والی هرات: تاریخ طالبان در افغانستان به‌پایان رسیده است

16:04 - 16 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۷۷۹۱
والی هرات گفت: فکر و اندیشه داعش با طالبان و افغانها فرق دارد و این گروه نیز تند رو و خونخوارتر از طالبان است که از سوی پاکستان و دستگاه جاسوسی این کشور حمایت می‌شوند.

والی هرات: تاریخ طالبان در افغانستان به‌پایان رسیده است

به گزارش گروه بین الملل ، از چندی پیش تاکنون، به دلیل افزایش ناامنی‌ها در هرات و نزدیک شدن به روند انتخابات افغانستان عملیات‌های گسترده نظامی با حضور والی هرات در شهرستان‌های ناامن هرات ایجاد شده است که در این عملیات‌ها به گروه‌های مختلف طالبان تلفات گسترده ای وارد شده است و تجهیزات جنگی گسترده این گروه‌ها نیز از بین برده شده است.

در این عملیات‌ها بیش از 10 فرمانده مشهور طالبان آماج حملات هوایی قرار گرفته و کشته شده‌اند.

«عبدالقیوم رحیمی» در کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: پس از آنکه تهدیدات امنیتی در شهرستان‌ها افزایش یافت نیروهای مشترک امنیتی زمینی و هوایی عملیات‌های گسترده‌ای را در شهرستان‌های اوبه، کشک رباط سنگی و شیندند هرات راه اندازی کرده اند که در این عملیات‌ها تلفات گسترده‌ای به طالبان و فرماندهان مشهور آنها وارد شده است.

وی افزود: در این رویدادها در شهرستان اوبه هرات، کشک رباط سنگی و دیگر مناطق نیز 55 عضو طالبان کشته و 40 تن دیگر نیز به شدت زخمی شده اند و از نیروهای امنیتی نیز 6 تن کشته و 3 تن دیگر زخمی شدند.

وی تاکید کرد: از 10 روز پیش تاکنون، تلفات گسترده ای در عملیات‌های نیروهای امنیتی به طالبان وارد شده است و بیش از 10 فرمانده مشهور طالبان که در کنترل، مدیریت جنگ و حملات انتحاری و تروریستی دست داشته اند نیز در عملیات‌های هوایی ارتش کشته شده اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر نیز نیروهای امنیت ملی در هرات از بیش از 10 حمله تروریستی و انفجاری در شهر و شهرستانهای هرات جلوگیری کرده‌اند و بیش از 4 تروریست و آدم‌ربا را در هرات بازداشت کرده‌اند.

وی با اشاره به دخالت‌های پاکستان و تامین مالی گروه‌های مختلف تروریستی در افغانستان گفت: در میان کشته شدگان طالبان افراد خارجی از پاکستان، ازبکستان و دیگر ممالک مشاهده می‌شود.

وی تاکید کرد: دوره طالبان در افغانستان به سر آمده است و حال نوبت گروه تروریستی داعش است که ساخته و پرداخته دست ای اس ای پاکستان بوده و در افغانستان در کنر، نورستان و ننگرهار به شدت در حال فعالیت است و سرباز گیری می‌کند و این گروه نیز خونخوارتر از طالب و وحشی‌تر از آن خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیمی از طالبانی که دیگر از جنگ خسته شده اند تمایل به پیوستن به حکومت دارند و نیمی دیگر نیز که گروه تندرو آن را تشکیل می‌دهند در حال پیوستن به داعش هستند و این روند به خوبی از سوی دستگاه جاسوسی پاکستان مدیریت می‌شود و تمامی جهانیان می‌دانند که داعش ساخته و پرداخته دست کیست و برای چه فعالیت می‌کند.

والی هرات تصریح کرد: در بررسی‌های به عمل آمده در هرات نشان داده است که چندین گروه در هرات نیز حضور دارند که تمایل به پیوستن به گروه داعش را دارند اما آنها بدانند که دیر یا زود نیروهای امنیتی برای بازداشت انها و متوقف کردن انها وارد اقدام خواهد شد و هرات هیچگاه پایگاه و محل رشد داعش نخواهد بود.

این مقام محلی هرات نیز بیان داشت که افغانها در افغانستان به صلح نیاز دارند و صلح یک نیاز اساسی است و ما هیچ گاه نخواهیم گذاشت تا دستاوردهای 18 سال گذشته نیز نابود شود.

وی گفت: گفتگوهای صلح در حال حاضر تاثیر گذار نبوده است و جنگ شدت یافته است اما طالبان تلفات گسترده دیده اند و حتی یک وجب از خاک خود را واگذار نکرده ایم در حال حاضر اخرین نفس های طالبان است و حکومت امتیازی را به انها نخواهد داد جز صلح با حکومت افغانستان.

به گزارش فارس، از چند ماه پیش تاکنون وضعیت امنیتی در هرات و بیشتر در شهرستانهای هرات نیز وخیم گزار شده است که این خود سبب نگرانی شورای ولایتی هرات شده و رئیس این شورا بیان دارد که ، 50 در صد از خاک هرات در تسخیر طالبان است ؛ اما والی هرات نیز که به تازگی عملیات های نیروهای امینتی را در شهرستانهای ناامن خود رهبری می‌کرد میگوید ، نیروهای امنیتی شیوه جنگ خود را تغییرداده و اجازه ناامنی و تهدیدات گسترده را در هرات به طالبان نخواهند داد.

/انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *