زنان زندانی در بلژیک؛ جمعیت قربانی نامرئی

15:10 - 25 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۸۴۴
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
زنان زندانی در بلژیک؛ جمعیت قربانی نامرئی
کارشناسان وضعیت زنان زندانی در بلژیک را نگران کننده می‌دانند.

خبرگزاری میزان – بلژیک چهارمین کشور اروپا با نرخ بالای ازدحام جمعیت در زندان‌هاست؛ عمده زندانیان در بلژیک به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر در حبس هستند.

بر اساس گزارش‌ها، وضعیت زنان زندانی در بلژیک در مسیر وخامت بیشتر است.

به گزارش «cairn»، حدود ۴.۴ درصد از جمعیت زندانیان بلژیک را زنان تشکیل می‌دهند؛ این رقم در سال‌های اخیر تقریبا ثابت بوده است.

از ۳۳ زندان و ندامتگاه موجود در این کشور نیز ۹ زندان دارای بخش نگهداری زنان زندانی هستند؛ از این میزان ۶ زندان ویژه زنان در بلژیک از مشکل ازدحام جمعیت رنج می‌برند.

در عین حال، زندان‌های زنان در مجتمع‌های زندانی غالبا ساختمان‌هایی دور از ساختمان اصلی هستند و همین امر سبب می‌شود که مشکلاتی مانند خشونت نهادی و محدودیت در دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی برای زنان زندانی تشدید شود.

در نتیجه ازدحام جمعیت در این مراکز اوضاع در آن‌ها متشنج است.

به گزارش «telepro»، زنان زندانی در بلژیک جمعیت فراموش شده‌ای هستند؛ این امر را می‌توان در دسترسی محدود آنان مکان‌های مناسب برای گذراندن دوران حبس، بهداشت و مراقبت‌های پزشکی و البته الزامات زایمان دید.

یک وکیل بلژیکی می‌گوید که زنان زندانی در بلژیک یک اقلیت نامرئی هستند.

به گزارش «rtbf»، غالب زنان زندانی در بلژیک قربانی آزار و خشونت جنسی یا خشونت خانگی هستند.

بررسی «Prison Reform Trust» در سال ۲۰۱۷ نشان داد که اکثریت زنان زندانی در بلژیک قربانی خشونت بوده‎اند؛ یافته‌های این بررسی نشان داد که زنان قربانی خشونت زندان را محل امنی می‌دانند و برای در امان ماندن از خشونت به آن پناه می‌آورند.

این موضوع به نوبه خود از ناتوانی دولت بلژیک از حمایت از قربانیان خشونت ریشه می‌گیرد.

بر اساس یک گزارش، زنان زندانی در بلژیک عمدتا از بیماری‌های روانی رنج می‌برند و شمار قابل توجهی از آنان معتاد به مواد مخدر هستند؛ همین امر آنان را به شدت نیازمند مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *