پرداخت دیه ۶۰ درصد از تصادفات جرحی غیرعمدی بدون تشکیل پرونده قضایی در استان هرمزگان

10:03 - 28 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۵۱۴۶
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
پرداخت دیه ۶۰ درصد از تصادفات جرحی غیرعمدی بدون تشکیل پرونده قضایی در استان هرمزگان
رئیس کل دادگستری هرمزگان از پرداخت دیه ۶۰ درصد از تصادفات جرحی غیرعمدی بدون تشکیل پرونده قضایی در این استان خبر داد.

مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: با توجه به تغییر وضعیت جرایم صدمه بدنی غیر عمدی ناشی از بی احتیاطی در رانندگی از غیر قابل گذشت به قابل گذشت، دستگاه قضایی استان هرمزگان در راستای تحقق اهداف سند تحول قوه قضاییه و کاهش و تسریع در فرآیند‌های مربوط به پرونده‌های تصادفات و کاهش اطاله دادرسی، از خرداد ماه ۱۴۰۱ اجرای طرح "پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی" را با همکاری تمامی شرکت‌های بیمه مستقر در استان آغاز کرده است.

وی افزود: همچنین در راستای اجرای این طرح، ارتباط سیستمی مراجع انتظامی و پزشکی قانونی با شرکت‌های بیمه گر برقرار شده که در نتیجه آن، استعلامات مربوط به کروکی تصادفات، گواهی‌های پزشکی قانونی و ... از طریق سامانه‌های الکترونیکی ارسال می‌شود.

قهرمانی همچنین تکریم ارباب رجوع، صرفه جویی در وقت و هزینه مردم، کاهش مراجعات به دستگاه قضایی، رفع اطاله دادرسی، کاهش ورودی پرونده‌ها، افزایش تمرکز بر جرایم اولویت دار و خدمت رسانی مطلوب را مهمترین مزایای اجرای طرح "پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی" عنوان کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: در نتیجه اجرای این طرح تاکنون ۶۰۹ فقره پرونده به شرکت‌های بیمه ارجاع شده که تاکنون در ۳۶۸ مورد، یعنی حدود ۶۰ درصد از آن‌ها بدون نیاز به تشکیل پرونده قضایی، دیه و خسارات زیان دیدگان پرداخت شده است.

وی تأکید کرد: در صورت اجرای صد در صدی این طرح در سراسر کشور، شاهد کاهش ورود حداقل ۳۰۰ هزار پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود که این اقدام موجب کاهش حجم مراجعان و متعاقباً کاهش فرآیند‌های قضایی خواهد شد.

وی در ادامه اجرای این طرح را سبب ایجاد فضای رقابتی در بین شرکت‌های بیمه و موجب افزایش رضایتمندی مراجعان و همچنین جلب مشتری در دیگر فرآیند‌های جاری عنوان کرد و گفت: در صورت موفقیت شرکت‌های بیمه در اجرای کامل و جامع طرح مذکور، امکان صدور گواهی برند برای آن‌ها نیز فراهم خواهد شد.

قهرمانی با اشاره به رضایتمندی شرکت‌های بیمه از اجرای این طرح گفت: مدیران و نمایندگان شرکت‌های بیمه اعلام نموده اند که در نتیجه اجرای طرح "پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی" نه تنها فرآیندی اضافی به آن‌ها تحمیل نشده، بلکه فرآیند‌ها راحت‌تر و با زحمت کمتری همراه بوده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بیان کرد: در نتیجه تدابیر اتخاذ شده با اجرای طرح "پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی" شرکت‌های بیمه به پرونده مراجعانی که از مسیر این طرح جهت دریافت دیه وارد می‌شوند به صورت فوق العاده رسیدگی می‌کنند.

وی همچنین اذعان کرد: اجرای این طرح برای مردم، قوه قضاییه و شرکت‌های بیمه دارای آثار و منافع فراوانی است و هیچ مشکلی برای هیچ کس ایجاد نخواهد کرد.

گفتنی است؛ اخیرا در ماده ۱۷ الحاقی برنامه هفتم توسعه همین طرح مبنی بر تکلیف پلیس برای تعیین علت وقوع حادثه و معرفی مصدومان به پزشکی قانونی و شرکت بیمه بدون تشکیل پرونده قضایی، پیش بینی شده است.

انتهای پیام /ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *