فنتانیل عامل مرگ ده‎ها هزار نفر در آمریکا

۲۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹:۵۲
کد خبر: ۴۷۰۷۶۳۸
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
فنتانیل عامل مرگ ده‎ها هزار نفر در آمریکا
تنها در طول یک سال ۷۵ هزار نفر در آمریکا به دلیل مصرف فنتانیل جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری میزان – مقام‎های اوهایو هشدار می‌دهند که ۶ نوع مختلف از فنتانیل کشنده در میان مواد مخدر غیرقانونی این ایالت در گردش است.

به گزارش دیلی میل، مرکز اطلاعات مواد مخدر اوهایو به تازگی با صدور این هشدار اعلام کرد که فنتانیل مرگبار به شکل‌های مختلفی مانند صمغ، قیر سیاه، پودر، قرص، گچ و سنگ در این ایالت در گردش است.

فنتانیل و بحران مواد مخدر در آمریکا

فنتانیل به بحران مواد مخدر در آمریکا دامن زده است؛ این ماده مخدر مرگبار که در ابتدا به عنوان دارویی مسکن برای بیمارستان‌ها ساخته شده بود، اکنون به دارو‌های دیگر تقسیم می‌شود، بنابراین کسانی که بیش از حد از آن استفاده می‌کنند، اغلب نمی‌دانند که چه نوع ماده مخدری را استفاده می‌کنند.

اداره بهداشت اوهایو برآورد کرده که فنتانیل غیرقانونی در ۸۱ درصد از مصرف بیش از حد در این ایالت در سال ۲۰۲۰ نقش داشته است؛ در همان سال، مرگ و میر ناشی از این ماده مخدر ۳۲ درصد افزایش یافت.

 

فنتانیل عامل مرگ ۷۵ هزار نفر در آمریکا طی سال ۲۰۲۲

 

هشدار در مورد انواع مختلف فنتانیل

مقام‎های ایالتی در اوهایو هشداری را در مورد ۶ نوع فنتانیل که در این ایالت با آن مواجه شده‌اند، منتشر کردند.

مرکز اطلاعات مواد مخدر اوهایو (ONIC) بولتنی منتشر کرد که در آن بیان می‎کند که انواع فنتانیل در این ایالت شامل اشکالی مانند پودر، قرص، گچ، سنگ، قیر سیاه و صمغ است.

این آژانس بیان کرد اشکال دیگر فنتانیل نیز وجود دارند که تاکنون در اوهایو شناسایی نشده‌اند.

ONIC به افرادی که در مجاورت فعالیت دارویی هستند توصیه کرد که احتیاط کنند، زیرا به دلیل انواع اشکال آن، شناسایی فنتانیل دشوار است.

فنتانیل یک ماده افیونی مصنوعی است که تا ۵۰ برابر قوی‌تر از هروئین و ۱۰۰ برابر قوی‌تر از مورفین است.

نوع دارویی آن در سال ۱۹۵۹ در آمریکا به عنوان جایگزین ارزان‌تری برای سایر مسکن‌ها اختراع شد؛ هم برای درد‌های شدید و هم برای بیماری‌های لاعلاج مانند سرطان استفاده می‌شد.

برای ایجاد یک مصرف بیش از حد کشنده، دوز بسیار کمی از فنتانیل لازم است؛ تنها دو میلی گرم، معادل پنج دانه نمک، برای مرگ کافی است.

از آنجایی که این ماده به سایر مواد مخدر محبوب تقسیم می‌شود، بسیاری از افرادی که در اثر مصرف بیش از حد می‌میرند، آگاهی نداشته‌اند که نوعی از فنتانیل را مصرف کرده‌اند.

 

فنتانیل عامل مرگ ۷۵ هزار نفر در آمریکا طی سال ۲۰۲۲

 

کشنده‌ترین ماده مخدر؛ عامل ۷۵ هزار مرگ در سال ۲۰۲۲

آژانس مبارزه با مواد مخدر آمریکا فنتانیل را «کشنده‌ترین ماده مخدری که آمریکا با آن مواجه است» می‌نامد.

در جلسه استماع سنا در ماه مارس، الخاندرو مایورکاس از وزارت امنیت داخلی آمریکا گفت که فنتانیل با بیش از ۷۵ هزار مرگ در سال ۲۰۲۲ مرتبط بوده است که معادل هزار و ۵۰۰ مرگ در هر هفته است.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، در سال ۲۰۱۰، این تعداد تنها دو هزار و ۶۶۶ مورد بوده است.

 

افزایش ۱۸۲ درصدی مرگ در میان جوانان

بر اساس برآوردی که از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا صورت گرفته، مرگ بر اثر استفاده از فنتانیل در بین جوانان در فاصله سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ حدود ۱۸۲ درصد افزایش یافته است.

«مایورکاس»، گفت فنتانیل «بزرگترین چالشی است که آمریکا به عنوان یک کشور با آن مواجه است.»

 

فنتانیل عامل مرگ ۷۵ هزار نفر در آمریکا طی سال ۲۰۲۲

 

یکی از علل اصلی مرگ در آمریکا

این ماده مخدر به علت اصلی مرگ و میر آمریکایی‌های ۱۸ تا ۴۹ ساله تبدیل شده است؛ همچنین میانگین امید به زندگی در آمریکا را از ۷۸.۸ در سال ۲۰۱۹ به ۷۶.۴ در سال ۲۰۲۱ کاهش داده است. 

کارشناسان این کاهش را «غم‌انگیز و قابل ملاحظه» توصیف کرده‌اند.

فنتانیل تا حدی مقصر کاهش شدید امید به زندگی در آمریکا در سه سال گذشته است؛ اکنون در بسیاری از انواع مواد مخدر مصنوعی در آمریکا آثاری از این ماده وجود دارد.

انتهای پیام/


برچسب ها: آمریکا مواد مخدر

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *