تلاش ترامپ برای وارد آوردن فشار بیشتر بر ایران

۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰:۰۶
کد خبر: ۶۶۷۸۰۷
روزنامه وال‌استریت‌ژورنال طی گزارشی از تلاش رییس جمهور آمریکا برای وارد آوردن فشار بر ایران خبر داد و مدعی شد که در این صورت رفع تحریم‌های ایران دشوارتر خواهد شد.

- طبق گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، برخی منابع آگاه مدعی این موضوع شده اند که دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا قصد دارد رفع تحریم‌ها علیه ایران را دشوارتر کند و گفته می‌شود که این تصمیم ترامپ در شرایطی اتخاذ شده که اکثر نظرسنجی‌ها وی را عقب‌تر از جوبایدن، رقیب انتخاباتی اش، نشان می‌دهند.

از این رو برخی مقامات کاخ سفید از این موضوع ابراز نگرانی کردند که، بایدن احتمال دارد به برجام بازگردد و از این رو، تلاش‌ها برای اعمال فشار بر ایران و وادار کردن این کشور به حضور در میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» را بی‌ثمر خواهد کرد.

براین اساس، کاخ سفید در تلاش است تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ایران را ذیل قوانین و مجوز‌های مربوط به «تروریسم» که بازگرداندن آن‌ها دشوارتر است، تحت تحریم قرار دهد و از طرفی گفتنی است، نقض تحریم‌های اعمال‌شده به بهانه «مبارزه با تروریسم» با جرایم شدیدتری روبه‌رو می‌شود، ضمن آنکه این نوع تحریم‌ها مانع از مبادله بانک‌ها با نهاد‌های تحریم‌شده می‌شوند.

این منابع همچنین مدعی شدند که، دولت ترامپ قصد دارد بخش‌هایی همانند پتروشیمی و صنایع فلزی را که به اعتقاد واشنگتن نقش زیادی در تأمین مالی فعالیت‌های منطقه‌ای ایران دارند تحت فشار قرار دهد.

گفته می‌شود، بخش انرژی ایران نیز از جمله بخش‌هایی است که دولت ترمپ توجه ویژه‌ای بر روی آن دارد و با آنکه این بخش‌ها در حال حاضر نیز تحت تحریم هستند، تحریم مجدد آن‌ها به بهانه‌های مرتبط با تروریسم، رفع این تحریم‌ها در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات را دشوارتر می‌کند.

کریستن فونتنروز، یکی از مقامات سابق شورای امنیت ملی آمریکا نیز در این راستا اظهار کرده است که، بازگرداندن برخی از این تحریم‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

وی افزود: احتمالاً دولت بایدن برای نشان دادن حسن نیت به ایران و آوردن آن‌ها به میز مذاکره احتمالی شمار کمی از تحریم‌ها علیه ایران را باز خواهد گرداند.

فونتنروز در این راستا افزود:، اما باید بدانیم که او قادر نیست اقدامات بزرگتری همانند تحریم‌های تروریستی را خنثی کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *