فراهم شدن زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی سلماس با ورود دادگستری استان آذربایجان غربی

12:41 - 26 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۸۷۴
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
فراهم شدن زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی سلماس با ورود دادگستری استان آذربایجان غربی
رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی در دیدار با اهالی روستای قره‌قشلاق سلماس بر صیانت از حقوق اهالی با لحاظ رشد و توسعه منطقه و فراهم شدن زمینه اشتغال برای جوانان با احداث کارخانه کربنات کلسیم در این منطقه تاکید کرد.

خبرگزاری میزان_ جلسه کارگروه ویژه بررسی پروژه‌های سرمایه‌گذاری خاص استان آذربایجان‌غربی به ریاست ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان در سالن جلسات فرمانداری سلماس به منظور بررسی دغدغه‌های اهالی روستای قره‌قشلاق پیرامون سرمایه‌گذاری کارخانه کربنات سدیم در این منطقه برگزار شد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی در این جلسه بیان کرد: برابر مصوبه شورای تامین استان کمیته‌ای جهت کمک به فعالیت‌های تولیدی معدنی با مسئولیت دستگاه قضایی استان تشکیل شده تا با بررسی پروژه‌های سرمایه‌گذاری ویژه با همراهی و همفکری مجموعه‌های دخیل در هر پروژه برای رفع مشکلات پیش‌رو تدبیری اتخاذ شود تا به توسعه و رشد استان کمک کند.

وی افزود: آنچه که برای سیستم قضایی مهم است تحقق سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای دستورات مقام معظم رهبری، صیانت از حقوق اهالی منطقه و همچنین رشد و توسعه منطقه با فراهم شدن زمینه اشتغال برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از اهالی منطقه در صورت احداث کارخانه است.

عتباتی ادامه داد: بخشی از وظایف دستگاه قضایی صیانت از حقوق عامه در حوزه‌های مختلف است و به همین خاطر امروز به همراه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، رئیس دادگستری و دادستان سلماس و جمعی از مدیران مجموعه‌ای دخیل در پروژه از محلی که برای اجرای طرح سرمایه‌گذاری کارخانه کربنات سدیم در نظر گرفته شده بازدید و در گفت‌وگویی که با اهالی این منطقه داشتیم دغدغه‌های آنان را استماع و در این جلسه بررسی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: سلامت و بهداشت تمامی اهالی منطقه و نیز مسولیت‌های اجتماعی این کارخانه در قبال اهالی و زیست‌بوم منطقه و همچنین تولید برای ما مهم است و پس از اینکه در این جلسه اظهارات و دغدغه‌های نمایندگان اهالی روستای قره قشلاق و پاسخ‌های مسئولان شنیده شد در جلسه‌ای تخصصی‌تر مورد بحث و بررسی دقیق کارشناسی قرار خواهد گرفت.

رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های اهالی منطقه تامین آب مورد نیاز این پروژه است و مقرر شده که بخش قابل توجهی از این آب از محل تصفیه‌خانه فاضلاب پساب سلماس تامین شود باید بررسی‌های دقیقی انجام شود تا میزان آب مورد نیاز این واحد تولیدی و نیز میزان پس‌آب شهر سلماس نیز محاسبه شود تا معلوم شود.

وی در پایان اظهار کرد: در جلسه تخصصی آتی تصمیماتی که براساس نظرات کارشناسی و فنی دقیق اتخاذ خواهد شد همه این دغدغه‌ها در نظر گرفته می‌شود.

حسین مجیدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه به روند صدور مجوز احداث واحد‌های تولیدی پرداخت و گفت: اعطای مجوز‌ها مستلزم طی روند قانونی و در نظر گرفتن تمامی ملاحظات زیست‌محیطی و بهداشتی است.

وی ادامه داد: در جلسه تخصصی‌تری که برگزار خواهد شد دامداری و کشاورزی اهالی و مسئولیت‌های اجتماعی سرمایه‌گذار هم در نظر گرفته می‌شود تا تصمیمی گرفته شود که به نفع اهالی منطقه و توسعه استان باشد.

گفتنی است در این جلسه امام جمعه و فرماندار سلماس و سایر مسئولین مربوطه نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای اعطای مجوز ساخت این واحد تولیدی ارائه کردند.

همچنین دهیار، رئیس شورا و معتمدین روستا دغدغه‌ها و خواسته‌های اهالی که شامل امکان از بین رفتن مراتع و چراگاه‌ها که معیشت آن‌ها از این طریق است و نیز مشکل کمبود آب و خطرات احتمالی برای مزارع کشاورزی و نیز سلامت اهالی که می‌تواند با اجرای این پروژه به مخاطره بیافتند را مطرح و در پایان مقرر شد در جلسه‌ای تخصصی با حضور مدیران و کارشناسان مربوطه این دغدغه‌ها مورد بررسی و در مورد آن‌ها تصمیمات جدیدی اتخاذ شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *