کانادا از نقض حقوق مهاجران عقب نشینی نمی‌کند/تلاش برای ایجاد بازداشتگاه‌های مهاجرتی جدید

9:00 - 22 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۱۲۳
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
کانادا از نقض حقوق مهاجران عقب نشینی نمی‌کند/تلاش برای ایجاد بازداشتگاه‌های مهاجرتی جدید
کانادا در میانه انتقادها به سیستم بازداشت مهاجران این کشور قصد دارد تا بازداشتگاه های مهاجرتی جدیدی را تاسیس کند.

خبرگزاری میزان – رئیس اداره اطلاعات و اجرای قانون آژانس مرزی کانادا می‌گوید که این اداره با بحران بازداشت مهاجران مواجه شده است و در تلاش است تا مکان‌های جدیدی را برای بازداشت آن‌ها پیدا کند.

به گزارش «نشنال پست»، مرگ و میر و رسوایی‌های پی در پی مربوط به سیستم بازداشت مهاجران در کانادا سبب شده تا ۷ استان این کشور در سال گذشته توافق نامه‌های خود با آژانس خدمات مرزی کانادا را لغو کنند.

توافق مذکور به آژانس خدمات مرزی کانادا اجازه می‌داد از زندان‌های استان‌های طرف توافق برای حبس مهاجران استفاده کند.

از اواسط سال ۲۰۲۲ استان‌های «بریتیش کلمبیا»، «نوا اسکوشیا»، «مانیتوبا»، «ساسکاچوان»، «نیوبرانزویک» و «کِبِک» قرارداد‌های خود با آژانس خدمات مرزی کانادا را لغو کردند.

اکنون آژانس مذکور باید تا پاییز، جایگزینی برای زندان‌های از دست رفته پیدا کند.

رئیس اداره اطلاعات و اجرای قانون آژانس خدمات مرزی کانادا مدعی است که بازداشت ابزاری است که این اداره از آن استفاده می‌کند و یک ابزار مورد نیاز است.

وی احتمال ایجاد بازداشتگاه‌های مهاجرتی جدید بیشتر را رد نکرد؛ در حال حاضر در سراسر کانادا ۳ بازداشتگاه مهاجرتی وجود دارد.

بر اساس آمار‌های موجود، در پایان سال‌ ۲۰۲۲ تا حدود ۹۳۱ مهاجر در زندان‌های استانی کانادا حبس بودند؛ در عین حال ۲۲۱ نفر دیگر نیز در ۳ بازداشتگاه مهاجرتی زندانی بودند.

آژانس خدمات مرزی کانادا می‌گوید که بازداشت‌ها بخش کوچکی از تحت نظر گرفتن مهاجران به دلایل امنیتی است؛ در حال حاضر ۹۷ درصد ۱۲ هزار مهاجری که تحت کنترل‌های امنیتی هستند، با پابند‌های الکترونیکی یا گزارش دهی‌های روزانه نظارت می‌شوند.

در سال‌های اخیر، سیستم بازداشت مهاجرتی کانادا تحت نظارت شدید گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته است؛ آژانس خدمات مرزی کانادا متهم است که کودکان مهاجر را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و مهاجران را ماه‌ها در شرایط نامناسب و بدون تاریخ مشخص برای آزادی حبس می‌کند.

دیدگاه رئیس اداره اطلاعات و اجرای قانون آژانس خدمات مرزی کانادا درباره سیستم بازداشت این آژانس به شدت با دیدگاهی که مدافعان حقوق بشر ارائه می‌کنند، در تضاد است.

سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر در ژوئن ۲۰۲۱، گزارشی را منتشر کرده و در آن خواستار پایان دادن به سیستم بازداشت مهاجرت در کانادا شدند؛ گزارش مذکور آژانس خدمات مرزی کانادا را متهم کرد که هزاران نفر را در «شرایط اغلب توهین‌آمیز» برای ماه‌ها یا سال‌ها بدون هیچ تاریخ آزادی مشخصی زندانی کرده است.

این ۲ سازمان حقوق بشری به طور همزمان کارزاری را راه اندازی کرده و از استان‌های کانادا خواستند قرارداد‌های خود با آژانس خدمات مرزی برای پذیرش زندانیان مهاجر در زندان‌های استانی را پایان دهند.

کارشناسان می‌گویند از آنجا که کانادا ادعا می‌کند که قصد افزایش آمار پذیرش مهاجران را دارد، احتمالا تعداد بازداشت شدگان مهاجرتی افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *