دستاورد‌های مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در «شنبه‌های انقلاب»

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶:۲۸
کد خبر: ۴۸۵۶۷۸
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
مرکز آمار و فناوری اطلاعات «مافا» قوه قضائیه، میزبان «شنبه‌های انقلاب» در چهلمین سال پیروزی شکوهمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از واحد خبر مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، عصر دیروز دوشنبه ۲۴ دی ماه، «مافا» قوه قضائیه میزبان جلسه ویژه و صمیمانه‌ای با دبیر «شنبه‌های انقلاب» بود. در این جلسه معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات با تشریح برخی از دستاورد‌های مهم دستگاه قضائی بویژه در حوزه فناوری اطلاعات که به برکت نظام مقدس جمهوی اسلامی ایران حاصل گردیده است، گفت: با عنایت به پیشرفت بی نظیر و فزاینده فناوری اطلاعات طی سالیان اخیر و با هدف همسان سازی فنی – مهندسی با رویکرد حقوقی میان «سرعت توسعه فناورى اطلاعات و ارتباطات» و «بخش‌های مختلف قوه قضائیه» و در راستاى تحقق «عدالت الکترونیک»، توجه ویژه‌ی دستگاه قضائی به حوزه فناورى اطلاعات، معطوف گردید.

وی ادامه داد: این مرکز فعالیتهاى خود را در ابتدا به سوى تجمیع و یکپارچه سازى فعالیتهاى حوزه هاى فناورى اطلاعات در کل کشور جهت دهى نمود و تلاش مجموعه را به شکلى سازماندهى کرد که از توان خود شامل نیروهاى فنى، امکانات و تجهیزات نرم افزارى، سخت افزارى و شبکه اى، به بهترین نحو بهره‌مند گردد.

شهریاری افزود: در این راستا، مرکز ابتدا با ایجاد هماهنگى بین مجموعه ستاد و استانها، به شناسایى نقاط ضعف و قوت موجود و اولویتهاى کارى و توسعه اى اقدام نمود که با برنامه ریزی‌های کلان و تلاش‌های شبانه روزی صورت گرفته، توسعه خدمت رسانى الکترونیکى به مردم و دادگستری‌ها از راهبرد‌ها و مأموریتهاى اصلى بوده و در اولویت قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به آن که هر نوع توسعه خدمات الکترونیکى نیازمند بستر ارتباطى مناسب می‌باشد، توسعه شبکه اى نیز در دستور کار این مرکز قرار گرفته و مجموعه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بر این باور است که با استفاده از امکانات موجود کشور و بهره مندى از نیروهاى انقلابی، متخصص، خلاق و کارآمد این امکان و توانمندى ایجاد خواهد شد که بتوان توسعه خدمات قضایى به مردم را با امکانات موجود فناورى اطلاعات به سویى پیش برد تا مسیر به سمت حلّ یکى از چالشهاى مهم مردم در مسیر رسیدگى به مسائل قضائی جامعه هموارتر گردد.

این عضو شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: هر نوع توسعه اى نیازمند طرح و برنامه کلان و عملیاتی است که یکى از راهبردهاى توسعه قضائى کشور، بهره گیرى از فناورى اطلاعات و ارتباطات با توجه به چشم انداز ۲۰ ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سایر اسناد بالادستی کشور است که در تمامی این موارد عدالت به عنوان محور فعالیت‌ها قرار گرفته و یکی از مصادیق این موضوع در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، «طرح ملى عدالت الکترونیکی» است که به تصویب شوراى عالى مدیران قضائی رسید.

معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات در پایان با اشاره به رسالت اصلی مرکز تأکید کرد: این مجموعه با داشتن ظرفیت بسیار ارزشمند و پشتوانه انقلابی و ولایی در صدد است تا جهت تقویت و توسعه بهره وری نظام قضائی کشور با «رشد سرعت، دقت و کیفیت همراه با ایجاد رضایت­مندی هرچه بیشتر آحاد جامعه از قوه قضائیه با تسهیل در دسترسی به عدالت»، در بهره مندی گسترده از ظرفیت بخش خصوصی در مجموعه اسناد و قوانین تعریف شده، تلاش نماید.

سپس اکبر ثقفیان – قائم مقام مرکز – با اشاره به برخی از مهمترین اهداف مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه به منظور تحقق «عدالت الکترونیک» گفت: گستردگی زیر ساخت (شبکه ملی عدالت)، ایجاد و توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضائی، ثبت نام و ابلاغ الکترونیک و سامانه‌های مختلفی که راه اندازی گردیده است، همگی حاکی از یک «انقلاب بی نظیر، بزرگ و مبارک» در دستگاه قضائی است که به حول و قوه الهی برخی از این دستاورد‌ها در «شنبه انقلاب» با موضوع زیرساخت‌های فناوری اطلاعات با رویکرد قضائی مطرح خواهد شد.

در ادامه سیدجواد هاشمی فشارکی – دبیر شنبه‌های انقلاب – ضمن قدردانی از میزبانی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، به تشریح برنامه‌های کلان و راهبردی انجام شده طی ۳۹ شنبه از هفته‌های چهلمین سال انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پرداخت.

وی گفت: در طی ۳۹ هفته از برگزاری شنبه‌های انقلاب با حضور مردم و مسؤولین ارشد کشوری و لشکری، اهم دستاورد‌های ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در ۴ دهه پربرکت در حوزه‌های مختلف علمی، اقتصادی، زیربنائی، عمرانی، کشاورزی و ... تبیین گردیده است که در موضوع تحقق «عدالت» هم مقرر است، به بیان توفیقات چشمگیر انقلاب اسلامی پرداخته شود که یکی از مصادیق عدالت، پیشرفت‌های قوه قضائیه بویژه در حوزه «فناوری اطلاعات» است.

هاشمی فشارکی در پایان ابراز امیدواری کرد تا تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های کلان صورت گرفته در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در یکی از «شنبه‌های انقلاب» در چهلمین سال پیروزی شکوهمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای مردم انقلابی و ولایی ایرانِ اسلامی بتواند گام مهم و مؤثری را در راستای تحقق عدالت بردارد.

شایان ذکر است، حوزه ستاد قوه قضائیه با حضور مسؤولان عالی قضائی کشور از ساعت صبح روز شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۷ میزبان «شنبه انقلاب» با موضوع «عدالت» خواهد بود و مرکز آمار و فناوری اطلاعات هم با هدف هم افزایی و تکمیل در ارائه تفصیلی دستاورد‌های دستگاه قضائی در حوزه فناوری اطلاعات، عصر همان روز پذیرای «شنبه‌های انقلاب» است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *