چرا سیستان و بلوچستان خشک شده است؟

۰۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸:۰۱
کد خبر: ۷۰۸۴۴۷
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: عوامل خشکسالی که در منطقه سیستان و بلوچستان بوجود آمده است می‌توان تغییرات اقلیمی که در این منطقه بوجود آمده است باید گفت که به همان اندازه خشکسالی‌های ما بیشتر شده است خشکسالی و بارش کم هم در بالا دست منطقه افغانستان هم بوده است و میزان بارندگی‌ها طی دو دهه کاهش چشمگیری داشته استو این خشکسالی و تغییر اقلیم در کره زمین خصوصا در منطقه سیستان و افغانستان یکی از دلایل خشکسالی عمیق در این منطقه شده است.
وحید پور مردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص علت خشکسالی سیستان بلوچستان و تالاب هامون به میزان گفت: از طرف دیگر هم علاوه بر بارش کم و بهره برداری‌ها در بالا دست این تالاب افزایش پیدا کرده است مثل فعالیت هایی، چون کشاورزی صیادی و دامداری از جمله فعالیت‌هایی هستند که در خشک شدن تالاب نقش اساسی دارند و دیگر اینکه ایجاد سد یا بند خاکی در بالادست عوامل خشکسالی در این منطقه شده است؛ و متاسفانه پوشش گیاهی تالاب هم با خشک شدن تالاب افزایش داشته است؛ که دو مورد یکی تغییرات اقلیمی و دیگری فعالیت‌های انسان‌ها در زمینه کشاورزی صیادی و دامپروری باعث ایجاد خشکسالی با شدت بالا در این منطقه شده است.

وی ادامه داد: با خشکسالی در این منطقه بسیاری از مشاغل از بین رفته است و پدیده مهاجرت در اینجا رخ می‌دهد. علاوه بر این موارد این خشکسالی تالاب هامون باعث شده است که به کانون ایجاد گردوغبار در منطقه می‌شود در سال‌های گذشته با وزیدن باد‌های ۱۲۰ روزه که با خود باران را به ارمغان می‌آورد و همچنین با وزیدن بروی آب تالاب مانند کولر برای منطقه عمل میکرد، ولی با خشک شدن تالاب با وزیدن کوچکترین بادی گردوغبار در منطقه بوجود می‌آید.

پور مردان اظهار کرد: خشکسالی یک پدیده اقلیمی موقت است، ولی وقتی علیرغم کمبود بارش از ذخایر آبی بیش از اندازه استفاده شد، دیگر بحرانِ خشکسالی نام میگیرد. در تعریف علمی "خشکسالی" به دوره‌های پیوسته کم بارشی میگویند که رطوبت کافی به خاک نمی‌رسد و به تدریج با تبخیر همان رطوبت اندک، زمین با خشکیدگی مواجه میشود. میزان رطوبت خاک به موازنه میان بارش و میزان تبخیر وابسته است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *