خودداری اروپا از اسکان پناهجویان در سال ۲۰۲۳

۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۲:۴۵
کد خبر: ۴۷۳۴۶۸۰
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
خودداری اروپا از اسکان پناهجویان در سال ۲۰۲۳
یک گزارش ضمن اشاره به وضعیت پناهجویان در اروپا، می‎گوید بسیاری از کشور‌های اروپایی در سال جاری میلادی حتی یک پناهجو را اسکان نداده‌اند.

خبرگزاری میزان - اسکان پناهجویان بررسی شده همچنان در سرتاسر اتحادیه اروپا در زمان افزایش نیاز‌های بشردوستانه، درگیری‌ها و بحران‌ها در سراسر جهان رو به کاهش است.

پایگاه «ناظر اروپا»، می‎گوید که بیشتر  کشور‌های عضو اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته‌اند یک پناهجو را در سال جاری اسکان دهند، و سوالاتی را در مورد ابتکار کمیسیون اروپا برای جمع‌آوری تعهدات در مورد یکی از معدود مسیر‌های قانونی افراد برای ورود به خاک اروپا برای محافظت مطرح می‌کنند.

«ایموژن سادبری»، مدیر اروپا در کمیته بین‌المللی نجات (IRC)، در بحبوحه درخواست‌هایی که کشور‌های اتحادیه اروپا به طور جمعی حدود ۱۶ هزار نفر را جذب می‌کنند، گفت: تاکنون در سال جاری، ما شاهد اسکان مجدد تنها برای بیش از ۵ هزار نفر بوده‌ایم.

او با اشاره به توانایی کشور‌های عضو اتحادیه اروپا برای میزبانی از میلیون‌ها اوکراینی، گفت: این یک وضعیت بسیار بسیار ناامیدکننده است و واقعا یک فرصت تلف شده بزرگ به شمار می‌رود.

به غیر از اوکراینی‌ها، اکثریت قریب به اتفاق پناهندگان در حال حاضر در کشور‌های کم درآمد و با درآمد متوسط اسکان داده شده‌اند و حدود یک سوم از آوارگان اجباری جهان در آفریقا یافت می‌شوند.

درخواست سازمان ملل از اروپا برای اتخاذ سیاست یکسان

آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) از اتحادیه اروپا و کشور‌های عضو آن می‌خواهد که در قبال آفریقا همان اتحادی را که در قبال اوکراین نشان داده شده، از خود نشان دهند.

اما بعید است که این وحدت و انسجام رویکرد در کشور‌های اروپایی مانند اتریش، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، یونان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، لهستان، رومانی، اسلواکی و اسلوونی به نمایش گذاشته شود.

هیچ یک از آن‌ها در نیمه نخست سال جاری اسکان داده نشدند؛ بر اساس ارقام ارائه شده از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، مالت یک نفر را پذیرفته است.

اظهارات «سادبری: پیش از مهلت روز جمعه (۱۵ سپتامبر) برای کشور‌های عضو برای اعلام تعهدات جدید اسکان مجدد برای سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ است.

جاه‌طلبی اتحادیه اروپا احتمالا سازمان‌های خیریه مانند IRC را ناامید می‌کند که خواستار اسکان دستکم ۴۴ هزار نفر در سال ۲۰۲۴ و ۴۸ هزار نفر دیگر در سال ۲۰۲۵ هستند.

سال گذشته میلادی، کشور‌های اتحادیه اروپا به طور جمعی کمتر از ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر را اسکان دادند که بیشتر آن‌ها به آلمان، سوئد و فرانسه رفتند.

آن‌ها متعهد شده بودند که بیش از ۲۰ هزار نفر را در سال گذشته اسکان دهند، اما این تعهد نیز عملی نشد.

ارقام اسکان مجدد در سوئد از آن زمان به شدت کاهش یافته است؛ در پایان جولای، استکهلم کمتر از ۲۰۰ نفر را اسکان داد.

«جورج جوزف» از سوئد می‌گوید که این کاهش شدید بازتابی از سیاست‌های گسترده‌تر ضد پناهندگی و مهاجرت است که از میان دموکرات‌های راست‌گرای سوئد حمایت می‌شود؛ سیاست دولت جدید سوئد کاهش مهاجرت تا حد امکان است و این شامل محدود کردن اسکان مجدد در سوئد به تنها ۹۰۰ نفر می‌شود.

وی افزود: دلیل دیگر این است که آن‌ها همچنین تصمیم گرفتند که از پذیرش پناهجویان برای اسکان مجدد از سوریه و عراق خودداری کنند.

این روند در سوئد زمانی رخ می‌دهد که اتحادیه اروپا و کشور‌های عضو آن با فشار مجدد پناهجویان در امتداد سواحل مدیترانه مواجه هستند.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) با راه‌های قانونی کمتری برای درخواست پناهندگی در اتحادیه اروپا، به نظر می‌رسد افراد بیشتری به سفر‌های دریایی خطرناک با خطرات بزرگ روی می‌آورند.

افزایش ورود از دریا‌ها

در روزهای اخیر حدود ۷ هزار نفر در جزیره لامپدوزا ایتالیا فرود آمدند و به دنبال آن اعلامیه‌های فرانسه و آلمان برای تشدید کنترل‌ها علیه مهاجرانی که سعی در ترک ایتالیا به سایر کشور‌های عضو داشتند، منتشر شده است.

اوایل این هفته، یک نوزاد پنج ماهه در یک عملیات نجات نافرجام در خارج از این جزیره جان باخت.

برای کمیسیون اروپا، تعهدات اسکان مجدد همچنان ادامه دارد و بنابراین هنوز در مورد ارقام اظهار نظر نمی‌کند.

سخنگوی کمیسیون اروپا نمی‌گوید: نقش کمیسیون تسهیل تلاش‌های مشترک اتحادیه اروپا و ارائه حمایت‌های سیاسی و مالی است؛ کمیسیون اروپا ۴۸۰ میلیون یورو را در طول سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۵ برای حمایت از تلاش‌های کشور‌های عضو با هدف تعهدات دریافت شده کنار گذاشته است.

ایتالیا به دنبال محاصره دریایی شمال آفریقا

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، به دعوت نخست‌وزیر ایتالیا که خواستار محاصره دریایی شمال آفریقا است، به جزیره لامپدوزا سفر می‌کند، جزیره‌ای که این هفته با ورود هزاران مهاجر مواجه شد.

«اریک مامر»، سخنگوی فون در لاین، تایید کرد که وی به دعوت جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، این سفر را انجام می‌دهد.

تنش‌ها در این جزیره کوچک در روز‌های اخیر افزایش یافت؛ نزدیک به ۷ هزار مهاجر در یک هفته از تونس به لامپدوزا رسیدند و صلیب سرخ اعلام کرد که از این تعداد ۳ هزار و ۸۰۰ مهاجر در این جزیره باقی مانده‎اند.

گزارش‌های رسانه‌ها نشان می‌دهد که این تعداد به حدود ۲ هزار نفر کاهش یافته و مقامات تلاش می‌کنند تا بیشتر آن‌ها را کشورهای ارپایی دیگر منتقل کنند.

انتهای پیام/


برچسب ها: اروپا پناهجویان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *