ماست چقدر ارزان می‌شود؟

15:50 - 26 مهر 1400
کد خبر: ۷۶۷۰۷۱
کاهش ۱۰ درصدی قیمت ۳ قلم کالای لبنی پرمصرف که از شنبه هفته گذشته در بخش تولید اعمال شده، هنوز در بخش مصرف و در یخچال سوپرمارکت‌ها بازتابی نداشته است.

- روزنامه همشهری نوشت:  صنایع لبنی بعد از توافقاتی که با وزارت جهادکشاورزی داشتند، از ۱۷‌مهر ۳‌محصول پرمصرف خود شامل شیر کیسه‌ای ۹۰۰ گرمی، ماست ساده ۲.۵‌کیلویی و پنیر یو‌اف ۴۰۰‌گرمی را ۱۰ درصد زیر نرخ قبلی تولید کرده اند و براساس گفته‌های مسئولان صنفی، این تغییر قیمت تا رسیدن به ویترین و یخچال خرده‌فروشی‌ها یکی‌دو هفته‌ای زمان می‌برد.

با این حساب باید از پایان هفته جاری یا در نهایت اول آبان‌ماه منتظر قیمت‌های جدید باشیم، اما این کاهش ۱۰ درصدی، وقتی به مبلغ تبدیل شود چقدر خرج خریداران را کاهش خواهد داد؟ قیمت لبنیات در ۵/۱ سال گذشته همواره در حال رشد بوده و حتی در بخش اقلام لبنی حمایتی نیز که همین محصولات مشمول تخفیف ۱۰ درصدی می‌شوند، پارسال ۳ نوبت و امسال یک نوبت، با تصمیم دولت افزایش قیمت اعمال شد؛ افزایشی که هربار بین ۲۵ تا ۳۰ درصد بوده است. کمتر از ۲‌ماه پیش قیمت یکی از ماست‌های پرمصرف در آخرین تغییر نرخ لبنیات به ۵۰ هزار تومان رسید و دیگر انواع ماست هم از تمام برند‌ها افزایش قیمت داشتند.

هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم ماست ساده بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است و با کاهش ۱۰ درصدی، قیمت آن‌ها فقط بین ۱.۵۰۰ تا ۲ هزار تومان ارزان می‌شود. قیمت ماست دبه‌ای کم‌چرب ۲ کیلویی میهن هم‌اکنون ۳۴.۴۰۰ تومان است که با اعمال ۱۰ درصد تخفیف باز هم از ۳۰ هزار تومان پایین نمی‌آید. ماست دبه‌ای پگاه هم ۳۵ هزار تومان قیمت دارد و تخفیف اخیر، آن را در نهایت تا قیمت ۳۱.۵۰۰ تومان پایین می‌آورد و نه بیشتر.

مشاهدات میدانی، در کنار اظهارات فروشندگان و البته آمار‌های موجود نشان می‌دهد مصرف لبنیات به‌دلیل گرانی روزافزون و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان در یک‌سال اخیر به‌شدت کاهش یافته و به چیزی در حد نصف سال ۹۸ رسیده است. کاهش ۱۰ درصدی قیمت اقلام پرمصرف گرچه با هدف تسهیل دسترسی مصرف‌کنندگان به لبنیات برنامه‌ریزی و اجرا شده، اما به‌نظر می‌رسد با توجه به تورم شدید اقتصادی، تأثیر زیادی بر افزایش قدرت خرید خانوار‌ها نخواهد داشت.

ماست چقدر ارزان می‌شود؟ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *