رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی: کارکنان دولت و مجریان حق دخالت در انتخابات را ندارند

11:59 - 29 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۳۹۱
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی: کارکنان دولت و مجریان حق دخالت در انتخابات را ندارند
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با تاکید بر عدم دخالت کارکنان دولت و مجریان انتخاباتی در نتایج انتخابات گفت: رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان به صورت ویژه و در شعب خاص انجام می‌شود.

خبرگزاری میزان_ حجت‌الاسلام والمسلمین علی موحدی‌راد در اولین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان خراسان جنوبی بر لزوم پیشگیری از وقوع جرم در حوزه انتخابات تاکید کرد و گفت: البته فضا نباید امنیتی شود که بر شور انتخابات اثر منفی داشته باشد، اما آنچه قانون شده، فصل الخطاب برای همه بخش‌هاست.

وی افزود: صیانت از آرای مردم مهمترین هدف در پیشگیری از جرایم انتخاباتی است بنابراین شرایط لازم برای تبلیغ داوطلبان در زمان مناسب و انتخاب اصلح از سوی مردم باید فراهم شود تا شاهد رشد و تعالی کشور باشیم.

تاکید بر برگزاری انتخابات باشکوه و عاری از تخلف در خراسان‌جنوبی

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با تاکید براینکه فضای انتخاباتی در استان باید عاری از هر گونه جرم و تخلف باشد، عنوان کرد: همچنین باید رصد‌های دقیقی انجام شود که داوطلبان یا طرفداران آن‌ها تخلف از قانون نداشته باشند.

وی ادامه داد: کارکنان دولت و مجریان انتخابات، حق دخالت در انتخابات را ندارند به این معنا که له یا علیه فردی نباید اقدامی انجام دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی‌راد تصریح کرد: برنامه‌های ارشادی و آموزشی برای مجریان انتخابات پیش‌بینی شده تا انتخاباتی پرشور با سلامت و امنیت کامل با حضور حداکثری مردم برگزار شود.

وی اضافه کرد: در راستای امیدآفرینی برای مردم خدماتی که نظام و دولت برای مردم انجام داده باید اطلاع‌رسانی و آنچه گره‌گشایی شده است، تبیین شود.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: نشر اکاذیب و اقدامات مجرمانه درخصوص نامزد‌های انتخاباتی از طریق فضای مجازی باید به طور دقیق رصد شود که منجر به تشویش اذهان عمومی نشود.

ثبت‌نام ۲۴۵ نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان خراسان‌جنوبی

وی خاطرنشان کرد: ۲۴۵ داوطلب برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه‌های انتخابیه خراسان‌جنوبی ثبت نام کردند که در مرحله اول رسیدگی به صلاحیت آنان، ۱۶۰ نفر معادل ۶۵ درصد تایید صلاحیت شده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی نسایی‌زهان دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان‌جنوبی نیز در این نشست گفت: از آنجایی که انتخابات پیش رو اولین انتخاباتی است که در دولت سیزدهم برگزار می‌شود همه بخش‌های قضایی در برگزاری مطلوب این انتخابات باید کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه به جرایم انتخاباتی در استان با سرعت و دقت رسیدگی می‌شود اظهار کرد: در نحوه اعلام تخلفات باید حساسیت به خرج داد تا بی‌جهت علیه فردی گزارش نوشته نشود، زیرا در این امر دنبال مچ‌گیری نیستیم.

لزوم رعایت اصل بی‌طرفی در بین مجریان انتخابات 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در بحث انتخابات اصل اول پیشگیری از وقوع جرم است بیان کرد: در این زمینه باید توان همه بخش‌ها در آموزش و اطلاع‌رسانی به کار گرفته شود.

سید محمدرضا طالبی رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: ادارات کل استان باید با ستاد انتخابات استان، شهرستان‌ها و هیات‌های اجرایی در زمینه تامین امکانات و نیروی انسانی مورد نیاز همکاری کنند و در این زمینه هیچ عذری پذیرفته نخواهد بود.

وی بر رعایت اصل بی طرفی مقامات و پرهیز از دخالت در انتخابات تاکید کرد و افزود: مشارکت، سلامت، رقابت و امنیت مهمترین ارکان انتخابات است و در این زمینه باید مراقب نقشه‌های دشمن باشیم.

طالبی تصریح کرد: در حوزه رقابت شاهد اتفاق خوبی بودیم و نخبگان و فرهیختگان جامعه طبق احساس مسئولیتی که داشتند ۵ برابر ادوار گذشته پیش‌ثبت‌نام کردند و ثبت نام نهایی ۲.۵ برابر ادوار گذشته بود که نشان از رقابت بسیار خوب در حوزه انتخابات است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی ادامه داد: در زمینه سلامت انتخابات هم به طور مرتب تذکرات لازم داده شده و ابلاغیه‌ها و اطلاعیه‌ها به صورت لحظه‌ای به فرمانداران، بخشداران و هیات‌های اجرایی ارسال شده است.

برگزاری دوره‌های آموزشی برای عوامل اجرایی انتخابات در خراسان‌جنوبی

وی اضافه کرد: کلاس‌های آموزشی برای فرمانداران و بخشداران برگزار شده است و شاهد تعامل خوبی بین هیئت‌های اجرایی و دفاتر نظارت هستیم که نشان از سلامت انتخابات دارد.

طالبی گفت: با توجه به جرم‌انگاری قانون جدید، قانون انتخابات به همه عوامل اجرایی ابلاغ شده و در همین راستا از آنان آزمون هم گرفته خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی بیان کرد: آمادگی در حوزه مخابرات باید وجود داشته باشد که شعب اخذ رای به شبکه ارتباطی متصل باشند و مشکلی در صحت‌سنجی و احراز هویت نداشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه مشارکت انتخاباتی همه افراد مسئول هستند افزود: دولت سیزدهم دستاورد‌های زیادی داشته و پروژه‌های نیمه تمام زیادی در طول فعالیت این دولت به بهره‌برداری رسیده که بیش از یک دهه بر زمین مانده بود لذا تبیین این اقدامات در امیدآفرینی بین مردم اثرگذار است.

گفتنی است انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفند امسال در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *