قالیباف: قرن ۲۱، قرن آسیاست و نقش مسلمانان را نمی‌توان در آیندۀ این قاره نادیده گرفت

13:31 - 20 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۲۹۵۸
دسته بندی: سیاست ، عمومی
قالیباف: قرن ۲۱، قرن آسیاست و نقش مسلمانان را نمی‌توان در آیندۀ این قاره نادیده گرفت
رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار رئیس پارلمان عربی بر هم‌افزایی کشور‌های مسلمان عربی و غیرعربی تأکید کرد. رئیس پارلمان عربی نیز از استقبال کشور‌های عربی از توافقات شکل‌گرفتۀ اخیر و توسعه روابط ایران با کشور‌های منطقه خبر داد.

خبرگزاری میزان - به‌گزارش خانهٔ ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۰ تیر ماه) در حاشیهٔ برگزاری مجمع مجالس آسیایی (APA) با عادل عبدالرحمن العسومی، رئیس پارلمان عربی، دیدار و گفتگو کرد.

قالیباف در این دیدار گفت: این اجلاس فرصت خوبی برای دیدار نمایندگان پارلمان‌های آسیایی و مسلمان فراهم کرده است. امروز کشور‌های آسیایی در قرن بیست و یکم از لحاظ امنیتی و اقتصادی در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برند و ما معتقدیم این قرن قرن آسیاست؛ از این‌رو حضور شما در این برهه بسیار اثربخش خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما قارهٔ آسیا را یکپارچه می‌بینیم و به‌دنبال دسته‌بندی نیستیم ادامه داد: با این‌حال نمی‌توان نقش مسلمانان را در آیندهٔ آسیا نادیده گرفت که این نقش قطعاً بی‌بدیل خواهد بود. ازاین‌رو مهم است که کشور‌های مسلمان و عربی، که در ماه‌های اخیر بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شده‌اند، رویکرد واحدی اتخاذ کنند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: نزدیک‌شدن کشور‌های مسلمان غیرعربی با کشور‌های مسلمان عربی می‌تواند در آیندهٔ این کشورها، قارهٔ آسیا و در سطح بین‌الملل بسیار مؤثر باشد. اهمیت این موضوع را از زمان برقراری مجدد روابط میان ایران و عربستان دیده‌ایم که می‌تواند روابط کشور‌های مسلمان و آسیایی را تقویت کند.

قالیباف افزود: در این بین، تنها رژیم صهیونیستی است که از این اتحاد و همکاری ناراحت و عصبانی است. ما نیز ریشهٔ همهٔ مشکلات و چالش‌های کشور‌های اسلامی را رژیم کودک‌کش صهیونیستی می‌دانیم، چنانکه اخیراً نیز جنایات سنگینی را در جنین رقم زده است.

رئیس پارلمان عربی: توافق ایران و عربستان قطعاً به‌نفع منطقه است

عادل عبدالرحمن العسومی نیز در این دیدار، ضمن تشکر از میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این دوره از اجلاس، گفت: امیدواریم به‌واسطهٔ دیدار‌هایی که در این اجلاس صورت گرفته است، به ملت‌های خود خدمت و با تأمین منافع ملت‌هایمان از چالش‌های جهانی عبور کنیم. سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای این‌چنینی نقش مهمی در ایجاد هماهنگی میان کشور‌های ما دارند.

رئیس پارلمان عربی بیان کرد: پارلمان‌های عربی بیانیه‌ای را در حمایت از توافق میان ایران و عربستان صادر کردند. این توافق قطعاً به نفع منطقه خواهد بود. پارلمان‌های عربی از ایجاد آرامش و از حرکت‌های مشترک به‌سمت شکوفایی منطقه حمایت می‌کنند و بی‌تردید هیچ‌گونه تنشی به نفع منطقه نخواهد بود و تغییرات بین‌المللی جاری به ما کشور‌های حوزه خلیج فارس حکم می‌کند تا هماهنگی بیشتری بین خود ایجاد کنیم تا از آثار این تغییرات و تحولات در امان بمانیم.

العسومی ادامه داد: کشور‌های عربی از توافق میان ایران و عربستان استقبال کردند، چراکه آثار مثبت زیادی بر منطقه خواهد داشت. اگر اقدامات اجرایی بیشتری در پی این توافق انجام شود، قطعاً می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *