ده‌ها نظامی متهم به تلاش برای سرنگونی دولت آمریکا شدند

11:31 - 14 آذر 1402
کد خبر: ۴۷۴۷۷۸۹
ده‌ها نظامی متهم به تلاش برای سرنگونی دولت آمریکا شدند
گزارش وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد که شماری از نظامیان این کشور با اتهامات تلاش برای سرنگونی دولت جو بایدن مواجه شده‌اند.

خبرگزاری میزان - پنتاگون در طول دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی گروه‌های افراطی چپ‌گرا را بزرگ‌ترین تهدید آمریکا می‌دانست. با این حال، وزارت دفاع آمریکا پس از افزایش خشونت‌های راست‌گرا‌ها در دهه ۱۹۹۰، گروه‌های راست‌گرای ضددولتی را تهدید بزرگ‌تر در نظر گرفت.

اکنون براساس گزارش سالانه منتشر شده از سوی پنتاگون، ۷۸ نظامی مظنون به تلاش برای سرنگونی دولت آمریکا و ۴۴ نفر دیگر مظنون به مشارکت یا حمایت از تروریسم بودند.

اتهام‌های افراط‌گرایی در تمام بخش‌های نیرو‌های مسلح آمریکا

این گزارش که به‎تازگی از سوی بازرس کل وزارت دفاع آمریکا منتشر شده، ۱۸۳ اتهام افراط‌گرایی را در تمام شاخه‌های نیرو‌های مسلح این کشور آشکار کرده است. بیشتر این افراد، یعنی ۱۳۰ نفر از آنها، عضو ارتش آمریکا هستند.

از این تعداد ۲۹ نفر در نیروی هوایی، ۱۰ نفر در یگان تفنگداران دریایی و ۱۰ نفر دیگر هم در نیروی دریایی خدمت می‌کنند.

همچنین چهار نفر از نیروی هوا‌وفضای ارتش آمریکا در این فهرست به چشم می‌خورند. نیروی هوا‌فضای ارتش آمریکا بخشی جدا از نیروی هوایی محسوب می‌شود.

این تحقیقات همچنین ۵۸ اتهام مربوط به فعالیت‌های خلاف‌کاری در همه بخش‌های نیرو‌های مسلح آمریکا را نشان می‌دهد. 

در ماه مارس، پنتاگون در ارزیابی تهدید سالانه خود، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز با انگیزه‌های نژادی و قومی را خطرناک‌ترین تهدید برای آمریکا خوانده بود.

سابقه اقدامات افراط‌گرایی و تروریستی داخلی از سوی نظامیان آمریکایی

در ماه فوریه، براندون راسل، عضو سابق گارد ملی آمریکا که یک گروه نئونازی به نام Atomwaffen را تاسیس کرده بود، به اتهام برنامه‌ریزی برای منفجر کردن شبکه برق بالتیمور بازداشت شد.

محاکمه راسل ادامه داشته و او به‌عنوان تروریست داخلی طبقه‌بندی شده است. او تاکنون به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

پس از ناآرامی‌های ششم ژانویه ۲۰۲۱ در ساختمان کنگره، که شامل تعدادی از پرسنل نظامی فعلی و سابق آمریکا بود، لوید آستین وزیر دفاع این کشور دستور داد تا آموزش‌های در جهت مقابله با افراط‌گرایی در تمام بخش‌های ارتش برگزار شود. 

اقدامات بی‌اثر پنتاگون

رسانه‌های نظامی آمریکا این آموزش و سایر اقدامات را نمادین توصیف کرده‌اند و گفته می‌شود هیچ‌کدام از شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها به آموزش‌های ارائه شده توجهی نمی‌کند.

یکی از نظامیان شرکت‌کننده در این دوره‌ها، می‌گوید که فرمانده نظامی که به‌عنوان مربی دوره آموزشی ضدافراط‌گرایی فعالیت می‌کرد، وقت خود را صرف صحبت درباره گروه‌هایی کرده که از نظر او افراطی بودند.

به گفته وی، این فرمانده جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» را از جمله گروه‌های افراطی معرفی کرده بود.

مقام‎های مجری قانون و دیگر کارشناسان دریافته‌اند که گروه‌های افراطی و برتری‌طلبان سفیدپوست تهدید بزرگ‌تری هستند و اعضای بیشتری از ارتش آمریکا را به خود جذب می‌کنند. 

همچنین گزارش‌هایی وجود دارد که استخدام‌کنندگان نیرو‌های مسلح آمریکا برخی از مراحل غربالگری را برای جلوگیری از ورود افراد عضو در گروه‌های افراطی یا گروه‌های خلافکار نادیده می‌گیرند.

این گزارش می‎گوید که ۱۳۵ اتهام به دادگاه‌های نظامی یا غیرنظامی و ۱۰۹ پرونده به سازمان یا مقام دیگری از وزارت دفاع آمریکا ارجاع شده است. همچنین اشاره شده که ۶۹ مورد از اتهام‌ها ثابت شده است. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *