وزیر اقتصاد: در مسیر فاصله‌گرفتن جوانان از خام‌اندیشی در حوزه سیاست‌گذاری قرار داریم

12:59 - 30 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۷۲۹
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
وزیر اقتصاد: در مسیر فاصله‌گرفتن جوانان از خام‌اندیشی در حوزه سیاست‌گذاری قرار داریم
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: رویداد‌هایی مانند شبیه‌سازی یا تئاتر‌های سیاستی، بسیار کمک می‌کند که جوانان و به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی از خام اندیشی و ساده انگاری در حوزه سیاستگذاری فاصله بگیرند.

خبرگزاری میزان _ به گزارش شادا، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در مراسم اختتامیه نشست و رقابت علمی مدل شبیه‌سازی وزرای اقتصادی و دارایی کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی OIC اظهار کرد: در عرصه سیاستگذاری، از ابزار‌هایی که فقط در ۱٠ سال اخیر در دنیا رونق گرفته و رواج یافته است، اینکه سیاستگذاران بتوانند موقعیت‌های سیاستگذاری را به اشتراک و تمرین بگذارند و دیگران را شریک در موقعیت‌های سیاستگذاری خودشان قرار دهند، بسیار جدی و قابل توجه است.

وی بیان کرد: یکی از مهمترین برنامه‌هایی که ICYF برگزار میکند، برگزاری جلسات و نشست‌هایی است که تحت عنوان شبیه‌سازی صورت میگیرد؛ جلسات شبیه‌سازی یکی از ابزارهاست و اصرار دارم  به این نقطه کانونی که سایر نخبگان و اهل اندیشه و سایر افراد صاحب تفکر و اندیشه بیایند و در تجربه سیاستگذاران شریک باشند و روی صندلی سیاستگذاری بنشینند تا قیود و محدودیت‌های مالی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست داخلی و سیاست‌خارجی و...   همه را به عنوان مختصاتی که سیاستگذار باید برای آن‌ها تصمیم بگیرد، درک کنند و آنگاه در مورد بهینه بودن سیاست‌ها اظهارنظر کنند.

خاندوزی عنوان کرد: این تجربه بسیار ارزشمندی است و ما نه تنها در سطح عامه مردم کشور‌های اسلامی بلکه حتی در سطح نخبگان علمی و دانشگاهی کشور‌های مسلمان از این جهت دچار فقر تجربه و سابقه هستیم و بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم، به این معنا که بسیاری از صاحبنظران حوزه‌های مختلف دانشگاهی هیچگاه مجموعه قیود و مختصاتی را که باید سیاستگذار ذیل آن‌ها تصمیم بگیرد،  را ملاحظه نمیکنند و درکی از اینکه چقدر پیچیدگی و دشواری و ظرافت به علاوه مهارت‌های فنی و فردی لازم است، برای اینکه یک سیاستگذاری خوب انجام شود،   ندارند و به غیر از تصمیم خوب و سیاست درست، در عرصه اجرا و پیاده‌سازی هم ظرایف و موانع و مقاومت‌هایی که جریان‌های مختلف اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و...   ایجاد می‌کنند،   داستان دیگری است.

وی عنوان کرد؛ از این منظر،  برگزاری چنین رویداد‌هایی مانند شبیه‌سازی یا مثلا تئاتر‌های سیاستی، بسیار کمک میکند که جوانان و به ویژه در تحصیلات تکمیلی بتوانند به شدت و به سرعت پس از این تمرینات،  بالغ و غنی شوند و باتجربه صحبت کنند و پخته اظهارنظر کنند و از خام اندیشی و ساده انگاری در حوزه سیاستگذاری فاصله بگیرند.

خاندوزی افزود: ما آنگاه می‌توانیم شاهد این باشیم که مجموعه سیاستگذاران و رسانه‌های حوزه سیاستگذاری با یک فهم و بلوغ در مورد موضوعات مختلف اظهار نظر میکنند و این عنصر کمیابی در کشور‌های مختلف است و از این جهت برگزاری این نشست بسیار حائز اهمیت است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی توضیح داد: ما اگر بتوانیم تیم‌های ملی خوبی برای تمرینات سیاستگذاری داشته باشیم، و برای رقابت این تیم‌ها،   لیگ‌های بین المللی ایجاد کنیم تا سالی یکی دو بار بهترین تیم‌های سیاستگذاری در موضوعات مختلف بتوانند با هم در سطح بین کشور‌های اسلامی رقابت کنند و امتیاز بیاورند،  به نظرم یکی از جذاب‌ترین رویداد‌هایی خواهد بود که میتوان در طبقه نخبگانی کشور‌های اسلامی برگزار کرد.

خاندوزی گفت: ان‌شاالله با تکمیل این دوره‌ها در سال‌های آینده، به چنین لیگ‌هایی دست پیدا کنیم و به عنوان یک رویداد بین‌المللی ذیل ICYF و سایر نهاد‌ها پیش برویم. وی با تشکر از همه دست‌اندرکاران برگزاری این نشست، پیشنهاد کرد که شبیه‌سازی‌های بعد را در زمانی انجام دهند که قدری با یک پیش‌نشست همراه باشد تا بتوانند با درگیرشدن و ارتباط مستقیم اعضای تیم‌های شبیه‌سازی با سیاستگذاران واقعی،   نتیجه بهتری بگیرند.

وی تاکید کرد: ما در وزارت اقتصاد از فرصت مدرسه تابستانه هم در سال گذشته و هم امسال استفاده کردیم و برای اینکه این اتفاق رقم بخورد،   ۱٠٠ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف را وارد کردیم و آن‌ها را ابتدا دخیل و شریک در فضایی  کردیم که در بخش‌های مختلف در ذیل وزارت اقتصاد به چه مسائلی می‌اندیشند و چگونه پیشنهاد سیاستی می‌دهند و ترتیبات اجرا و مدیریت چگونه است.

خاندوزی بیان کرد: به نظرم برای دوره آتی که آمادگی میزبانی آن را هم داریم،   اگر پیش‌نشستی در حد ۵ یا ۷ روز وجود داشته باشد تا کسانی که جمع می‌شوند،  ابتدا با دست‌اندرکاران آن حوزه گفتگو کنند و شرایط واقعی را درک نمایند و آنگاه زمانی که شروع به شبیه‌سازی میکنند،   دستاورد‌های بهتری خواهند داشت تا با آمادگی بهتری وارد این حوزه شوند.

وی ادامه داد: امیدواریم این تجربه را هم در کشور خودمان و هم در بقیه کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی به شکل پررنگ‌تر و برنامه‌ریزی شده‌تر با هدف شریک کردن جوانان خودمان داشته باشیم و عقل‌های آن‌ها را وارد تصمیم گیری‌های مختلف اداره کشور کنیم و مهمتر اینکه نیروپروری برای آینده داشته باشیم.  یکی از بهترین روش‌ها در مقایسه با شیوه‌های سنتی جذب نیرو استفاده از چنین رقابت‌هایی است که جوانان در رویه‌های مختلف سیاستگذاری کشور شریک شوند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *