سکوی ارائه خدمات ثبتی|

پلتفرم خدمات ثبتی کاتب چیست؟ +راهنمای استفاده

10:10 - 21 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۸۸۷۵
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
پلتفرم خدمات ثبتی کاتب چیست؟ +راهنمای استفاده
پلتفرم «کاتب» سکویی برای ارائه انواع خدمات ثبتی در هر ساعت از شبانه روز است که از طریق وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل و خدمات کد‌های دستوری توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

خبرگزاری میزان- طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک از سال ۱۴۰۱ و با هدف دستیابی به «سازمان ثبت هوشمند» طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا شد.

«مرکز کنترل و پایش هوشمند خدمات دیجیتال ثبتی»، «سامانه صدور و مدیریت اسناد الکترونیک» و «سکوی خدمات دیجیتال ثبتی کاتب» از جمله پروژه‌های فناورانه سازمان ثبت اسناد و املاک بودند.

یکی از مهمترین پروژه‌های اجرا شده در مسیر تحول دیجیتال ثبت، سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» به عنوان درگاه یکپارچه خدمات به شهروندان است. این پروژه در اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز شد و طی یازده ماه در دی ماه ۱۴۰۲ به بهره‌برداری رسیده و در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

معرفی سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب»

جهت رفع چالش‌های موجود در حوزه ارائه خدمات دیجیتال ثبتی، راهکاری جامع برای مدیریت خدمات دیجیتال ثبتی طراحی شده است. این راهکار با بهره‌گیری از قابلیت‌های API و به‌کارگیری درگاه‌ها از یک‌سو و اتصال به برنامه‌های کاربردی و پایگاه داده نرم‌افزار‌ها از سوی دیگر، ضمن تمرکز بر نیازمندی‌های کسب‌وکارها، شهروندان و سایر ذی‌نفعان، از ارائه خدمات به آن‌ها در بالاترین سطح پشتیبانی می‌کند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری کانون سردفتران و دفتریاران؛ به عنوان اپراتور خدمات دیجیتال ثبتی، به منظور ارائه خدمات ثبتی در هر زمان از شبانه روز، سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» را در اختیار مردم و کسب و کار‌ها قرار داده است.

سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» به عنوان درگاه یکپارچه خدمات سازمان ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در قالب‌های «نرم‌افزار تلفن همراه»، «وبسایت جامع Kateb.ir»» و «درگاه پیامک و خدمات کد‌های دستوری» انواع خدمات ثبتی را به مردم ارائه می‌دهد. راهنمای استفاده از خدمات کاتب از این سه طریق در ادامه توضیح داده می‌شود.

الف) راهنمای استفاده از وبسایت کاتب

وب‌سایت کاتب به ادرس الکترونیکی Kateb.ir جامع‌ترین و آسان‌ترین روش استفاده از خدمات غیرحضوری ثبتی است. کاربران می‌توانند تنها با چند کلیک در این سایت عضو شوند و از خدمات آن استفاده کنند.

شهروندان برای استفاده از این درگاه جامع، ابتدا باید به لینک https://web.kateb.ir/User/Login مراجعه کنند و پس از مشاهده تصویر زیر، چنانچه پیش‌تر حساب کاربری دارند، تنها با وارد کردن کد ملی و ورود کد دریافتی از طریق پیامک در محل تعبیه شده می‌توانند وارد سامانه شوند و از سرویس‌های ثبتی استفاده کنند.

در غیر این‌صورت می‌توانند با ورود به صفحه ثبت نام و وارد کردن اطلاعات هویتی خواسته شده در کمتر از دو دقیقه نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام و وارد آن شوند.

پلتفرم خدمات ثبتی کاتب چیست؟ +راهنمای استفاده

ب) راهنمای استفاده از اپلیکیشن کاتب

اپلیکیشن کاتب با قابلیت نصب بر روی تمامی دستگاه‌های اندرویدی و با رابط کاربری زیبا پاسخگوی کلیه نیاز‌های شما به خدمات ثبتی است.

همه افراد می‌توانند، برای استفاده از اپلیکیشن ابتدا از این صفحه https://kateb.ir/app.html آن را دانلود و نصب کنند. سپس مطابق با فایل راهنمایی که در همین صفحه قابل دانلود است وارد آن شده و در کاتب ثبت‌نام کنند. کاربران می‌توانند پس از ورود به اپلیکیشن کاتب از کلیه امکانات این اپلیکیشن جامع استفاده کنند.

پلتفرم خدمات ثبتی کاتب چیست؟ +راهنمای استفاده

ج) راهنمای استفاده از کد‌های دستوری کاتب

در صورتی عدم دسترسی افراد به اینترنت و یا حتی گوشی همراه هوشمند، نیز امکان استفاده از خدمات کاتب برای همه افراد فراهم شده است. شهروندان با شماره‌گیری کد دستوری ستاره ۲۲۸۲ مربع، می‌توانند به آن دسته از خدماتی که در این بستر تعریف شده، دسترسی پیدا کنند.

بنابراین چنانچه هر فردی نیاز به یکی از سرویس‌های فراهم شده در سامانه کاتب داشته باشد اما به اینترنت یا اینکه گوشی هوشمند دسترسی نداشته باشد، تنها کافی‌ست کد #۲۲۸۲* را شماره‌گیری کند و شماره سرویس مورد نظر خود را وارد کند و مراحل دریافت خدمات را به راحتی تا زمان دریافت پیامک نتیجه ادامه دهد.

پلتفرم خدمات ثبتی کاتب چیست؟ +راهنمای استفاده

پلتفرم کاتب چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

سکوی کاتب از طریق نرم‌افزار موبایلی، وب‌سایت و کد‌های دستوری، کلیه خدمات دیجیتال ثبتی ارائه شده توسط سامانه‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مانند: سامانه املاک و کاداستر، سامانه ثبت الکترونیک اسناد، سامانه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، سامانه مالکیت معنوی، سامانه اجرای اسناد رسمی و سایر سامانه‌ها در بستر اپلیکیشن کاتب را در اختیار مردم قرار می‌دهد.

به عنوان مثال با ورود به بخش اسناد رسمی امکان مشاهده فهرست تمامی اسناد کاربر، دریافت به اشتراک گذاری و اصالت سنجی آن‌ها از طریق سرویس‌های موجود در این بخش فراهم شده است.

همچنین، امکان استفاده از سایر سرویس‌های تعریف شده در هر بخش، برای کاربران و افزودن انواع خدمات ارزش افزوده دیجیتال ثبتی بر روی این سکو فراهم شده است.

در صورت عدم تمایل افراد به دانلود اپلیکیشن موبایلی کاتب، امکان استفاده از «وبسایت جامع کاتب» برای دریافت خدمات ثبتی وجود دارد.

فواید استفاده از پلتفرم «کاتب»

استفاده از سکوی کاتب در قالب نرم افزار کاتب و یا مراجعه به سایت کاتب و یا استفاده از کد‌های دستوری مزایای زیر را برای کاربران به همراه خواهد داشت:

-جلوگیری از هرگونه سوء‌استفاده احتمالی در فرآیند‌های ثبتی

-ارائه خدمات سریع، ارزان و توأم با احترام

-کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان با دریافت خدمات ثبتی به صورت غیرحضوری

-ارائه خدمات ثبتی به‌صورت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی به شهروندان

-دریافت خدمات ثبتی بدون نیاز به اینترنت و گوشی هوشمند

لازم به ذکر است، برای افرادی که به هر دلیل امکان استفاده از پلتفرم‌های دیجیتال و سکوی کاتب را ندارند، خدمات ثبتی از طریق دفاتر اسناد رسمی در دسترس خواهد بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *