صیانت از حقوق اشخاص در اجرای ثبت در سند تحول قضایی

8:06 - 20 تير 1403
کد خبر: ۴۷۷۵۴۰۴
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
صیانت از حقوق اشخاص در اجرای ثبت در سند تحول قضایی
سند تحول قضایی علت ایجاد مشکل ضعف در صیانت از حقوق اشخاص در اجرای ثبت را در وجود زمینه‌های خطا و اطاله در فرآیند‌های اجرای ثبت، دانسته و برای رفع این عوامل، دو راهبرد «حذف حداکثری مداخلات انسانی در فرآیند اجرای ثبت» و «ایجاد نظام ارزیابی عملکرد نتیجه‌گرا برای کارکنان اجرای ثبت» را درنظر گرفته و به ارائه راهکار برای آن پرداخته است.

خبرگزاری میزان – سند تحول و تعالی قوه قضاییه در مسیر اجرای هفتمین مأموریت قوه قضاییه در حمایت از حقوق مالکیت اشخاص، دو مانع «تزلزل مالکیت اموال غیرمنقول» و «ضعف در صیانت از حقوق اشخاص در اجرای ثبت» را شناسایی کرده است.

سند تحول علت ایجاد مشکل «ضعف در صیانت از حقوق اشخاص در اجرای ثبت» را در وجود زمینه‌های خطا و اطاله در فرآیند‌های اجرای ثبت، دانسته و برای آن دو راهبرد «حذف حداکثری مداخلات انسانی در فرآیند اجرای ثبت» و «ایجاد نظام ارزیابی عملکرد نتیجه‌گرا برای کارکنان اجرای ثبت» را درنظر گرفته است.

راهکار‌های حذف حداکثری مداخلات انسانی در فرآیند اجرای ثبت

سند تحول برای اجرای راهبرد حذف حداکثری مداخلات انسانی در فرآیند اجرای ثبت، سه راهکار کوتاه‌مدت (تا پایان ۱۴۰۳) در نظر گرفته است که مجری آن سازمان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

راهکار اول: فراهم‌سازی امکان ثبت کلیه درخواست‌ها، دریافت و پرداخت‌های تمام یا بخشی از تعهدات لازم‌الاجرا، امکان احراز سامانه‌ای پرداخت پیگیری و مشاهده وضعیت پرونده به‌صورت برخط، آنی و غیر حضوری با ایجاد «سامانه خودکاربری اجرای ثبت» و همچنین فراهم‌سازی امکان ارائه خدمات مذکور توسط سکو‌های بخش خصوصی.

راهکار دوم: صدور اجرائیه الکترونیکی در سامانه خودکاربری اجرای ثبت بدون نیاز به تایید کارکنان اجرا از طریق فراخوانی برخط داده‌ها و اطلاعات از سامانه‌های حاکمیتی حاوی اطلاعات مرتبط با تعهدات لازم‌الاجرا نظیر سامانه‌های سمات و صیاد بانک مرکزی و ثبت الکترونیکی اسناد.

راهکار سوم: حذف هرگونه ابلاغ و اخطاریه به متعهد (بدهکار) قبل از توقیف اموال بدهکار به منظور جلوگیری از فرار از پرداخت دین و ابلاغ خودکار توقیف مال با استفاده از سامانه «ابلاغ الکترونیکی قضایی»

راهکار‌ ایجاد نظام ارزیابی عملکرد نتیجه‌گرا برای کارکنان اجرای ثبت

راهکار سند تحول قضایی برای ایجاد نظام ارزیابی عملکرد نتیجه‌گرا برای کارکنان اجرای ثبت عبارت است از: ارزیابی عملکرد کارکنان اجرای ثبت مبتنی بر شاخص‌هایی نظیر وصول مطالبات در موعد مقرر، درصد وصول مطالبات، نتایج اعلام نظر برخط مراجعان و نتایج نظارت‌ها و بازرسی‌های پنهان، فوق‌العاده و موردی مراجع نظارتی قوه قضاییه با ایجاد «سامانه جامع عملکرد کارکنان اجرای ثبت» برخوردار از دسترسی سلسله مراتبی سازمانی و مراجع نظارتی قوه قضاییه، با قابلیت مشاهده برخط نتایج ارزیابی برای کارکنان و محوریت نتایج ارزیابی این سامانه در تعیین وضعیت افراد در نظام‌های منابع انسانی از جمله جبران خدمات، ارتقای شغلی، نقل‌وانتقال و تمدید قرارداد.

طبق سند تحول، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مسئول انجام این ارزیابی است و مهلت اجرای این راهکار تا پایان سال ۱۴۰۴ است.

 انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *