فرآورده‌های اصلی نفت در بورس عرضه می شود

۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴:۰۱
کد خبر: ۵۶۱۰۱۵
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
مدیرعامل بورس انرژی گفت: همه فرآورده‌های اصلی نفت در بورس انرژی عرضه می‌شود.
به گزارش گروه اقتصاد به نقل از بازار سرمایه، علی حسینی بیان کرد: همه فرآورده‌های اصلی نفت مانند بنزین، گازوئیل، نفت سفید در بورس انرژی عرضه می‌شود.
 
وی در ادامه افزود: با هماهنگی خوبی که با سه شرکت اصلی تابعه وزارت نفت یعنی شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام شده است، مجموعه‌ای از فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی عرضه می‌شود و خریداران صادراتی نیز تاکنون استقبال خوبی از این عرضه‌ها داشته‌اند.

مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به افزایش حجم این عرضه در بورس عنوان کرد: برای مثال گاز مایع یا ال. پی. جی که در گذشته فقط از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی عرضه می‌شد، از این پس شرکت ملی گاز ایران نیز ال. پی. جی خود را از طریق بورس عرضه خواهد کرد.

حسینی اضافه کرد: هفته آینده ۱۳ هزار تن گاز مایع از طرف شرکت ملی گاز در بورس عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در گذشته گازوئیل از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در بورس عرضه می‌شد، اما با توجه به استقبالی که شکل گرفت و دستوری که وزیر نفت صادر کرد، گازوئیل نیز از طریق شرکت ملی نفت ایران به زودی برای مقاصد دریایی از مسیر بورس عرضه خواهد شد تا هم خریدارانی که مایل به تحویل دریایی هستند بتوانند از این فرصت استفاده کنند و هم به لحاظ حجم عرضه‌ها بتوان توسعه‌های خوبی در این بازار انجام داد.
 
مدیرعامل بورس انرژی توضیح داد: همانطور که خریداران علاقه‌مند هستند، باید بتوانند در بورس و در یک محیط شفاف خرید خود را انجام دهند و برای حفظ حقوق کشور و عرضه کنندگان نیز باید راهکار‌های مناسبی داشت.

حسینی یادآور شد: به همین دلیل در مقررات بورس، این مهم به درستی پیش‌بینی شده است که خریداران برای اینکه در رقابت شرکت کنند و بعد‌ها بتوانند تعهدات خود را انجام دهند، باید مبلغی را به عنوان پیش پرداخت واریز کنند.

وی فرآورده‌های نفتی را مربوط به همه ملت ایران دانست و گفت: براین اساس، همه موظفند از این فرآورده‌ها صیانت کنند، بنابراین ضرورت دارد در مقررات از خریداران نیز پیش پرداخت گرفته شود.

مدیرعامل بورس انرژی ایران دریافت پیش پرداخت را امری درست، قانونی و در جهت حمایت و صیانت از حقوق مردم و دولت عنوان کرد.

حسینی افزود: باید این باور را بین تصمیم گیران، مردم و رسانه‌ها ایجاد کرد که عرضه‌هایی که از طریق بورس انجام می‌شود با توجه به رقابتی بودن و شفافیت، منافع مردم و کشور را بیشتر تامین می‌کند.
 
وی خاطر نشان کرد: این موضوع همچنین کمک خواهد کرد تا به تدریج هم خریداران بیشتری به این جرگه ملحق شوند و هم عرضه کنندگان که اغلب دولتی هستند و گاهی کار‌ها را به کندی پیش می‌برند، سعی کنند سرعت بیشتری به کار‌ها دهند؛ از این رو مهمترین مانع در این مسیر «ذهنی» است تا اینکه «عملیاتی و تکنیکی» باشد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *