کارزار ترور عمدی خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی؛ مرگ‌بارترین ماه برای خبرنگاران ثبت شد

9:21 - 25 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۹۵۴۳
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
کارزار ترور عمدی خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی؛ مرگ‌بارترین ماه برای خبرنگاران ثبت شد
خبرنگاران فلسطینی شبکه‌های المیادین و الجزیره اهداف اصلی حملات تروریستی رژیم صهیونیستی در چارچوب کارزار ترور عمدی خبرنگاران هستند.

خبرگزاری میزان – کارزار رژیم صهیونیستی علیه اهالی رسانه در جریان حملات به غزه با شدت در جریان است و قربانی می‌گیرد.

براساس آمارها، تاکنون حدود ۹۰ نفر از اهالی رسانه از جمله خبرنگار، عکاس و تصویربردار رسانه‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی هنگام پوشش جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه غزه یا در زمان زندگی روزمره خود در این منطقه یا خارج از آن هدف قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

دفتر رسانه‌های دولتی غزه چهارشنبه گذشته شمار خبرنگاران فلسطینی شهید به دست رژیم صهیونیستی از زمان آغاز دور جدید حملات این رژیم به غزه از ۷ اکتبر (۱۵ مهر) را ۸۹ نفر اعلام کرد.

 

تداوم کارزار ترور عمدی خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی

در بیانیه دفتر رسانه‌های دولتی غزه با تاکید بر ترور عمدی و برنامه‌ریزی شده خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی با هدف پنهان کردن حقایق، آمده است که با شهادت ۲ خبرنگار فلسطینی دیگر شمار خبرنگاران شهید بر اثر بمباران‌های رژیم صهیونیستی به ۹۰ نفر رسید.

این آمار با شهادت سامر ابودقه، عکاس شبکه خبری الجزیره و یک خبرنگار خبرگزاری فلسطینی نیو پرس در روز جمعه به ۹۲ نفر رسید.

شهادت سامر ابودقه؛ جدیدترین جنایت رژیم صهیونیستی علیه رسانه‌ها

سامر ابودقه، عکاس شبکه خبری الجزیره روز جمعه در پی موشک باران شهر خان‌یونس در جنوب نوار غزه به شهادت رسید.

به گزارش «رویترز»، ابودقه در جریان بمباران یک مدرسه در خان‌یونس هدف قرار گرفت؛ الجزیره گزارش داد که شدت بمباران، مانع رسیدن امدادگران به وی شد و همین امر شهادت ابودقه را رقم زد.

تلاش‌ها برای ایجاد معبر ایمن جهت انتقال ابودقه به بیمارستان بیش از پنج ساعت طول کشید و در نهایت زمانی پزشکان به وی رسیدند که این خبرنگار به شهادت رسیده بود؛ الجزیره اعلام کرد که نظامیان صهیونیست مانع رسیدن تیم‌های پزشکی به ابودقه شدند.

ابودقه متولد ۱۹۷۸ بود و در سال ۲۰۰۴ به الجزیره پیوست؛ او پدر سه پسر و یک دختر بود.

یکی از همکاران ابودقه، گفت: وی در حالی که امکان خروج از غزه را داشت، در این منطقه ماند تا جنایت‌های رژیم صهیونیستی را گزارش دهد.

وائل الدحدوح، رئیس دفتر الجزیره نیز که زمان حادثه همراه ابودقه بود، بر اثر بمباران مجروح شد؛ وی به دلیل اصابت ترکش به ناحیه بالای بازو اکنون در بیمارستان بستری است.

مجروح شدن الدحدوح نیز در حالی رخ داد که وی شش هفته پیش اعضای خانواده شامل همسر و فرزندانش را بر اثر بمباران اردوگاه آوارگان نصیرات در مرکز غزه از دست داد.

الدحدوح بلافاصله پس از فاجعه روی داده برای خانواده‌اش به عرصه گزارشگری جنایت‌های رژیم صهیونیستی بازگشت.

 

تداوم کارزار ترور عمدی خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی

 

روایت الدحدوح از شهادت ابودقه

الدحدوح می‌گوید: من و ابودقه در حال همراهی آمبولانسی بودیم که برای کمک به خانواده فلسطینی زیر آوار مانده به محل مدرسه بن فرحانه آمده بود؛ ما در حال تصویربرداری از ویرانی ناشی از بمباران بودیم.

براساس گزارش‌ها الدحدوح و ابودقه تاکنون موفق شدند برای پوشش جنایت‌های رژیم صهیونیستی به مناطقی وارد شوند که نه تنها آمبولانس بلکه لنز دوربینی نیز به آن‌ها نرسیده بود.

رئیس دفتر الجزیره در غزه در ادامه گفت: ما پس از اتمام کار بودیم که هدف قرار گرفتیم؛ ناگهان به زمین افتادم؛ کلاه ایمنی و میکروفونم افتاد؛ به سختی توانستم بایستم؛ متوجه خونریزی شدید کتف و بازویم شدم؛ دیدم که ابودقه به شدت مجروح شده؛ به سختی خود را به انتهای خیابانی که نیرو‌های امدادی حضور داشتند، رساندم و از آن‌ها خواستم که به کمک ابودقه بروند؛ امدادگران در جواب فریاد‌های من گفتند که باید محل را ترک کنیم، زیرا بمباران شدید است و آمبولانس دیگری باید برای کمک به ابودقه بیاید.

الحدوح گفت: در ادامه صهیونیست‌ها تیم‌های امدادی که برای کمک به ابودقه می‌رفتند، بمباران کردند.

 

واکنش‌ها به شهادت خبرنگاران در غزه

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل ساعاتی پیش از شهادت ابودقه در روز جمعه، گفت: این مهم است که روزنامه‌نگاران بتوانند کار خود را فارغ از حملات خشونت‌آمیز و عاری از خشونت انجام دهند.

گروه‌های آزادی مطبوعات شهادت ابودقه بر اثر بمباران رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران نیز در بیانیه‌ای که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد، تاکید کرد: ما این حمله را محکوم و بر درخواست خود مبنی بر اینکه باید از جان خبرنگاران محافظت شود، تاکید می‌کنیم.

در حالی که آمریکا مدعی انجام تحقیقات درباره شهادت ابودقه شد، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به درخواست رسانه‌ها برای اظهارنظر در این باره واکنش نشان نداد.

گزارش‌های عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، رویترز و خبرگزاری فرانسه در اوایل ماه جاری نشان داد که حمله به خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی که به کشته شدن خبرنگار رویترز، منجر شد و شش روزنامه‌نگار دیگر را نیز مجروح کرد، احتمالا عمدی بوده است.

رئیس دفتر رویترز در لبنان، سوریه و اردن، بر نقش حیاتی خبرنگاران درباره آشکار کردن ویرانی‌های ناشی از جنگ تاکید کرده و گفت: آن‌ها صدایی حیاتی برای غیرنظامیانی هستند که عمیقا از جنگ متاثر شده‌اند و زندگی آن‌ها در حال نابودی است.

شبکه الجزیره نیز ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به خبرنگارانش تاکید کرد که به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

در بیانیه الجزیره آمده است: تیم ما در غزه، به‌ویژه وائل و سامر، کار شجاعانه‌ای برای افشای میزان ویرانی‌های ناشی از ماشین جنگی اسرائیل انجام می‌دهند و ارتش اشغالگر مسئولیت کامل ایمنی همکارمان سامر بر عهده دارد؛ این جنایت جدید بخشی از هدف قرار دادن سیستماتیک خبرنگاران این شبکه و خانواده‌های آن‌ها در نوار غزه است.

الجزیره ضمن تاکید بر معرفی رژیم صهیونیستی به‌عنوان مسئول این جنایت‌ها در نوار غزه، از این رژیم خواست تا پاسخگو باشند و از جامعه بین‌المللی نیز خواست تا بر رژیم صهیونیستی برای محافظت از غیرنظامیان، امدادگران، پزشکان و متخصصان رسانه‌ها فشار بیاورد.

کمیته حفاظت از خبرنگاران ضمن محکوم کردن این حادثه، اعلام کرد تا پیش از شهادت ابودقه، دست‌کم ۶۳ خبرنگار هنگام پوشش خبری جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه کشته شدند؛ این آمار ۵۶ نفر از خبرنگاران کشته شده را فلسطینی اعلام کرد.

این کمیته اعلام کرد که مرگ‌بارترین ماه برای خبرنگاران در یک درگیری از زمان جمع آوری اطلاعات در سال ۱۹۹۲ رقم خورده است.

 

تداوم کارزار ترور عمدی خبرنگاران از سوی رژیم صهیونیستی

خبرنگاران فلسطینی در اراضی اشغالی نیز در امان نیستند

گزارش‌ها و ویدیو‌های منتشر شده از اراضی اشغالی نشان‌دهنده برخورد خشونت‌بار رژیم صهیونیستی با خبرنگاران است.

به تازگی ویدیویی از ضرب‌وشتم یک عکاس فلسطینی به دست نظامیان صهیونیست در قدس شرقی اشغالی منتشر شد.

سال گذشته نیز شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره هنگام پوشش خبر یورش نظامیان صهیونیست به «جنین» به دست آن‌ها به شهادت رسید.

کارزار برنامه‌ریزی‌شده رژیم صهیونیستی برای ترور عمدی خبرنگاران و خانواده‌های آن‌ها

رژیم صهیونیستی خبرنگاران فلسطینی و خانواده‌های آن‌ها را به شکل عمدی و برنامه‌ریزی شده، هدف قرار می‌دهد.

در حالی که خبرنگاران هنگام پوشش تحولات یا در زندگی روزمره (مانند هدف قرار دادن خبرنگار المیادین در صف آسیاب گندم) هدف قرار می‌دهند، خانواده‌های آن‌ها نیز قربانی این کارزار می‌شوند.

دوشنبه گذشته، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی منزل پدری انس الشریف، خبرنگار الجزیره را هدف قرار داده و پدرش را به شهادت رساندند.

در عین حال، ۱۹ نفر از خانواده یکی از مهندسان شبکه الجزیره نیز بر اثر بمباران اردوگاه جبالیا به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/


برچسب ها: غزه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *