رکورد مرگ در زندان‌های ایتالیا

11:08 - 30 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۵۴۶۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
رکورد مرگ در زندان‌های ایتالیا
یک گزارش از سوی نهاد حقوق بشری ایتالیایی نشان می‌دهد که طی ۲ هفته ۱۸ نفر در زندان‌های این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

خبرگزاری میزان - گزارش موسسه «تضمین کننده ملی حقوق افراد محروم از آزادی شخصی» در ایتالیا نشان می‌دهد که طی ۱۴ روز نخست سال جاری میلادی، ۱۸ نفر در زندان‌های این کشور جان خود را ازد دست داده‌اند.

این گزارش همچنین می‎گوید که جمعیت بیش از حد در زندان‌های این کشور با افزایش بیش از ۱۲۷ درصدی مواجه شده است.

سرعت متوالی مرگ در زندان‌های ایتالیا و افزایش جمعیت زندانیان از آغاز سال ۲۰۲۴ افزایش یافته است.

این موضوع در یادداشتی از گروه تضمین کننده ملی حقوق افراد محروم از آزادی شخصی گزارش شده است؛ ۴ نفر در ۹ روز اول سال، بین ۵ تا ۱۴ ژانویه، خودکشی کردند.

 به این مرگ‌ها باید ۱۴ موردی را که به عنوان «مرگ‌های ناشی از علل طبیعی» طبقه‌بندی شده‌اند اضافه کرد.

۱۸ مورد مرگ در ۱۴ روز نخست سال روندی بسیار شبیه به سال ۲۰۲۲ را نشان می‌دهد که در آن ۸۵ مورد خودکشی در طول سال در زندان‌های ایتالیا شمارش شد؛ ۸ مورد در ماه ژانویه و دقیقا ۵ مورد در ۱۴ روز اول سال.

روند تراکم بیش از حد جمعیت زندان‌ها بدون وقفه، یک سال است که با پیشرفت نگران‌کننده‌ای نسبت به سال‌های گذشته پدیده‌ای مداوم بوده است؛ اگر در پایان سال ۲۰۲۲ جمعیت زندان‌ها حدود ۲ هزار واحد نسبت به دسامبر ۲۰۲۱ افزایش یافته بود، این افزایش تا دسامبر ثبت شد.

این افزایش تا ۳۰ دسامبر سال ۲۰۲۳ دقیقا دو برابر شده و حدود ۴ هزار نفر دیگر بازداشت شده‌اند؛ در سه ماه گذشته (از ۱۴ اکتبر تا ۱۴ ژانویه) افزایش حضور در زندان‌های آریزونا به حدود هزار و ۲۰۰ نفر رسیده و به معنای ماهانه ۴۰۰ نفر افزایش حضور زندانیان است.

انتقاد از تراکم جمعیت زندان‌های ایتالیا

انتقاد از تراکم جمعیت بازداشت شده با نحوه اجرای نظم و انضباط جدید بازداشت امنیتی متوسط تشدید می‌شود که براساس آن اگر افراد مشغول فعالیت نباشند در اتاق‌های شبانه بسته می‌مانند.

فعالیت نداشتن، به وضوح در سیستم زندان‌های ایتالیا قابل مشاهده است، بنابراین حبس در سلول‌های بسته را تعیین می‌کند، در فضا‌هایی که در ۲ زندان کمتر از حد مجاز ۳ متر مکعب برای هر نفر تایید شده است که دادگاه حقوق بشر اروپا برای آن فرض قوی ضدانسانی بودن را تایید کرده است.

گروه تضمین کننده ملی حقوق افراد محروم از آزادی شخصی در حال حاضر، در حالی که منتظر تکمیل مراحل تشکیل هیئتی است که تا ۵ سال آینده مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرد، نمی‌تواند در وظیفه خود برای جلوگیری از نقض حقوق افراد بازداشت شده و متعاقب آن تحریم‌ها کوتاهی کند

بنابراین تضمین کننده ملی به همه مقام‎های مسئول گزارش می‌دهد که وضعیت ازدحام بیش از حد در زندان‌های ایتالیا نمی‌تواند منتظر زمان‌بندی پروژه‌های ساختمانی آینده در انواع مختلف باشد و با ساخت ۸ زندان جدید که از سوی دولت قبلی گنجانده شده است، جبران نمی‌شود.

خودکشی عامل اصلی مرگ زندانیان در ایتالیا

برآورد‌ها و داده‌ها نشان می‌دهند که خودکشی عامل اصلی مرگ در زندان‌های ایتالیا به شمار می‌رود.

بیشترین آمار خودکشی در زندان‌های ایتالیا به ۳ سال شیوع ویروس کرونا مربوط می‌شود.

علاوه بر این در سال‌های گذشته مطالعاتی انجام شده که نشان می‌دهد بیشتر موارد خودکشی از سوی افرادی صورت گرفته که در سنین بالاتری قرار دارند.

همچنین جمعیت بیش از حد یکی از نگرانی‌های اصلی در زندان‌های ایتالیا به شمار می‌رود.

شمار افراد زندانی در ایتالیا تا ماه جولای ۲۰۲۳ حدود ۵۸ هزار نفر گزارش شده در حالی که ظرفیت عملیاتی زندان‌های ایتالیا تا آن زمان حدود ۵۱ هزار نفر بوده است.

جمعیت بیش از حد به نگرانی اصلی در بسیاری از زندان‌های ایتالیا تبدیل شده به‌طوری که نرخ تراکم جمعیتی در برخی از زندان‌های این کشور بیش از ۱۸۰ درصد از ظرفیت مجاز است.

به‌عنوان مثل جمعیت یکی از زندان‌های شهر جنوبی «تارانتو» حدود ۱۹۷ درصد بیش از ظرفیت آن است که این زندان را به شلوغ‌ترین زندان در ایتالیا تبدیل کرده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *