ادامه روند نقض حقوق روزنامه‌نگاران از سوی رژیم صهیونیستی

۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳:۳۰
کد خبر: ۴۵۴۶۶۳۲
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
شهادت شیرین ابوعاقله تنها اقدام رژیم صهیونیستی علیه روزنامه‌نگاران نیست و تنها در سال جاری اقدامات دیگری نیز علیه آنها از سوی این رژیم صورت گرفته است.

خبرگزاری میزان – شبکه «الجزیره» گزارش داد که پس از تکمیل تحقیقات خود درباره شهادت «شیرین ابوعاقله»، پرونده شهادت وی را به دیوان بین‌المللی کیفری تحویل داده است.

پرونده ارسالی به دادگاه کیفری بین‌المللی شواهدی را نشان می‌دهد که ابوعاقله از سوی نظامیان صهیونیست هدف گلوله قرار گرفته است.

الجزیره می‌گوید: پرونده ارائه شده به دیوان بین‌المللی کیفری تایید می‌کند که ادعای اسرائیل درباره نحوه کشته شدن شیرین بی اساس است.

اما این تنها اقدام رژیم صهیونیستی علیه خبرنگاران نبوده و موارد متعدد دیگری نیز روی داده است.

آژانس خبری و اطلاع رسانی «وفا»، 19 تجاوز رژیم صهیونیستی علیه خبرنگاران فلسطینی در ماه نوامبر را مستند کرده است.

این سازمان در گزارش ماهانه خود درباره تخلفات رژیم صهیونیستی علیه روزنامه نگاران اعلام کرد که پنج روزنامه‌نگار بر اثر شلیک گلوله‌های پلاستیکی توسط سربازان رژیم صهیونیستی، استنشاق گاز اشک‌آور یا ضرب و شتم شدید هنگام پوشش وقایع در کرانه باختری زخمی شدند.

در این بیانیه آمده است که 10 روزنامه‎نگار یا بازداشت شدند، یا اسناد مطبوعاتی آنها ضبط شد، یا بدون اینکه مجروح شوند به سمت آنها تیراندازی شده است.

به گفته سازمان اطلاع‌رسانی وفا، در همان زمان، چهار حادثه با هدف قرار دادن رسانه‌ها یا تجهیزات مورد استفاده خبرنگاران نیز در ماه نوامبر ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، دادگاه نظامی رژیم صهیونیستی در 7 نوامبر در نزدیکی جنین، برای پنجمین بار متوالی بازداشت اداری یک روزنامه‌نگار از شهر« تال» در جنوب غربی نابلس را تمدید و تصمیم قبلی مبنی بر عدم تمدید را باطل کرد.

نظامیان رژیم صهیونیستی به طور معمول به خبرنگارانی که تظاهرات ضد شهرک‌سازی و یورش نظامیان صهیونیست به مناطق مختلف فلسطین را پوشش می‌دهند، حمله کرده و برخی را مورد ضرب و شتم قرار داده، بازداشت و تجهیزات‌شان را مصادره می‌کنند.

در این بین اداره تحقیقات فدرال آمریکا نیز از تصمیم خود برای تحقیق درباره شهادت شیرین ابوعاقله خبر داده است؛ در پی اعلام این تصمیم، «بنی گانتز» و «یائیر لاپید»، نخست وزیر و وزیر جنگ رژيم صهیونیستی  اعلام کردند که این رژیم با هیچ تحقیق خارجی درباره شهادت ابوعاقله، همکاری نخواهد کرد.


انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *