برگزاری ۷ دادگاه علنی آنلاین طی یک هفته در استان هرمزگان

13:37 - 23 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۳۷۵
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
برگزاری ۷ دادگاه علنی آنلاین طی یک هفته در استان هرمزگان
رئیس کل دادگستری هرمزگان از برگزاری ۷ جلسه دادرسی علنی از طریق سامانه‌های الکترونیک برخط طی یک هفته در این استان خبر داد.

مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: در اجرای سند تحول قوه قضاییه و با استفاده از ظرفیت‌های جدید پیش بینی شده در قانون برای تسریع و تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، ۷ جلسه دادرسی علنی از طریق سامانه های الکترونیک به صورت برخط طی یک هفته اخیر در استان برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه این دادگاه ها توسط شعبه سوم حقوقی دادگستری کیش و شعبه های نهم و دوازدهم حقوقی بندرعباس برای تعیین تکلیف چند پرونده مهم برگزار شده است، افزود: دادگاه‌های علنی و برخط استان هرمزگان در سامانه سهراب و فضای اسکای روم درگاه قوه قضاییه به صورت زنده پخش می‌شوند و ۳ هزار کاربر برای هر یک از این جلسات در این درگاه در نظر گرفته شده است.

قهرمانی تصریح کرد: توسعه دادگاه‌های علنی برخط، گامی مهم در راستای اجرای اصل ۱۶۵ قانون اساسی و مفاد مندرج در سند تحول قوه قضاییه است که به منظور افزایش آگاهی عمومی، ترویج فرهنگ حقوقی و بهره‌گیری بیشتر دانشجویان، اساتید و کارشناسان حقوق برگزار می‌شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با تأکید بر اینکه دادرسی الکترونیک یکی دیگر از اقدامات دستگاه قضایی در راستای هوشمند سازی فرآیندها و توجه به حقوق شهروندی است، گفت: در دادرسی الکترونیک امکان حضور غیرفیزیکی افراد در دادگاه‌ها با استفاده از فناوری نوین محقق شده است که نتیجه آن کاهش اطاله دادرسی، تسریع در خدمات‌رسانی قضایی، تسهیل فرایندها، صرفه‌جویی در وقت و هزینه شهروندان، جلوگیری از انحرافات اداری، کاهش جمعیت دادگاه و از بین بردن محدودیت‌های جغرافیایی است.

قهرمانی گفت: در بستر دادرسی الکترونیک مشکلات ناشی از مسافت‌های طولانی نیز از بین می‌رود و این امکان برای افراد فراهم می‌شود که در هر منطقه، مکان و حتی در هر کشوری بتوانند در جلسات دادرسی استان هرمزگان به صورت مجازی و الکترونیک حاضر شوند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین افزود: علاوه بر این، شفافیت نیز از جمله مهمترین دستاوردهایی است که دادرسی برخط و الکترونیک برای دستگاه قضایی به همراه دارد و بر این اساس با توجه به برنامه ریزی ها و تمهیدات اتخاذ شده، به زودی تعداد دادرسی‌های علنی برخط در محاکم استان افزایش چشمگیری خواهد داشت.

انتهای پیام /ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *