معاون رئیس جمهور: دولت با گران فروشی و احتکار مبارزه می‌کند

۲۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۶:۰۴
کد خبر: ۷۹۶۳۹۲
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
معاون امور مجلس رئیس جمهور با بیان اینکه اشکالات اساسی موجود در اقتصاد نیاز به اصلاحات دارد، گفت: دولت در کوتاه مدت دنبال افزایش عرضه در بازار‌ها، کنترل قیمت‌ها و مبارزه با احتکار، گران فروشی و عرضه نامناسب است.
- سیدمحمدحسینی طی سخنانی در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ گفت: درست است که تفکیک قوا وجود دارد، اما قوای سه‌گانه امروز با همکاری هم به دنبال حل مسائل کشور و مردم هستند.

وی ادامه داد: طی ۲ سال آخر دولت قبل، رئیس جمهور وقت به علت‌های مختلف از جمله کرونا در مجلس حضور پیدا نمی‌کرد، اما در این دولت تک تک نمایندگان ۲۴ استان در قالب مجامع استانی با رئیس جمهور دیدار کردند و تا پایان سال همه نمایندگان دیدار خواهند داشت. همچنین هر دوشنبه نمایندگان با وزرا جلسه دارند و دولت هم سعی می‌کند با نمایندگان تعامل می‌کنند.

معاون امور مجلس رئیس جمهور افزود: معاون اجرایی، معاون اول رئیس جمهور و وزرا به صورت مرتب با نمایندگان جلسه دارند. تا به امروز سوال مجلس از دولت سه مورد بوده و نمایندگان قانع شدند و در این پنج ماه رئیس جمهور هفت مرتبه در مجلس حضور پیدا کرده است.

حسینی در پاسخ به سوال مجری برنامه تهران ۲۰ درباره این که راه حل فوری برای حل مشکلات اقتصادی وجود دارد یا خیر، گفت: باید وضعیتی که دولت کار خود را شروع کرد را بررسی کرد، دولت در اولین ماه تصدی امور در مرداد ماه برای پرداخت حقوق مشکل داشت، هر ماه باید ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت قبل را تسویه کنیم، با وجود این همه، آینده روشن است و دولت تمام توان خود را به کار بسته است، در دیپلماسی تاکید و اهمیت بر دیپلماسی اقتصادی است و همه توان دولت بر این تمرکز پیدا کرده است، صادرات نفت به مرحله‌ای رسیده است که دیگر تحریم‌ها توان مقابله با ملت ایران را ندارد.

حسینی افزود: اشکالات اساسی در اقتصاد ما وجود دارد و نیاز به اصلاحات اقتصادی وجود دارد. دولت در کوتاه مدت به دنبال افزایش عرضه در بازار‌ها و کنترل قیمت‌ها و مبارزه با احتکار، گران فروشی و عرضه نامناسب است.

معاون امور مجلس رئیس جمهور در پاسخ به تعامل دولت و مجلس در بحث بورس و خودروسازی که دغدغه‌های مردم است، گفت: دولت و مجلس در مسائل کلی هم سو هستند، اما در عین حال بحث‌های تخصصی و کارشناسی وجود دارد، دولت می‌تواند سهم خود را از صنعت خودرو کنار گذاشته و تنها به مدیریت کلان و نظارت بپردازد.

وی ادامه داد: در مساله بورس هم تحقیق و تفحص مجلس از عملکرد دولت قبل ادامه دارد، در دولت قبل تبلیغ‌های زیادی برای ورود به بورس انجام شد که صحیح نبود و مردم فکر کردند بورس مکانی است که پول را در مدت زمان کوتاهی چند برابر می‌کند، البته حضور مردم در بورس درست است، اما باید با آگاهی و دانستن ریسک‌های آن انجام شود و فعالان بازار سرمایه باید از ریسک‌های این بازار آگاهی داشته و دید بلند مدت داشته باشند، اما متاسفانه در دولت قبل این مسائل در ابتدا به خوبی برای مردم تشریح داده نشد.

معاون امور مجلس رئیس جمهور مساله اصلی دولت را اقتصاد دانست و تشریح کرد: دولت بر این مساله تمرکز کرده است، باید مجموعه‌ای از اقدامات صورت بگیرد تا مساله اساسی اقتصاد حل شود.

حسینی افزود: در هفته‌های گذشته ۴۸ پروژه ملی برای سرمایه گذاری انجام شد تا چرخ اقتصاد سریعتر بچرخد، دولت در برابر همه مسائل تعهدی ویژه دارد و از نظرات همه اساتید دانشگاه و نخبگان اقتصادی استفاده می‌کند. رئیس جمهور بار‌ها به نمایندگان مجلس نیز که به دنبال توسعه استان‌ها هستند تاکید کرده اند که راهکار بدهید و دولت از تمام راهکار‌های تخصصی استقبال کرده است.

وی ادامه داد: دولت در مدت کوتاهی نزدیک به ۳ ماه و نیم، بودجه را تحویل مجلس داد تا بتوان زودتر بر اساس آن پیگیری و جلسه و تعامل با مجلس را آغاز کنند، در بحث بودجه دولت در بحث تورم و بانکداری و چاپ پول بدون پشتوانه بسیار حساس بوده و سعی دارد کم هزینه‌ترین کار را انتخاب کند.

معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: امسال یکی از بحث‌های توزیع بودجه بحث آمایش سرزمینی و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بود، با مصوبه مجلس برای کسب و کار دولت نیز این اقدامات را تسریع کرده است، اخیرا استاندار هرمزگان گزارش کار این اقدام را داده که مجوز‌ها برای انجام پروژه و سرمایه گذاری همه آماده کار است و استانداران دیگر نیز به جد پیگیر این مساله و تلاش برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی هستند و دولت تمام تلاش خود را برای اقدامات کرده و هم زمان دیپلماسی اقتصادی نیز با کشور‌های همسایه را توسعه داده است.

حسینی با اشاره به طرح رتبه بندی معلمان و مشکلات اساسی آن گفت: دولت گذشته در دقیقه ۹۰ تعهدات جدیدی را برای این دولت ایجاد کرد، رتبه بندی از سال ۹۰ مطرح بود، اما بار مالی بر دوش این دولت افتاد و با جود بار سنگین مالی و با همان لایحه‌ای که دولت قبلی داده موافقت کردیم، رقم آن ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده که دولت اعلام کرده تا ۲۵ هزار میلیارد تومان نیز آمادگی انجام دارد، اما با بررسی شورای نگهبان ایراداتی در خصوص میزان منابع تامین بودجه گرفته شد و این لایحه اکنون در کمیسیون آموزش مجلس برگشته و دولت آمادگی دارد با مصوبه مجلس و بر اساس همان ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ آن را اجرایی کند.

وی اضافه کرد: در بحث کارکنان دولت مشکلات زیادی وجود دارد و سازمان امور اداری و استخدامی مکلف شده است که این کار را اصلاح کند، قبلا نظام پرداخت در شرایطی قرار گرفته که هر وزارتخانه‌ای مستثنی شده و از آن قانون عملاً چیزی نمانده و نیاز به یک بازنگری اساسی داریم، باید یک کار اساسی ایجاد و این کار اصلاح شود الان رئیس جمهور رییس سازمان امور اداری و استخدامی را مامور اصلاح این کار کرده است.

معاون امور مجلس رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: امید به آینده فراوان است و معاونت پارلمانی رئیس جمهور تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا با هماهنگی دولت و مجلس مسائل کشور به سرعت حل شود.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *