جزئیات نشست شورای امنیت؛ حملات آمریکا به سوریه و عراق محکوم شد

11:27 - 17 بهمن 1402
کد خبر: ۴۷۵۸۵۶۳
جزئیات نشست شورای امنیت؛ حملات آمریکا به سوریه و عراق محکوم شد
اعضای شورای امنیت حملات متجاوزانه آمریکا به عراق و سوریه را محکوم کرده و بر اثر بی‌ثبات‌کنندگی این اقدامات در منطقه تاکید کردند.

خبرگزاری میزان - اعضای شورای امنیت سازمان ملل از آمریکا به دلیل حملات هوایی به سوریه و عراق در واکنش به کشته شدن سه نظامی خود در اردن انتقاد کردند.

این نشست در حالی برگزار شد که چند روز قبل آمریکا یک سری حملات هوایی به اهدافی در عراق و سوریه علیه گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه اجرا کرد.

واشنگتن مدعی است که این حملات در واکنش به کشته شدن سه نظامی آمریکایی در پی حمله پهپادی به پایگاهی در نزدیکی مرز اردن و سوریه است.

همچنین این نشست در حالی به درخواست روسیه تشکیل شد که جنگ غزه همچنان به تنش در سراسر خاورمیانه دامن می‌زند و پیامد‌های چشمگیری برای صلح و امنیت منطقه خواهد داشت. 

به ادعای مقام‎های نظامی آمریکا، بیش از ۸۵ هدف در عراق و سوریه مورد حمله قرار گرفت که شامل مراکز فرماندهی، کنترل و اطلاعات، مهمات و تجهیزات لجستیکی و سایت‌های موشکی و پهپادی بوده است. 

واکنش اعضای شورای امنیت

روسیه

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره تهدیدات علیه صلح و امنیت بین‌المللی، گفت: ما قاطعانه این اقدام تجاوزکارانه جدید آمریکا را علیه کشور‌های مستقل محکوم می‌کنیم؛ حملاتی که خطرات بیشتری را ایجاد کرده و سطح بی‌ثباتی را در منطقه‌ای که در حال حاضر در آتش است، افزایش می‌دهد.

به گفته وی، اقدامات آمریکا در منطقه تنها تازه‌ترین مورد از حملات غیرقانونی و غیرمسئولانه در پس زمینه تشدید بی‌سابقه خشونت است. 

نبنزیا، اضافه کرد: حملات هوایی گسترده آمریکا بار دیگر ماهیت تهاجمی سیاست آمریکا در خاورمیانه و بی‌توجهی کامل واشنگتن به قوانین بین‌المللی را به جهانیان نشان داد.

سفیر روسیه در سازمان ملل با تاکید بر این‌که آمریکا به‌شکل عمدی در تلاش است تا بزرگترین کشور‌های خاورمیانه را به یک درگیری منطقه‌ای بکشاند، از جامعه جهانی خواست تا اقدامات غیر مشروع واشنگتن و متحدانش را که حاکمیت سوریه و عراق را نقض کرده‌اند، محکوم کند.

چین

ژانگ جون، سفیر چین هم خطاب به شورای امنیت، گفت که اقدام آمریکا باعث ایجاد آشفتگی جدید در خاورمیانه شده است. 

وی با بیان این‌که تاریخ نشان داده است که استفاده از ابزار نظامی هیچ راه‌حلی برای مشکلاتی که ثبات خاورمیانه را بر هم می‌زند، ارائه نمی‌دهد، اضافه کرد: اقدام آمریکا تنها به تشدید چرخه تلافی‌جویانه منجر می‌شود.

سفیر چین همچنین از همه کشور‌ها خواست تا از اقدامات بی‌ثبات‌کننده دست بردارند. وی همچنین تاکید کرد: ما در یک برهه حساس قرار داریم.

سوریه

سفیر سوریه در سازمان ملل، گفت: سوریه به‌طور کامل تمام بهانه‌ها و دروغ‌هایی را که دولت آمریکا در تلاش است برای توجیه تجاوزات خود با هدف حفاظت از عواملش در منطقه استفاده کند، رد می‌کند. 

وی تاکید کرد: این تجاوز تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و نقض آشکار قوانین بین‌المللی، حقوق بشردوستانه بین‌المللی و اصول و اهداف سازمان ملل است.

به گفته سفیر سوریه، اقدامات آمریکا باید از سوی شورای امنیت محکوم شود.

عراق

عباس کاظم عبید الفتلاوی، معاون نماینده دائم عراق هم در این نشست، گفت که بحران‌ها در خاورمیانه همه به هم مرتبط هستند. 

وی تاکید کرد که عراق هرگونه حمله به خاک خود را براساس بهانه‌های بیهوده و غیرمنطقی محکوم و قاطعانه رد می‌کند.

معاون نماینده دائم عراق، گفت: ما هر نوع حمله علیه پایگاه‌های نظامی خود را که نقض حاکمیت و امنیت ما است، رد می‌کنیم؛ شورای امنیت باید از تمامیت ارضی همه کشور‌ها محافظت کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *