ایجاد موانع مرزی؛ تازه‎ترین اقدام ایالت تگزاس برای مقابله با پناهجویان

15:15 - 31 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۸۹۷
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
ایجاد موانع مرزی؛ تازه‎ترین اقدام ایالت تگزاس برای مقابله با پناهجویان
وزارت دادگستری آمریکا به مقام‎های ایالت تگزاس درباره ایجاد موانع مرزی هشدار داد.

خبرگزاری میزان - وزارت دادگستری آمریکا به تازگی به مقام‎های تگزاس هشدار داد که دولت فدرال از این ایالت شکایت خواهد کرد مگر اینکه موانع مرزی را که در امتداد رودخانه «ریو گراند» برای جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا ایجاد کرده است، بردارد.

۲ وکیل وزارت دادگستری آمریکا در نامه‌ای به «گرگ ابوت»، فرماندار تگزاس و دادستان کل موقت این ایالت، گفته‎اند که موانع شناور ایجاد شده از سوی «ابوت» در اوایل ماه جاری میلادی، قوانین فدرال را نقض کرده، تهدیدی برای کار مجریان قانون فدرال و «خطرات جدی» برای امنیت عمومی و محیط زیست ایجاد می‌کند.

مقام‎های وزارت دادگستری آمریکا به مسئولان محلی تگزاس فرصت دادند تا با دولت فدرال برای جلوگیری از طرح دعوا، مذاکره کنند و خواستار پاسخگویی تا هفته آینده در این زمینه شدند؛ آن‌ها گفته‎اند: اگر تا ۲۴ جولای ۲۰۲۳ پاسخی دریافت نکنیم که نشان دهنده تعهد شما برای برداشتن سریع سد شناور و ساختار‌های مرتبط باشد، وزارت دادگستری قصد دارد اقدام قانونی را ارائه کند.

 

هشدار وزارت دادگستری آمریکا به مقامات تگزاس درباره ایجاد موانع مرزی

 

خودداری فرماندار تگزاس از اجرای دستور وزارت دادگستری

«ابوت» با انتشار پیامی توییتری نوشت: ما به اجرای هر راهبردی برای محافظت از تگزاسی‌ها و آمریکایی‌ها و مهاجرانی که جان خود را به خطر می‌اندازند، ادامه خواهیم داد؛ شما را در دادگاه خواهیم دید.

به تازگی فرماندار ایالت تگزاس اقدام به مستقر کردن موانع شناور در امتداد رودخانه «ریو گراند» کرده است؛ این اقدام با هدف جلوگیری از ورود پناهجویان از این روزخانه به تگزاس است.

با این وجود نهاد‌های حامی پناهجویان و حتی گارد مرزی آمریکا هشدار داده‌اند که این اقدام خطر غرق شدن بیشتر پناهجویان را به همراه دارد و مانع امدادرسانی به موقع به پناهجویان در خطر خواهد شد.

شکایت داخلی یک مقام گارد مرزی آمریکا نیز نگرانی‌های دیگری را در مورد ابتکار عمل مرزی گسترده‌تر تگزاس، معروف به عملیات «ستاره تنها»، ایجاد کرد.

نامه وزارت دادگستری آمریکا می‎گوید که تگزاس قبل از نصب موانع شناور نیاز به کسب مجوز از دولت فدرال دارد و در انجام این کار شکست خورده است؛ از آنجایی که این موانع مانع از «ظرفیت کشتیرانی» در امتداد «ریو گراند» می‌شود، این وزارتخانه استدلال کرد، آن‌ها قانون رودخانه‌ها و بندر‌ها را نقض می‌کنند.

یک مقام دولت آمریکا، گفت که موانع شناور در تلاش‌های گشت مرزی برای گشت‌زنی در رودخانه و پردازش مهاجرانی که به خاک آمریکا می‌رسند، تداخل ایجاد کرده است؛ گشت مرزی در یک هفته با ده‌ها مهاجر مجروح یا غرق شده از جمله نوزادان مواجه شده است.

 

 

سیاست انتقال پناهجویان به ایالت‌های دیگر آمریکا

به گزارش «سی‌بی‌اس»، «ابوت» به عنوان بخشی از کمپین خود برای رد آنچه او به عنوان «سیاست‌های مرزی ضعیف دولت بایدن» آن را محکوم می‌کند، هزاران مهاجر را با اتوبوس به شهر‌های تحت مدیریت دموکرات‌ها منتقل کرده، دستور دستگیری بزرگسالان مهاجر را به اتهام تجاوز در این ایالت صادر کرده و اعضای گارد ملی تگزاس را برای نصب موانع شناور در امتداد سواحل «ریو گراند» مستقر کرده است.

ورود غیرقانونی در امتداد مرز جنوبی آمریکا در ماه ژوئن به پایین‌ترین سطح از زمان آغاز دولت بایدن سقوط کرد و پیش‌بینی‌ها مبنی بر اینکه پایان فرمان دوره همه‌گیری موسوم به عنوان ۴۲ می‌تواند باعث افزایش مهاجرت غیرمجاز به آمریکا شود، به پایین‌ترین سطح خود رسید.

مقام‎های دولت بایدن کاهش شدید عبورهای غیرقانونی مرزی را به «تلاش‌های بی‌سابقه» این کشور برای گسترش فرصت‌های ورود مهاجران به آمریکا با مجوز دولت و همچنین قوانین سخت‌گیرانه‌تر پناهندگی آن برای کسانی که برای این برنامه‌ها درخواست نمی‌کنند، نسبت می‌دهند.

انتهای پیام/


برچسب ها: آمریکا پناهجویان

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *