هشدارهای روسیه در آستانه اقدام غرب برای ارسال سلاح به اوکراین

8:54 - 29 دی 1400
کد خبر: ۷۹۰۳۷۱
تنش میان روسیه و ناتو بر سر اوکراین در میانه گفتگو‌ها برای حل اختلافات، همچنان رو به افزایش است.

سفارت روسیه در آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به اتهام زنی مقامات آمریکایی علیه این کشور پاسخ داد.

به گزارش «ریانووستی، سی ان ان و راشا تودی»، سفارت روسیه از کشور‌های غربی خواست تا از سوق دادن اوکراین به سمت اقدامات تحریک آمیز خودداری کنند.

این بیانیه می‌گوید «ما خواستار پایان دادن به وضعیت بحرانی و عدم تشدید تنش هستیم؛ تنش بر سر مشکل دونباس و مهمتر از همه، عدم فشار به اوکراین برای تحریکات جدید.»

سفارت روسیه در واشنگتن تاکید کرد «مقامات بلندپایه کاخ سفید، وزارت خارجه و دفاع آمریکا یکصدا اعلام کردند که هیچ گام آرامی در مرز روسیه و اوکراین صورت نگرفته و حتی مدعی شدند که روسیه قصد دارد در هر زمانی به این کشور همسایه خود حمله کند؛ ما باز هم تاکید می‌کنیم که روسیه قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد.»

سفارت روسیه در واشنگتن از طرف آمریکایی خواست تا با خودداری از تامین تسلیحات اوکراین، تمایل خود را برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای تنش بر سر اوکراین اثبات کند.

در همین حال دولت آمریکا در حال بررسی گزینه‌های جدید در برابر روسیه از جمله ارائه تسلیحات بیشتر به اوکراین است.

یک مقام ارشد آمریکایی به سی ان ان گفته که این امر شامل تأمین بالقوه ارتش اوکراین با مهمات بیشتر شامل خمپاره، موشک‌های ضد تانک جاولین و سامانه‌های موشکی ضد هوایی است.

«جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا گفته که گزینه اعزام نیرو‌های رزمی آمریکا به اوکراین از روی میز خارج است، اما نیرو‌های عملیات ویژه آمریکایی در حال حاضر در داخل و خارج از اوکراین با هدف آموزش به نیرو‌های اوکراینی حضور دارند.

یک مقام ارشد آمریکا در این باره می گوید «ما در حال بررسی طیف وسیعی از گزینه ها برای کمک به اوکراین هستیم؛ این امر ممکن است شامل فروش تسلیحات دفاعی بیشتر، مشاوره و کمک به اوکراین برای ماندن در مبارزه با حضور نظامی بزرگتر باشد.»ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *