جایزه آمریکایی «زنان شجاع»؛ به نام حقوق بشر به کام مداخلات سیاسی

8:00 - 16 اسفند 1402
کد خبر: ۴۷۶۲۸۱۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
جایزه آمریکایی «زنان شجاع»؛ به نام حقوق بشر به کام مداخلات سیاسی
استاندارد‌های دوگانه حقوق بشری آمریکا با هر اقدام و ادعای این کشور در زمینه حقوق بشر خود را نمایان می‌کند، اما مهم‌ترین عرصه بروز این دوگانگی در ادعا‌های حقوق زنان واشنگتن است.

خبرگزاری میزان – مفهوم و اصول ارزشمند حقوق بشر در دهه‌های اخیر به شکل روزافزونی از سوی کشور‌های غربی مدعی حقوق بشری، سلاح‌سازی شده و به‌عنوان اهرم فشار و ابزار سیاسی‌کاری علیه کشورهای مستقل و غیرهمسو مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

کشور‌های غربی مدعی حقوق زنان و در راس آن‌ها آمریکا، برای ابزارسازی حقوق بشر دست به اقدام‌های متعددی زده‌اند؛ از صدور قطعنامه‌های ادعایی در سازوکا‌های بین‌المللی حقوق بشری تا موضع‌گیری‌های مداخله‌جویانه در امور کشور‌های مستقل، از اتهام‌زنی به بهانه نقض حقوق بشر تا ایجاد بستر برای تقویت فعالان ادعایی حقوق بشر با اهداف سیاسی.

تعیین جوایزی برای زنان فعال در زمینه حقوق بشر نیز ابزاری است که آمریکا از آن برای اهداف خود استفاده می‌کند؛ رویداد موسوم به جایزه بین‌المللی «زنان شجاع» وزارت خارجه آمریکا از این جمله است.

رویداد یادشده از سال ۲۰۰۷ به ابتکار کاندولیزا رایس، وزیر خارجه وقت آمریکا تعیین شد تا براساس آنچه تقدیر از زنان شجاع سراسر جهان که در راستای دستیابی به هدف ارتقای حقوق زنان تلاش می‌کنند، عمل کند.

برندگان جایزه یاد شده در روز هشتم مارس (روز جهانی زن در ۱۸ اسفند) در واشنگتن جایزه خود را از وزیر خارجه یا بانوی اول آمریکا دریافت می‌کنند؛ آن‌ها همچنین از آنچه کمک‌های ویژه برای ادامه فعالیت در کشور مبدا خوانده می‌شود، بهره‌مند می‌شوند!

نحوه انتخاب نامزد‌های این به اصطلاح جایزه بین‌المللی در کنار نگاهی به فهرست ۱۹۰ برنده آن از ۹۰ کشور جهان به‌خوبی پرده از اهداف واقعی این رویداد بر می‌دارد.

نامزد‌های به اصطلاح جایزه بین‌المللی زنان شجاع آمریکا از طریق سفارت‌های این کشور در سراسر جهان معرفی می‌شوند و هر سفارت آمریکا حق دارد یک نفر را به‌عنوان نامزد جایزه ادعایی معرفی کند.

نگاهی به فهرست برندگان به اصطلاح جایزه زنان شجاع وزارت خارجه آمریکا نیز می‌تواند سبب شفاف‌سازی بیشتر این روند شود؛ در حالی که شماری از برندگان این به اصطلاح جایزه بین‌المللی زنانی از کشور‌های متحد آمریکا با کارنامه سیاه حقوق بشری هستند، سهم زنان کشور‌هایی که عرصه تاخت‌وتاز‌های جنگ‌طلبانه آمریکا قرار گرفته‌اند، قابل توجه است.

در پس زمینه ادعا‌های آمریکا در چارچوب تعهد به تامین، حفظ و ارتقا حقوق زنان و دختران سراسر جهان، فهرست بلندی از اقدام‌های ناقض حقوق زنان این کشور درون و بیرون از مرز‌های آمریکا وجود دارد.

در حالی که لشکرکشی‌های جنگ‌طلبانه و ماجراجویی‌های آمریکا در کشور‌هایی مانند افغانستان، عراق، ویتنام، ... نقض گسترده حقوق زنان و دختران در این کشور‌ها را به‌صورت بلندمدت در پی داشته و دارد، سیاست خارجی آمریکا به‌ویژه استفاده مکرر از رژیم تحریم‌های یک‌جانبه علیه کشور‌های مستقل به نقض جدی حقوق زنان و دختران در کشور‌های هدف منجر شد.

عمده کشور‌هایی که هدف جنگ‌ها یا تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند، کشور‌هایی هستند که واشنگتن آن‌ها را به نقض حقوق زنان متهم می‌کند، بدون آنکه از اثرات سوء رویکرد‌های خود بر حقوق بشری زنان در این کشور‌ها یاد کند.

در عین حال، زنان درون مرز‌های آمریکا با مصادیق و بحران‌های متعدد حقوق بشری مواجه هستند؛ براساس گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری، نرخ خشونت علیه زنان در آمریکا بسیار بالا است؛ زنان رنگین‌پوست اصولا از دسترسی به حقوق بشری به دلایل نژادپرستانه محروم هستند؛ محل‌های کار از اصلی‌ترین مراکز نقض حقوق بشر و تبعیض علیه زنان در آمریکا محسوب می‌شوند؛ زنان زندانی آمریکایی از حقوق اولیه محروم می‌شوند؛ ...

با در نظر داشتن دو واقعیت مهم نقض حقوق زنان از سوی آمریکا در دیگر کشور‌ها و بی‌توجهی آمریکا به حقوق زنان درون مرز‌های خود، دو نتیجه غیرقابل انکار به دست می‌آید: نخست، آمریکا از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق زنان در جهان است و نتیجه دوم که موضوعی به‌مراتب مهم‌تر است، اینکه زنان شجاع واقعی که برای ارتقا حقوق بشری خود تلاش می‌کنند و شایسته دریافت جایزه به اصطلاح بین‌المللی «زنان شجاع» وزارت خارجه آمریکا هستند، زنان و دختران آمریکایی به‌ویژه زنان رنگین‌پوست در این کشور هستند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *