رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی: بازرسی‌های گسترده در حوزه قضایی استان انجام می‌شود

15:11 - 19 دی 1402
کد خبر: ۴۷۵۳۸۲۸
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی: بازرسی‌های گسترده در حوزه قضایی استان انجام می‌شود
رئیس کل دادگستری استان آذربایجان‌غربی از انجام بازرسی‌های گسترده در حوزه‌های قضایی در ماه‌های منتهی به پایان سال خبر داد.

خبرگزاری میزان_ ناصر عتباتی در سی و یکمین جلسه شورای معاونین دادگستری استان آذربایجان‌غربی که در سالن امامت دادگستری استان برگزار شد به برنامه ریزی برای بازدید مبسوط و گسترده از حوزه قضایی میاندوآب پرداخت و گفت: هیئت بازرسی با رئوس وظایف و تکالیف معین شده که به آن‌ها ابلاغ شده است، به زودی بازرسی مبسوط و گسترده‌ای از حوزه قضایی میاندوآب خواهد داشت که یقیناً در بهبود وضعیت قضایی آن تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی افزود: این بازرسی‌های گسترده در مرکز استان و نیز در حوزه قضایی خوی نیز انجام می‌شود تا شاهد بهبود عملکردی استان در ماه‌های پایانی سال باشیم.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان‌غربی در ادامه به انتخاب این استان به عنوان یکی از ۶ استان پایلوت برای تشکیل دادگاه‌های صلح به منظور اجرایی شدن قانون جدید شورا‌های حل اختلاف پرداخت و گفت: تلاش، توانمندی و دستاورد‌های مجموعه دادگستری استان، مسئولین قوه قضاییه را بر این داشت که استان آذربایجان غربی به همراه استان البرز را به عنوان استان سطح یک پایلوت در تشکیل دادگاه صلح انتخاب کنند تا با فراهم کردن زمینه‌های لازم از اول اردیبهشت ماه سال آینده دادگاه‌های صلح در این استان شروع به کار کنند.

وی تاکید کرد: نظر به اینکه روند تشکیل دادگاه‌های صلح از سوی بخش‌های مختلف قوه قضاییه مورد رصد و حمایت قرار خواهد گرفت، لذا باید برای این امر آماده بود و پیشنهاد می‌شود یک کمیته عملیاتی علمی قوی برای برنامه ریزی جهت اجرایی و عملیاتی کردن در دستور کار قرار گیرد.

عتباتی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای حوزه‌های قضایی، تصریح کرد: باید فضا و نیروی انسانی لازم را با توجه به آمار و ارقام موجود فراهم و اقدامات را در راستای تشکیل دادگاه‌های صلح قاعده‌مند کرد از این رو این برنامه‌ها و تصمیماتی که در شورای معاونین به تصویب می‌رسند برای تمامی حوزه‌های قضایی لازم الاجرا است.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان‌غربی در ادامه صحبت‌های خود به مقوله کیفرخواست شفاهی نیز پرداخت و گفت: یکی از تاسیسات کیفری خوب در آئین دادرسی کیفری صدور کیفرخواست شفاهی است که کمک شایانی به کاهش اطاله دادرسی و سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ها می‌کند، لکن لازم است در این رابطه با دقت جوانب و شرایط قانونی کاملاً رعایت شود.

در ادامه جلسه زارع معاون برنامه ریزی و آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان به ارائه برنامه بازرسی از حوزه قضایی میاندوآب پرداخت و سپس دیگر اعضای شورای معاونین به بررسی سایر دستورات جلسه پرداختند و نهایتاً جلسه با تصویب مصوباتی به کار خود خاتمه داد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *