وضعیت قره‎باغ کوهستانی؛ ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان به ارمنستان رفتند

۰۸ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۴:۰۰
کد خبر: ۴۷۳۶۷۶۷
وضعیت قره‎باغ کوهستانی؛ ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان به ارمنستان رفتند
گزارش‌ها حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ هزار یا به عبارتی دیگر بیش از ۸۰ درصد ساکنان ارمنستانی قره‌باغ کوهستانی این منطقه را ترک کرده‌اند.

خبرگزاری میزان - ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای چندین دهه با یکدیگر بر سر منطقه «قره‌باغ» دچار تنش بوده و در برخی موارد درگیری‌های گسترده‌ای میان آن‌ها رخ داده است.

این ۲ کشور تاکنون ۲ جنگ گسترده با یکدیگر را جدای از درگیری‌های مختصر، تجربه کرده‌اند. این ۲ جنگ باعث کشته شدن چندین هزار نفر شد.

درگیری میان طرفین این مناقشه در هفته‌های اخیر در پی تشدید اختلافات بر سر بسته ماندن کریدور لاچین و نیز انتخاب رئیس جدید جمهوری خودخوانده قره‎باغ کوهستانی، آرتساخ، از سر گرفته شد.

در ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته از سوی ارتش جمهوری آذربایجان در قره‌باغ انجام شد. باکو این عملیات را «ضدتروریستی» خواند.

در پی این عملیات و امضای توافق‌نامه آتش‌بس، مهاجرت دسته جمعی ساکنان ارمنی قره‌باغ آغاز شده است. درصد بالایی از ساکنان ارمنستانی قره‌باغ خروج از این منطقه و حرکت به سوی مرز‌های ارمنستان را آغاز کردند.

در نتیجه حمله جمهوری آذربایجان به قره‌باغ و موج مهاجرت پس از آن، این منطقه به‎زودی برای اولین بار در بیش از ۲ هزار سال از ارمنستانی‌ها خالی خواهد شد.

افزایش ورود ساکنان قره‌باغ به ارمنستان

براساس تازه‌ترین آمار‌های منتشر شده از سوی ایروان، بیش از ۸۰ درصد ساکنان این منطقه، یعنی حدود ۱۰۰ هزار نفر وارد ارمنستان شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که تعداد این افراد از ۱۲۰ هزار نفر هم فراتر برود.

به گفته برخی کارشناسان، مهاجرت بیش از ۸۰ درصد از جمعیت قره‌باغ، پرسش‎هایی را درباره برنامه‌های جمهوری آذربایجان برای منطقه، پس از حمله برق‌آسا چند روز قبل، ایجاد می‌کند.

برخی از مردم برای فرار از قره‌باغ روز‌ها در صف ایستادند، زیرا تنها مسیر منتهی به ارمنستان که یک جاده کوهستانی پر پیچ‌وخم است، به دلیل ازدحام جمعیت و حرکت آهسته وسایل نقلیه، مسدود شده است.

اعزام کارشناسان سازمان ملل به منطقه

در همین حال، سخنگوی سازمان ملل، می‎گوید که این سازمان برای اولین بار در حدود ۳۰ سال گذشته، برای رفع نیاز‌های بشردوستانه، پس از بازپس‌گیری قره‌باغ از سوی جمهوری آذربایجان و آغاز مهاجرت گسترده آوارگان، گروهی از کارشناسان را به این منطقه اعزام خواهد کرد.

«استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران، گفت: دولت جمهوری آذربایجان و سازمان ملل بر سر ماموریت در منطقه به توافق رسیده‌اند. این ماموریت در روز‌های آینده انجام خواهد شد. 

این اعلامیه پس از درخواست ارمنستان از دادگاه جهانی برای دستور به جمهوری آذربایجان در جهت خروج تمام نیروهایش از مراکز غیرنظامی در قره‌باغ به منظور دسترسی امن سازمان ملل منتشر شد. 

دادگاه جهانی که به‌عنوان دیوان بین‌المللی دادگستری شناخته می‌شود، در ماه فوریه به جمهوری آذربایجان دستور داد که حرکت آزادانه از طریق کریدور «لاچین» به و از منطقه مورد مناقشه را تضمین کند.

روسیه در باره آینده حضور صلح‌بانان خود تصمیم می‌گیرد

در پی کنترل تقریبا کامل جمهوری آذربایجان بر منطقه قره‌باغ، کرملین اعلام کرد که درباره آینده ماموریت نیرو‌های صلح‌بان خود در این منطقه پس از رایزنی با باکو تصمیم خواهد گرفت.

مسکو از سال ۲۰۲۰ تحت توافق آتش‌بسی که پس از شش هفته درگیری خونین در قره‌باغ با وساطت روسیه به امضا رسید، صلح‌بانان خود را برای نظارت بر مفاد این توافق‌نامه و کمک به برقراری صلح در منطقه مستقر کرد.

«دمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آینده این نیرو‌ها، گفت: از آنجایی که این ماموریت اکنون در خاک جمهوری آذربایجان انجام می‌شود، برای تصمیم‌گیری درباره تداوم آن باید با باکو گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *