حکمتیار: موافق حکومت موازی نیستم اما دولت اشرف غنی با دولتی فراگیر جایگزین شود

10:23 - 27 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۶۶۷۰
رهبر «حزب اسلامی افغانستان» اظهار داشت که موافق اعلام حکومت موازی نیست اما دولت «اشرف غنی» باید با دولتی جایگزین شود که مورد پذیرش همه احزاب و جریان‌های سیاسی افغانستان باشد.

به گزارش ، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت که در مذاکرات بین‌الافغانی نباید مداخله و یا حتی میانجیگری خارجی وجود داشته باشد و حتی ناظران دیگر کشورها نیز نباید در روند گفت‌وگوها حضور یابند.

وی در گفت‌وگو با «دیلی تایمز» اظهارداشت که تنها طالبان، دولت افغانستان و احزاب سیاسی باید در این مذاکرات شرکت کنند اما «افرادی که در قدرت هستند به آسانی حاضر نخواهند شد، آن‌ها هراس دارند که پس از صلح دولت نیز تغییر کند».

حکمتیار که در سپتامبر سال 2016 با «اشرف غنی» توافق صلح امضا کرده بود، افزود: بنابراین دولت هر آنچه می‌تواند برای ایجاد مانع در روند صلح انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد که اجماع سیاسی در روند صلح هنوز ایجاد نشده و ارگ ریاست جمهوری نیز تلاش می‌کند مانع تشکیل یک مرجع با صلاحیت برای ایجاد هیئت مذاکره کننده با طالبان شود زیرا بیم آن دارد که از این طریق کنترل روند صلح را از دست می‌دهد.

رهبر حزب اسلامی گفت: «آن‌ها هیئتی را می‌خواهند که منافع‌شان را تامین کند، بنابراین احزاب سیاسی خواستار ایجاد اجماع هستند و این روند نباید توسط یک شخص، جناح، گروه و یا دولت به گروگان گرفته شود. این یک مسئله ملی است و همه احزاب باید یک تصمیم جمعی گیرند».

وی همچنین اظهارداشت: تمام خواسته‌های واقعی طالبان باید پذیرفته شود، آن‌ها باید بخشی از نظام آینده افغانستان باشند، طالبان باید شریک دولت شوند.

 

حکمتیار تاکید کرد: تمام اعضای طالبان باید در نیروهای امنیتی ادغام شوند و نگرانی‌های آن‌ها درباره قانون اساسی باید بررسی شده و به خواسته‌هایشان رسیدگی شود.

رهبر حزب اسلامی درباره اقدامات «عبدالله عبدالله» برای ایجاد دولت موازی نیز تصریح کرد که مخالف آن است.

تسنیم


برچسب ها: اشرف غنی صلج

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *