پنهانکاری استرالیا درباره جنایت‌های جنگی سربازانش در افغانستان

۲۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶:۰۲
کد خبر: ۸۰۷۷۶۳
استرالیا با وجود شواهدی درباره جنایات جنگی این کشور در افغانستان، اقدامی برای مجازات عاملان این جنایات انجام نداده است.

وزارت دفاع استرالیا می‌گوید که قصد دارد موضوع جنایت‌های جنگی نظامیان این کشور در افغانستان را بررسی کند.

وزارت دفاع استرالیا اعلام کرده که بر اساس اسناد جدید، برخی از مقام‎های بلند پایه نظامی این کشور مرتکب جنایات جنگی در افغانستان شده‎اند.

استرالیا می‌گوید که تحقیق در این زمینه ممکن است سال‌ها به طول بینجامد.

اما جنایات جنگی در افغانستان از سوی کشور‌های مختلف موضوع جدیدی نیست و تاکنون مستندات بسیاری در این زمینه منتشر شده است و با این وجود تاکنون عاملان این جنایات جنگی با هیچ مجازاتی مواجه نشده‎اند.

به گزارش «الجزیره»، ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ نیز سرانجام جزئیات یک تحقیق چهار ساله در مورد جنایات جنگی نیرو‌های دفاعی استرالیا در افغانستان برای عموم منتشر شد.

بر اساس این تحقیقات، ۲۵ نظامی استرالیایی طی عملیاتی اقدام به قتل عام ۳۹ غیرنظامی افغانستانی کردند.

این گزارش یک عمل وحشیانه «خونریزی» را توصیف می‌کند، که در آن سربازان جوان نیرو‌های ویژه استرالیایی توسط فرماندهان ارشد خود دستور داده می‌شوند تا «اولین کشتار» خود و «فرهنگ پنهان‌کاری»، که در آن شاهدان سکوت کردند و قاتلان جنایات خود را با گذاشتن اسلحه پنهان کردند، انجام دهند.

در حالی که جزئیات این جنایات به طور گسترده گزارش شده، در استرالیا بی میلی عجیبی برای توضیح خشونت و ردیابی منشاء نژادپرستانه آن وجود دارد.

کارشناسان نظامی، آکادمیک و بهداشت روان در تلویزیون استرالیا ظاهر شدند تا با صحبت از یکپارچگی ارتش و نگرانی در مورد تأثیر بر تصویر و روحیه نیرو‌های دفاعی، این اتهامات را خنثی کنند.

مقام‎ها و مفسران استرالیایی سعی کردند جنایات جنگی را به عنوان یک اقدام اشتباه معرفی کنند، درست همانطور که همتایان آمریکایی آن‌ها این اقدام را با شکنجه و قتل آشکار در زندان «ابوغریب» در عراق انجام دادند.

همچنین در پوشش رسانه‌ای استرالیا هیچ گونه نگرانی برای قربانیان و احساسات افغانستانی‌ها و استرالیایی‌ها وجود نداشت.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *