چراغ سبز سرپرست جدید پنتاگون برای خروج نظامی از افغانستان

9:00 - 25 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۴۶۳
سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا در یادداشتی به کارکنان پنتاگون نسبت به خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان چراغ سبز نشان داد.

– پیش از این برخی رسانه‌ها از افزایش اختلاف‌های مقاماتچراغ سبز سرپرست جدید پنتاگون برای خروج نظامی از افغانستان آمریکایی بر سر خروج نظامی از افغانستان خبر داده بودند، انتصاب‌های جدید ترامپ نیز مقامات ارشد در پنتاگون را نگران کرده است.

«کریستوفر میلر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا مکتوبی به کارکنان پنتاگون ارسال کرد که نشان می‌دهد ممکن است دلیل اخراج ناگهانی وزیر دفاع سابق آمریکا و انتصاب وی خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان باشد.

میلر که در این مکتوب برای اولین بار کارکنان پنتاگون را خطاب قرار داد مخالفت شدیدش با «جنگ‌های همیشگی» را ابراز کرد.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا در این نامه نوشت: ما اهل جنگ همیشگی نیستیم - این نقطه مقابل هر چیزی است که برای آن ایستاده‌ایم و اجداد ما برای آن جنگیده‌اند، همه جنگ ها باید پایان یابد.

وی افزود: پایان دادن به جنگ‌ها به سازش و مشارکت نیاز دارد، ما با این چالش روبرو شدیم، ما هرچه توانستیم را انجام دادیم، اکنون وقت آن است که به خانه برگردیم.

باوجودی که میلر در این نامه به پایان دادن به جنگ مشخصی اشاره نکرد اما دونالد ترامپ در ماه اکتبر گفته بود که همه نیروهای آمریکایی باید خاک افغانستان را 25 دسامبر ترک کنند.

از سوی دیگر نیز پایگاه خبری «اکسیوس» اخیراً به نقل از مقاماتی در دولت آمریکا اعلام کرد که منصوب شدن سرهنگ «داگلاس مک‌گرگور» به سمت مشاور ارشد سرپرست پنتاگون نشان می‌دهد که دولت ترامپ به دنبال سرعت بخشیدن به روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است.

داگلاس مک‌گرگور در سال 2019 به دونالد ترامپ توصیه کرده بود که در کوتاه‌ترین زمان ممکن همه نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج و حتی سفارت آمریکا در کابل را نیز تعطیل کند.

وی همچنین گفته بود که برای خروج از افغانستان نیازی به مذاکره با طالبان نیست.

برخی کارشناسان در ابتدای رقابت‌های انتخاباتی آمریکا تاکید می‌کردند که مسئله خروج از افغانستان از اولویت‌های دولت بایدن نیست بنابراین فرصت بوجود آمده این امکان را به دولت اشرف غنی می‌دهد تا با خرید زمان ضمن تلاش برای کسب حمایت دولت آینده آمریکا، مواضع خود را در مذاکره با طالبان تقویت کند.

ایرنا


برچسب ها: طالبان امریکا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *