بسیج حقوقدانان استان کرمان ۲۹ هزار و ۲۹۷ مشاوره حقوقی رایگان به مردم ارائه کردند

11:00 - 19 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۸۵۵۷
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
بسیج حقوقدانان استان کرمان ۲۹ هزار و ۲۹۷ مشاوره حقوقی رایگان به مردم ارائه کردند
رئیس سازمان بسیج حقوقدانان سپاه ثارالله استان کرمان گفت: در بحث صلح و سازش در شش ماهه اول سال جاری ۳۸۸ فقره پرونده به صلح و سازش رسید و ۲۹ هزار و ۲۹۷ مشاوره حقوقی رایگان صورت گرفته است.

خبرگزاری میزان - حجت‌الاسلام والمسلمین محمد امیر ابراهیمی در نشست با جانشین سازمان بسیج حقوقدانان کشور و شورای بسیج حقوقدانان استان کرمان گفت: هدف اصلی و اولیه در آموزه‌های دینی، آیات نورانی قرآن و احادیث معصومین این است که همه کار‌ها با صلح سازش انجام شود و جایی که به بن بست رسیدیم سراغ حکم قضایی برویم و در توصیه‌های مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه و قانون بنا بر این است که قاضی در بدو امر، دعوا را با صلح و سازش خاتمه دهد.

معاون توسعه حل اختلاف استان کرمان با اشاره به ثمرات ماندگار و ماندنی صلح و سازش گفت: حکم دادگاه هرچند حکم عادلانه‌ای باشد، اما در هر صورت یک نفر ناراضی است اگر چه مقصر اصلی بوده و طرفی که محکوم میشود به دنبال این است که تقاص این کار را از طرف مقابل بگیرد، اما در باب صلح و سازش حقوق طرفین با میانجی و راهنمایی آن‌ها رعایت می‌شود حتی در سازش پرونده‌های قتل ، متهم با جبران ضرر و زیان مالی شاکی می‌تواند حقوق طرف مقابل را ادا کند.

معاون توسعه حل اختلاف استان کرمان گفت:اقدامات خوب بسیج حقوقدانان می‌تواند نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی داشته باشد.

وی ادامه داد:آرامش روحی و روانی، میان کسانی که صلح و سازش بین آن‌ها بوجود می‌آید برقرار است و این آرامش موجب امنیت اخلاقی جامعه می‌شود و درجامعه‌ای که امنیت اخلاقی وجود دارد کسی احساس خطر نمی‌کند و جامعه‌ای که آرام است ثمره آن به خود افراد و نسل و کار‌های اقتصادی جامعه برمی‌گردد.

معاون توسعه حل اختلاف استان کرمان ضمن قدردانی از صلح یاران بسیجی که توانسته اند تعداد ۳۸۸ فقره از پرونده‌های ارجاعی مراجع قضایی را به سازش برسانند گفت:اقدامات خوب بسیج حقوقدانان میتواند نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی و کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی داشته باشد.

رئیس کانون بسیج حقوقدانان شهید بهشتی دادگستری افزود: رهبر کبیر انقلاب اسلامی که شجره طیبه بسیج را پایه گزاری کرد بزرگترین خدمت و بالاترین قدم را برای بهینه کردن انقلاب انجام داد یعنی بسیج اگر در همان چهار چوبی که امام تعریف کرده است پیش رود در هر خانه‌ای دو الی سه نفر نماینده دارد در حال حاضر ما می‌توانیم از ظرفیت بسیج حقوقدانان با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند جهت رضایت‌مندی وآگاهی‌های حقوقی و امید آفرینی عموم مردم گام برداریم.

در ادامه این نشست جانشین سازمان بسیج حقوقدانان کشور و رئیس سنجش و ارزیابی مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: صلح یاران بسیجی میتوانند درباره صلح و سازش در پرونده‌ها قبل از رسیدن پرونده به محاکم قضایی به مجموعه توسعه حل اختلاف کمک کنند.

سرهنگ امین مهدی پور افزود:یکی از مهمترین کار‌هایی که در سال جدید به طور جد پیگیری می‌شود آموزش همگانی حقوق است و انجمن‌های علمی مجموعه بسیج حقوقدانان در پنج شاخه حقوق عمومی، حقوق خصوصی، فقه و مبانی حقوق، حقوق خانواده و بین الملل میتوانند کمک خوبی به هیات اندیشه ورز سازمان بسیج حقوقدانان کند.

وی گفت: کار مهمی که در چند سال اخیر صورت گرفت آزاد سازی ۱۴ هزار زندانی جرایم غیر عمد و محکومین مالی در سراسر کشور بوده است.

مهدی پور گفت: وظیفه ما این است که در بسیج حقوقدانان نسبت به ارتقا سطح اگاهی حقوقی مردم بیشتر تلاش کنیم، زیرا عدم آگاهی نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین مشکلات است و نیازمند آن است که همه دست به دست هم دهیم و نسبت به ارتقا سطح اگاهی مردم کاری انجام دهیم تا مردم نسبت به مسائل حقوقی در همه راستا بیشتر اطلاع داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از کار‌های مهمی که سازمان بسیج حقوقدانان پیگیری می‌کند برگزاری دادگاه‌های مجازی است این برنامه در سطح کشور به خوبی برگزار شده است و امید است با توجه به اینکه دانشجویان و تحصیل کرده‌های زیادی وجود دارد و نیازمند پیگیری مسائل مربوط به علم و دانش حقوق می‌باشند ما بتوانیم با برگزاری کارگاه دادگاه مجازی در راستای ارتقا سطح دانش حقوقی به حقوقدانان موفق عمل کنیم.

در ابتدای این جلسه رئیس سازمان بسیج حقوقدانان سپاه ثارالله استان کرمان با ارائه گزارشی از عملکرد بسیج حقوقدانان در شش ماه ابتدای سال جاری گفت: بسیج حقوقدانان در راستای انجام ماموریت‌های سازمانی علاوه بر جذب و سازمان دهی اعضا بسیجی، در راستای خدمات عمومی و اجتماعی هم فعالیت‌هایی را انجام داده است از جمله آموزش همگانی حقوق و آزاد سازی زندانیان به طوریکه در بحث صلح و سازش در شش ماهه اول سال جاری ۳۸۸ فقره پرونده به صلح و سازش رسیده است و ۲۹ هزار و ۲۹۷ مشاوره حقوقی رایگان صورت گرفته است.

سرهنگ مسعود رفیعی ادامه داد: ارائه خدمات قضایی و معاضدتی به ۲۸۴ نفر و آزاد سازی ۶۵۷ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد و سبک نیز از اقدامات مهم بسیج حقوقدانان در سال ۱۴۰۲ بوده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *