کاهش محسوس آلاینده‌های هوای تهران طی ۱۰ سال گذشته

۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳:۲۶
کد خبر: ۶۹۹۵۰۷
شهردار تهران با اشاره به اینکه میزان آلاینده‌ها در هوای پایتخت طی ۱۰ سال گذشته تا کنون کاهش یافته است گفت: توسعه بزرگراه‌ها سبب تقاضای سفر و آلودگی هوا می‌شود لذا این مسأله ازطرح جامع مقابله با آلودگی هوا خارج شده است.
- پیروز حناچی در مراسم بهره‌برداری از ۱۱۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اظهار داشت: آلودگی هوا و ترافیک از جمله موضوعات و مشکلات دائمی کلانشهر‌ها است و برنامه جامع کاهش آلودگی هوا جهت مقابله با این معضلات در نظر گرفته شده که ۱۹ دستگاه باید جهت اجرای این برنامه همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه توجه به موضوع آلودگی هوا نباید فقط منوط به حساس شدن به موضوع آلودگی در دو ماه آذر و دی شود، گفت: بسیاری از زحمات انجام گرفته جهت مقابله با آلودگی هوا در این ایام به فراموشی سپرده می‌شود.

شهردار تهران ادامه داد: نمودار‌های ۱۰ ساله در پایتخت نشان می‌دهد که میزان آلاینده‌ها کاهش محسوسی داشته و اگر نقشه راه را به درستی تعقیب کنیم می‌توانیم مانند بسیاری از کشور‌ها بر معضل آلودگی هوا فائق آییم.

حناچی با تأکید بر ضرورت یکپارچگی در تصمیمات جهت رسیدن با مقابله با آلودگی هوا گفت:‌توسعه بزرگراه‌ها در طرح جامع آلودگی هوا از دستور کار خارج شده و باید روش‌های دیگر را پیش بگیریم اگر بزرگراه‌های بیشتری داشته باشیم تقاضای سفر بیشتر می‌شود و این مسأله ترافیک و آلودگی هوا را مضاعف می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای زیست‌پذیر کردن شهر‌هایی مانند تهران باید روش‌های دیگری مانند توسعه مسیر‌های پیاده و دوچرخه و گسترش حمل و نقل عمومی مانند مترو را در نظر گرفت. همچنین کم کردن استفاده از خودرو‌های سوخت فسیلی و بهره‌مندی از خودرو‌ها و اتوبوس‌های برقی در این زمینه حائز اهمیت است.

شهردار تهران تصریح کرد: حمل و نقل عمومی تهران و کلانشهر‌ها موضوع حاکمیتی است و همانطور که برای آموزش و به داشت و درمان توسط دولت هزینه می‌شود در این بخش هم باید هزینه صورت گیرد.

وی گفت: قبل از شیوع کرونا روزانه حدود ۵ میلیون سفر از طریق حمل و نقل عمومی در پایتخت انجام می‌گرفت که ۲ میلیون و ۲۰۰ مورد از این سفر‌ها توسط مترو و حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار توسط اتوبوسرانی بود و مابقی نیز توسط تاکسی‌ها صورت می‌گرفت.

حناچی گفت: بنابراین، این میزان سفر‌ها با حمل و نقل عمومی نشان می‌دهد مسأله مربوطه حاکمیتی است و شهرداری‌ها باید از منابع عمومی جهت توسعه حمل و نقل عمومی بهره‌مند شوند.

شهردار تهران در ادامه درباره بودجه شهرداری تهران گفت:‌در سال ۹۰ بودجه شهرداری معادل با ۷.۷ میلیارد دلار بود در حالی که این بودجه امسال ۱.۵ میلیارد دلار است و حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و این در شرایطی است که دیگر شهر نمی‌فروشیم و مطابق طرح تفصیلی عمل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دیگر در شهرداری تهران پروانه ساخت و ساز دستی صادر نمی‌شود، گفت: همچنین اجازه ساخت بدون پروانه در تهران نمی‌دهیم.
 
بیشتر بخوانید:


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *