ایروانی: آمریکا صلاحیت حقوقی و سیاسی را برای برگزاری جلسه درباره شرایط داخلی ایران ندارد

9:31 - 10 آبان 1401
کد خبر: ۴۴۹۶۷۱۵
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل می‌گوید که تلاش آمریکا برای برگزاری جلسه غیر رسمی در مورد شرایط داخلی ایران، رویه ای خطرناک و غیر سازنده است.

خبرگزاری میزان - «امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک، گفت: در شرایطی که ده‌ها سال زنان ایرانی از تحریم‌های غیر انسانی آمریکا صدمه دیده اند، این کشور صلاحیت حقوقی، اخلاقی و سیاسی برای برگزاری جلسه در مورد شرایط داخلی ایران را ندارد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان طی نامه ای به سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو و ناظر سازمان ملل با ارائه گزارش مختصری از روند تحولات جاری در ایران، اهداف آمریکا از برگزاری نشست ضد ایرانی علیه ایران در سازمان ملل را تشریح کرد.

«ایروانی» در این نامه با اشاره به درخواست برگزاری نشست غیر رسمی (آریا فرمولا) از سوی آمریکا تحت عنوان «اعتراضات جاری در ایران»، تاکید کرد: آمریکا با به راه انداختن جنگ روانی و عملیات فریب ادعا دارد که این جلسه هدفش حمایت از حقوق زنان ایران است؛ اما این امر کاملا ناشی از نفاق آمریکا بوده و سوءاستفاده از مفهوم ارزشمند حقوق بشر محسوب می‌شود .

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به ده‌ها سال  دشمنی آمریکا نسبت به مردم ایران، افزود: برخلاف اتهامات بی اساس آمریکا علیه ایران، دولت جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به ارتقاء و حمایت از حقوق بشر و اجرای تعهدات حقوق بشری در چارچوب حقوق بین الملل است.

وی تصریح کرد: حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز توسط قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره بر بهره مندی از این حق توسط مردم تاکید کرده و نمونه بارز این امر برگزاری تجمعات مسالمت آمیز در سراسر ایران است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان یادآوری کرد: از سوی دیگر هر دولتی از جمله دولت ایران مسئول حمایت از مردم خود در مقابل اقدامات خشونت آمیز نظیر خرابکاری (وندالیسم) و تخریب اموال خصوصی و عمومی مانند آتش زدن آمبولانس‌ها، وسائل حمل و نقل عمومی، بانک‌ها و مراکز خدمات عمومی و فراتر از آن اقدامات تروریستی نظیر حادثه اخیر که به شهید شدن 15 نفر و زخمی شدن 30 نفر از شهروندان ازجمله زنان و کودکان توسط عناصر داعش در یک مکان مذهبی در شیراز انجامید، است.

«ایروانی» تصریح کرد: مکانیزم‌هایی برای رصد، ارتقاء و حفظ شرایط حقوق بشر در کشورها در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد که یکی از این مکانیزم‌ها، بررسی دوره ای جهانی یا UPR است که مکانیزمی جهانی و شفاف برپایه همکاری، دیالوگ و رفتار برابر همه دولت‌هایی که مورد بررسی قرار می‌دهد، ایجاد می‌کند و ایران  هم به طور مداوم همکاری‌های داوطلبانه و سازنده ای در چارچوب  UPR و ارتقاء ارائه گزارش دوره ای داشته است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: پرداختن به مسائل داخلی دولت‌ها توسط شورای امنیت سازمان ملل از طریق ایجاد یک ارتباط ساختگی بین این موارد و صلح و امنیت بین المللی نه فقط غیر سازنده است، بلکه مکانیزم‌های موثر موجود را  تضعیف کرده و برخلاف اصول و اهداف سازمان ملل مندرج در منشور ملل در مورد  اصل عدم مداخله در امور داخلی دولت‌ها است .

وی افزود: براین اساس تلاش‌ها برای برگزاری جلسه فوق الذکر توسط آمریکا، نقض آشکار منشور ملل و حقوق بین المللی بوده و رویه خطرناکی را ایجاد می‌کند که دولت‌های عضو نباید آن را قبول کنند.

دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: آمریکا نگرانی واقعی و صادقانه در مورد شرایط حقوق بشر در ایران و یا هر کجای دیگر را ندارد؛ آمریکا ادعا می‌کند که از زنان ایرانی دفاع می‌کند، زنانی که به طور جدی از ده‌ها سال تحریم غیر انسانی آمریکا صدمه دیده اند؛ جنگ واقعی اکنون در مورد غذا و دارو است و این امر حتی از استاندارد دوگانه فراتر بوده و ضمن اینکه یک رویکرد سیاسی و گزینشی نسبت به حقوق بشر است، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان از اعضای سازمان ملل خواست، تا از هر اقدامی که به برگزاری این جلسه و ایجاد رویه خطرناک کمک کند، خودداری شود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *