک دانگ به نام مادربزرگم و دو دانگ دیگر به نام پدربزرگم است. مادر بزرگم قبل از مرگ در وصیت نامه خود قید کرده که از سه دانگ باقی مانده خانه دو دانگ به دخترهایش(هرکدام یک دانگ) و یک دانگ دیگر هم وقف مسجد شود. برادران هم در یک کاغذ دست نویس جداگانه تایید کرده و امضا نمودهند و قبول کردند که به خواهران خود از سه دانگ باقی مانده نفری یک دانگ بدهند اما الان با گذشت زمان منکر این قضیه شده اند و قبول ندارن. ایا با شکایت و بر اساس وصیت مادر بزرگم و کاغذ دست نویسی که توافق کرده‌اند میتوانیم دو دانگ خواهران را گرفته و یک دانگ وقف مسجد را از برادران بگیریم؟
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۱۷ساعت:۱۴:۳۹

پاسخ وکیل آنلاین: مطابق توضیحات شما، مادربزرگ، مالک یک دانگ از خانه می باشد و دو دانگ در مالکیت پدر بزرگ است، وصیت در مایملک خود تا یک سوم نافذ است و مازاد بر این نیاز به قبول ورثه دارد.

۱۰۸ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(عبدالمجیدنعمائی رودی)

مهریه

خواهر بنده زنی بدون سرپرست و تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) حدود 15 سال دو فرزند خود را بی سرپرست بزرگ و فرزندبزرگ خود را دامادکردکه درهنگام بله برون پدر و مادرعروس 100 متر زمین مطالبه که خواهرم گفته زمین دارم ولی ازهردوفرزندم هست که خودشان برای خودبسازند پدر ومادر و شهودقبول کرده و مراسم برگزارشد ولی دربرگه عقدنامه یک واحدساختمان 100 متری قیدشده است و درمحضر بدون اینکه سندی دریافت گردد یا استعلامی از اداره ثبت اسناد یا دارایی یا شهرداری طبق ماده 1087 قانون مدنی انجام شود یک واحدساختمانی 100 متری درقسمت سایر شرایط درج جمله ای (توضیح اینکه یک واحدساختمانی یکصدمتری واقع درخیابان کشاورز جزء مهریه خانم .... می باشد که باتوافق طرفین مقررگردیدکه صاحب ملک مادر آقای .... ملک فوق را خارج ازسند ازدواج ، بعدازفراهم شدن مقدمات ثبت به نام عروس خودبه ثبت برساند) که این برگه رو خواهرم انضاء کرده است ولی عقدنامه شب اول بله برون را خواهرم امضاء نکرده و زوج امضاء کرده ونوشته است که ملک دردست مادرم هست آیا از نظر قانون این صحیح است یا خیر ؟ حال عروس خانم به دادگاه شکایت ومهریه اش را طلب کرده است جناب قاضی شعبه دوم حقوقی خواف بدون اینکه ازشهودیا محضردار استعلامی بگیردوآنان را دردادگاه حاضر کند دستور تحویل و تسلیم یک واحد مسکونی 100متری (دارای 100 متراعیان وفاقد عرصه ) در خیابان کشاورز داده است که خواهرم درهمان خیابان کشاورز دوقطعه زمین که یکی یک خانه قدیمی سازدرآن هست ودومی خانه ای است 110 متری که بامشقت وکمک کمیته امداد برای خودساخته وساکن هست داردو دادرس محترم شعبه اول حقوقی اجرائی هم بدون اینکه هیچگونه استعلامی خانه یک واحد مسکونی 100 متری را تبدیل به یک باب خانه مسکونی که 86 متراعیان و24 مترعرصه دارد به عروس خانم تحویل وخواهرم درسرمای زمستان ازخانه خودش بیرون کردند
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۱۷ساعت:۱۴:۳۶

پاسخ وکیل آنلاین: اقدامات انجام شده توسط دادگاه، در راستای توافقات صورت گرفته هنگام عقد که در سند ازدواج درج شده و که خود یک سند رسمی است، می باشد. 

۱۱۱ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(محمود)

خرید ماشین

من ماشینی رو معامله کردم چند ماهه بعد چک دادم بعد از چند ماه چک رو نتونستم پاس کنم طرف مقابل در مقابل این کار ماهیانه مبلغ اسکنت ماهیانه 25 درصد از من تقاضا کرده آیا در این رابطه اگر من شکایت کنم آیا مبالغ اضافه دراین مدت 9 ماه به من بازگردانده میشود و اصلا طرف مقابل جرم مرتکب شده
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۱۷ساعت:۱۴:۳۲

پاسخ وکیل آنلاین: اسکنت در عرف به معنی نزول و ربا است که این نوع پول گرفتن هم شرعاً حرام است و هم قانوناً. جرم لذا برای پاسخگویی دقیق به سوال شما باید قرارداد فی مابین را بررسی کرد چون ممکن است این مبلغ به عنوان خسارت تاخیر در انجام تعهد لحاظ شده باشد، که اگر این چنین باشد صحیح است و قانونی.

۱۷۲ بازدید ۱ ماه پیش ۰ امتیاز
(عمران آخوندزاده)

طلاق بدلیل عسر وحرج

سلام من وخانمم پس ازیک سال ونیم که عقدبودیم بواسطه دخالتهای خانواده اش به مشکل خوردیم.خانم تقاضای طلاق با این دلیل که من درعسروحرج قرارش دادم داده و دادگاه هم بدون دلیل قانونی رای صادر کرده و دادگاه تجدیدنظرودیوان هم رای روتاییدکرده.ودر رای هم آمده که طلاق براساس اینکه خانم کلیه حقوق مالی خود اعم ازنفقه و مهریه رو بذل کنه صادرمیشه.دادگاه رای رواجرا کرد.بنده طبق رای دادگاه بدوی وتجدیدنظر ودیوان تقاضای اون بخشی ازمهریه رو که پرداخت کردم رو دادم.وهمچنین تقاضای استرداد طلاوجواهراتی که پیش خانم دارم رو دادم.البته طلاوجواهرات هم همه اش فاکتورخرید دارم بنام خودم.الان قانون دراین دومورد چی میگه؟آیا من دراین دو مورد باتوجه به رای به حقم میرسم یانه؟
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۰۳ساعت:۱۶:۵۶

پاسخ وکیل آنلاین: حکم طلاق صادر شده از نوع خلع است. منظور از بذل مهریه، الباقی که پرداخت نشده است لذا موضوع را از دادورز اجرا سوال بفرمایید.

در خصوص طلا و جواهر خریداری شده برای زوجه، در عرف رایج این نوع خریدها به عنوان هدیه و هبه می باشد که برای استرداد آن علاوه بر اثبات خرید توسط شما، موجود بودن آن طلاها باید برای دادگاه محرز گردد که کار دشواری است.

مطابق ماده ۸۰۳ قانون مدنی، بعد از قبض نیز واهب میتواند بابقاء عین موهوبه از هبه رجوع کند مگر در موارد ذیل:
۱) در صورتیکه مُتّهب پدر یا مادر یا اولاد واهب باشد.
۲) در صورتیکه هبه معوض بوده و عِوَض هم داده شده باشد.
۳) در صورتیکه عین موهوبه از ملکیت مُتّهب خارج شده یا متعلق حق غیر واقع شود خواه قهراً مثل اینکه عین موهوبه برهن داده شود.
۴) در صورتیکه در عین موهوبه تغییری حاصل شود.

۱۸۹ بازدید ۱ ماه پیش ۱ امتیاز
(حسینی)

دادخواست خارج از موعد

سلام و عرض ادب دادخواست ابطال رای داوری (غیر مالی )در موعد قانونی تقدیم گردیده و دفتر دادگاه به دلیل مالی بودن و نقص عدم پرداخت هزینه دادرسی رد دادخواست نموده اند مجددا پس از رددادخواست اولیه دادخواستی مجدد ثبت شده و این بار دادخواست اعسار ضمیمه گردیده که دادگاه با عنایت به نپذیرفتن اعسار دادخواست اصلی که همان ابطال رای داوری می باشد را رد نموده است خواهانها حدود یکماه پس از رد دادخواست تقاضای تجدید نظر نموده اند 1 ایا با توجه به اینکه خارج از موعد قانونی ثبت تجدید نظر خواهی شده امکان رسیدگی وجود دارد به زعم اینکه دادخواست اصلی به جهت اعسار رد شده است 2 تعدد دادخواست ابطال رای داوری به تبع دادخواست اعسار که هر دفعه رد شده میتواند دادخواست اصلی را خارج از مواعد قلمداد کرد 3 دادخواست های ابطال قبل از رای وحدت رویه غیرمالی اعلام کردن ابطال رای داوری بوده است 4 حال با توجه به رای وحدت رویه امکان اعاده دادرسی نسبت به پرونده های سابق که به جهت نقص پرونده عدم پرداخت هزینه دادرسی رد شده است امکان دارد ویا چون احکام قبلی مرور زمان را شامل شده و در زمان حاکمیت قانونی خود رسیدگی شده به جهت رای وحدت رویه قابل رسیدگی مجدد نخواهد بود با تشکر و سپاس فراوان
تاریخ:۱۴۰۳/۰۲/۰۳ساعت:۱۶:۳۷

پاسخ وکیل آنلاین: از اعلام رای داوری ۲۰ روز مهلت اعتراض (ابطال) رای وجود دارد. حال باید دید که دادخواست دوم در این مهلت تقدیم شده یا خیر، که در صورت گذشت این مهلت رای داوری لازم الاجرا می باشد.

لازم به توضیح است که تقدیم دادخواست اعسار همراه با دعوا اصلی، ابتدا به اعسار رسیدگی می شود که در صورت رد دادخواست اعسار ۲۰ روز مهلت اعتراض به آن وجود دارد که در صورت اعتراض به آن در دادگاه تجدیدنظر رسیدگی و در غیر این صورت پس از گذشت مهلت اعتراض به دعوای اصلی رسیدگی خواهد شد.

۱