ساخت زندان‌های بیشتر؛ راه حل فرانسه برای بحران ازدحام زندانیان

14:02 - 29 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۴۶۲۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
ساخت زندان‌های بیشتر؛ راه حل فرانسه برای بحران ازدحام زندانیان
در حالی که ازدحام جمعیت در زندان‌های فرانسه به مرز فاجعه باری رسیده است، چشم اندازی برای حل بحران وجود ندارد.

خبرگزاری میزان – فرانسه در ماه‌های اخیر به شکل قابل توجهی شاهد رکوردشکنی بحران ازدحام جمعیت در زندان‌ها بود.

در عین حال، وزارت دادگستری فرانسه روز گذشته از صدور محکومیت حبس برای ۷۰۰ معترض بازداشت شده در جریان اعتراض‌های سراسری اخیر در پی قتل نوجوان آفریقایی تبار به دست پلیس خبر داد.

بحران ازدحام جمعیت در زندان‌های فرانسه

به گزارش «newsinfrance»، بحران ازدحام جمعیت در زندان‌های فرانسه در پنج ماه منتهی به ژوئن سال جاری وارد شرایط بی سابقه‌ای شد، این بحران از سال ۲۰۰۹ به شکلی ویژه خود را نمایان کرد.

نمایندگان پارلمان فرانسه تلاش دارند تا با تصویب قانونی مبنی بر ممنوعیت حبس در زندان‌ها در صورت رسیدن ضریب اشغال فضای زندان‌‌ها به ۱۰۰ درصد این بحران را رفع کنند.

آن‌ها در حالی از این پیشنهاد به عنوان راه حل اضطراری یاد می‌کنند که به دلیل کمبود زندان و رشد فزاینده جمعیت زندانی در فرانسه چنین امری ناممکن است.

پیشتر فرانسه اعلام کرده بود که قصد دارد تا سال ۲۰۲۷ بیش از ۱۵ هزار مکان جدید را به زندان‌ها اضافه می‌کند.

بحران ازدحام جمعیت در زندان‌های فرانسه به مرز هشدار رسیده است.

در عین حال این بحران در زندان‌های بازداشتگاهی، جایی که زندانیان منتظر محاکمه بوده و در نتیجه بی گناه محسوب می‌شوند و نیز در زندان‌هایی که برای گذراندن دوره‌های حبس کوتاه مدت در نظر گرفته شده اند، بدتر است.

ضریب اشغال فضای زندان‌ها در چنین زندان‌هایی حدود ۱۴۵ درصد و در ۱۰ مورد از این زندان‌ها ۲۰۰ درصد است.

مهم‌ترین بحران‌های موجود در زندان‌های فرانسه

گذشته از بحران ازدحام جمعیت در زندان‌های فرانسه، این مراکز با بحران‌های دیگری نیز مواجه هستند.

حملات خشونت آمیز: بررسی‌ها نشان می‌دهد که خشونت کارکنان زندان علیه زندانیان در فرانسه به مرز هشدار رسیده است؛ فقط در ۶ سال گذشته ۳۰ شکایت از اعمال خشونت آمیز کارکنان زندان‌ها از سوی زندانیان فعلی و سابق ثبت شد.

تاسیسات در حال فروپاشی: ساختمان‌های زندان‌های فرانسه به دلیل قدیمی شدن به سرعت در مسیر فرسودگی قرار دارند؛ عمر برخی از ساختمان‌های مذکور به سال ۱۸۵۰ می‌رسد

حبس کودکان و نوجوانان در زندان‌های بزرگسالان: یکی از انتقاد‌های وارد شده به سیستم زندان‌های فرانسه، حبس کودکان و نوجوانان در زندان‌های ویژه بزرگسالان است؛ این امر در حالی رخ می‌دهد که جمعیت زندان‌های فرانسه به شکل فزاینده‌ای در مسیر سالمندی قرار دارند؛ یعنی نه امکانات و نه محیط حبس کودکان و نوجوانان مناسب سن و نیاز‌های سنی آنان نیست.

مجازات سلول انفرادی: در حالی که سازمان‌ها و نهاد‌های حقوق بشری بین المللی و حتی اروپایی متعددی استفاده بیش از حد از سلول انفرادی را نوعی شکنجه می‌دانند، فرانسه مانند دیگر کشور‌های اروپایی از سلول انفرادی به عنوان مجازات استفاده می‌کند.

خودکشی و خودزنی: یکی از بحران‌های مهم در زندان‌های فرانسه نرخ بالای خودکشی و خودزنی در میان زندانیان است؛ گزارش وزارت دادگستری فرانسه درباره خودکشی در زندان‌های این کشور در سال ۲۰۲۲ از شکسته شدن آمار خودکشی زندانیان در قیاس با سال ۲۰۲۱ حکایت دارد.

براساس گزارش وزارت کشور فرانسه در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۲۵ زندانی در زندان‌های این کشور دست به خودکشی زدند؛ تعداد خودکشی در زندان‌های فرانسه در سال ۲۰۲۱ معادل ۱۲۱ نفر، در سال ۲۰۲۰ معادل ۱۱۳ نفر و در سال ۲۰۱۹ معادل ۱۱۴ نفر بود.

بی توجهی به زندانیان دارای اختلالات روانی: در حالی که آمار‌ها نشان می‌دهند که درصد قابل توجهی از زندانیان فرانسه از مشکلات و اختلالات روانی رنج می‌برند، زندان‌های فرانسه فاقد امکانات لازم برای نگهداری و مراقبت از این دسته زندانیان هستند.

عدم امنیت: عدم امنیت در زندان‌های فرانسه دلایل و پیامد‌های فراوانی دارد؛ زندان‌های فرانسه در میانه ازدحام فزاینده جمعیت از کمبود جدی کارکنان رنج می‌برند و همین امر اصلی‌ترین عدم امنیت، فرار، شورش، خشونت و نرخ بالای خودکشی در این مراکز است.

سوءرفتار، تحقیر و توهین: تاکنون گزارش‌های متعددی از سوءرفتار با زندانیان در زندان‌های فرانسه منتشر و اعلام شده که آنان در معرض تحقیر و توهین قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *