جنگ طلبی طالبان از موانع اصلی آغاز گفت وگوهای صلح است

۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶:۰۱
کد خبر: ۶۴۷۸۴۲
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان درجمع خبرنگاران تداوم اعمال خشونت بار و جنگ طلبی طالبان، عدم آزادی زندانیان نیروهای دولتی در اسارت این گروه و نگرانی برخی کشورها از آزادی شماری از زندانیان طالبان را از مهمترین موانع عمده در مسیر آغاز گفت وگوهای صلح مطرح کرد و خواستار اقدامات عملی طالبان برای شروع گفت وگوهای بین افغانی شد.

- صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه در یک نشست مطبوعاتی در کابل گفت: دولت افغانستان شمار زیادی از زندانیان طالبان را آزاد کرده است، اما تعداد اندکی از نیروهای افغان که طالبان آنها را به اسارت درآورده نیز باید آزاد شوند.

وی افزود: مبادله زندانیان جاده یکطرف نیست و طالبان هم در برابر آزادی هزاران زندانی خود باید شمار اندک نیروهای دولتی را که در زندان های آنها به سر می برند، آزاد کنند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان توضیح داد: در روند آزادی زندانیان طالبان مشکلاتی وجود دارد و دو کشور به طور رسمی با وزارت امور خارجه افغانستان تماس گرفته و نگرانی خود را در این زمینه مطرح کرده اند.

صدیقی همچنین گفت: دولت افغانستان هم پیش از برگزاری مجلس مشورتی لویه جرگه برای صلح ، نگرانی های خود را در باره آزادی این زندانیان نزد جامعه جهانی و مردم افغانستان مطرح کرده بود و تاکید شد ،آنها مجرمان و تروریست های خطرناکی هستند که نه تنها برای افغانستان بلکه برای امنیت و ثبات منطقه و جهان نیز خطر آفرین خواهند بود.

سخنگوی ریاست جمهوری توضیح داد: در شرایط کنونی دولت افغانستان با کشورهایی که در باره آزادی تعدادی از زندانیان طالبان ابراز نگرانی کرده اند درحال رایزنی است تا راه حلی برای این موضوع پیدا شود.

صدیقی درعین حال تاکید کرد: اکنون مسئولیت اصلی برعهده طالبان است تا مانند دولت افغانستان گام‌های عملی برای شروع گفت وگوهای صلح بردارد.

صدیقی موضع گیری اخیر طالبان مبنی بر عدم شناسایی دولت افغانستان به عنوان نظام رسمی این کشور را موضعی نابخردانه دانست و گفت : آنها می خواهند با این اقدام به روند صلح آسیب برسانند و اگر دولت طرف اصلی طالبان نیست، چرا خواسته های خود را از دولت مورد پیگیری قرار می دهد.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دراین اظهارات بار دیگر تاکید کرد: پیام لویه جرگه به طالبان ، صلح و آشتی بود ، اما متاسفانه پیام گروه طالبان همچنان تداوم جنگ و ناامنی در مناطق مختلف کشور است.

/انتهای پیام/

ایرنا


برچسب ها: افغانستان طالبان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha