رئیس حوزه قضایی شهرستان نرماشیر و جازمویان منصوب شد

19:16 - 20 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۳۰۰۷
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رئیس حوزه قضایی شهرستان نرماشیر و جازمویان منصوب شد
با صدور حکمی از سوی رئیس قوه قضاییه بازپرس دادسری عمومی و انقلاب کرمان به سمت رئیس حوزه قضایی شهرستان نرماشیر و رئیس شعبه دوم دادگاه عمومی جازموریان به سمت رئیس حوزه قضایی جازمویان منصوب شد.

خبرگزاری میزان - ‌با صدور حکمی از سوی رئیس قوه قضاییه سید سالار رضوی، بازپرس دادسری عمومی و انقلاب کرمان به سمت رییس حوزه قضایی شهرستان نرماشیر منصوب شد.

گفتنی است در حکم انتصاب رئیس حوزه قضایی شهرستان نرماشیر که به امضای حضرت حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ریاست محترم قوه قضاییه رسیده، آمده است: امید است با در نظر داشتن اهمیت امر قضا و مسئولیت‌های سنگین ناشی از آن، اجرای عدالت اسلامی و رسیدگی به محرومین و ستم دیدگان و حمایت از حقوق مشروع مردم را سرلوحه کار خود قرار داده و در انجام وظایف الهی با رعایت دقیق موازین شرعی و قانونی همراه با سرعت لازم موفق و موید باشید.

آیین تکریم و معارفه رییس حوزه قضایی شهرستان نرماشیر باحضور مسئولین قضایی استان و مسئولان قضایی، اجرایی، نظامی و انتظامی شرق استان برگزار شد.

گفتنی است رضوی از سال ۱۳۹۵ در دستگاه قضا در سمت‌های دادیار دادسرای عمومی و انقلاب کرمان و بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کرمان مشغول به خدمت بوده است.

سید مهدی قویدل در آیین تکریم و معارفه روسای سابق و جدید حوزه قضایی شهرستان نرماشیر افزود: شورای پیشگیری از وقوع جرم در کنار شورای تامین می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب با تهدید‌ها و تلاطم‌های بسیار جدی روبرو بوده است و دائما با اهداف شوم دشمنان مواجهه بوده است که جنگ سخت، جنگ نرم، تهاجمات اقتصادی و تحریم‌ها از جمله این موارد هستند و با وجود همه این تهدیدات، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است و مهمترین موضوع آن نیز قدرت بسیار بالای نظامی و علمی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اظهارکرد: پیشرفت‌هایی که در دولت جدید با تلاش‌های مجاهدانه و شبانه روزی شاهد هستیم به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی امید آفرین است و در آینده بسیار نزدیک شاهد تحولات و پیشرفت‌های شگرفی در سطح بین الملل و جامعه ایران خواهیم بود.

قویدل، امنیت را مهمترین رکن رشد، پیشرفت، بالندگی و پویایی هر جامعه برشمرد و ادامه داد: در قران کریم نیز از امنیت به عنوان غذای روح و روان آدمی یاد شده است.

وی گفت: ایجاد، استقرار و حفظ امنیت از وظایف اولیه حاکمیت، نظام و متولیان امر در هر جامعه‌ای است، لکن امنیت بدون همراهی مردم و همکاری معتمدان، بزرگان و متنفذین، پایداری لازم را نخواهد داشت و در این رابطه در قانون اساسی برای قوای سه گانه کشور تکالیفی مشخص شده است و مهمترین تکالیف تعیین شده برای قوای سه گانه، ایجاد بستر‌های لازم برای بالندگی، پویایی و پیشرفت جامعه است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ضمن تاکید بر این مطلب که قوه قضاییه به عنوان یکی از قوای مستقل که نقش حاکمیتی و نظارتی دارد، وظایف بسیار مهمی در حوزه ایجاد و حفظ امنیت بر عهده دارد، ادامه داد: در قانون اساسی به موضوع مسئولیت اجتماعی برای مردم نیز اشاره شده است و در این رابطه امر به معروف و نهی از منکر مورد تاکید قرار گرفته است و از آن به عنوان نظارت مردم بر مردم و نظارت مردم بر جامعه و نظارت دولت بر مردم در قالب مسئولیت‌های اجتماعی یاد می‌شود.

وی تصریح کرد: مهمترین وظیفه مشخص شده در قانون اساسی برای قوه قضاییه، رسیدگی به تظلمات، شکایات و دعاوی است که از سوی مردم مطرح می‌شود و قوه قضاییه به عنوان مرجع و ملجاء افرادی است که به هر شکل به آن‌ها ظلم و ستمی روا شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: در هر شهرستان در کنار شورای تامین که نقش بسیار مهمی در تامین، حفظ و ارتقای امنیت دارند، باید شورای پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شود تا هرگونه آسیب، تخلف و جرمی که ممکن است به موضوع و معضل امنیتی تبدیل شود، شناسایی شده و از دستگاه‌ها برای انجام وظایف خود و رفع این مشکلات مطالبه گری می‌شود. 

قویدل ادامه داد: قوه قضاییه نبض حاکمیت است و بالابودن میزان پرونده‌های وارده به این دستگاه، نشان دهنده وجود یک بیماری و مشکل در جامعه است و باید برای درمان آن فکر شود.

وی تعقیب مجرمان، اجرای حدود الهی، نظارت بر حُسن اجرای قوانین، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع و پیشگیری از وقوع جرم را از دیگر وظایف قوه قضاییه برشمرد و گفت: پیشگیری از وقوع جرم ابعاد مختلفی دارد که پیشگیری فرهنگی اجتماعی (جامعه مدار)، پیشگیری حقوقی و قضایی (پیشگیری کیفری) و پیشگیری وضعی، امنیتی انتظامی از جمله این موارد است که تمامی جامعه شناسان نیز به این موضوعات تاکید دارند.

وی گفت: پیشگیری کیفری از وظایف دستگاه قضایی به شمار می‌رود و مجازات ها، رسیدگی‌های به موقع، اقتدار و قدرت در رسیدگی و برخورد قاطع با مخلان امنیت و اجرای به موقع و به هنگام مجازات‌ها به عنوان پیشگیری کیفری است و پیشگیری جامعه مدار و پیشگیری وضعی، امنیتی انتظامی، به همراهی سایر دستگاه‌ها برمی گردد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان افزود: در قانون پیشگیری از وقوع جرم نیز وظیفه اولیه پیشگیری با قوه قضاییه است، ولی به سایر سازمان‌ها نیز تکلیف شده که با دستگاه قضایی برای پیشگیری از وقوع جرم همکاری کنند و علاوه بر دستگاه‌ها و نهاد‌های فرهنگی و اجرایی که باید برای پیشگیری از وقوع جرم همکاری داشته باشند، حضور و نقش مردم، مصلحین، سران طوایف و ریش سفیدان مهمترین مولفه در اثربخشی پیشگیری است.

قویدل ضمن اشاره به این مطلب که در استان کرمان طی سال گذشته بیش از ۸۲۰ هزار پرونده وارد دستگاه قضایی شده است، گفت: این تعداد در شهرستان نرماشیر بیش از شش هزار و ۴۰۰ پرونده بوده است و به معنای آن است که در این شهرستان هر ماه ۵۰۰ پرونده وارد دستگاه قضایی شده است و بسیاری از این پرونده ها، موضوعاتی است که نیاز به طرح در دادگستری ندارد.

وی بیان کرد: در استان کرمان حدود ۵۳ درصد از چارت تشکیلاتی قضایی دارای تصدی هستند و از این رو در شهرستان نرماشیر نیز نیاز به توسعه چارت قضایی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: مهمترین راهکار برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی، استفاده از ظرفیت‌های مردمی از جمله سران طوایف، معتمدان و ریش سفیدان است.

قویدل با اشاره به این مطلب که در برخی از شهرستان بیش از ۸۰ درصد پرونده‌ها با صلح و سازش مختومه می‌شوند، گفت: این امر در شهرستان نرماشیر نیز باید محقق شود.

وی به اجرای ایده اورژانس قضایی نیز اشاره و بیان کرد: در این طرح بسیاری از اختلافات در ابتدای امر در اختیار مصلحین قرار می‌گیرد تا با ایجاد صلح و سازش از تشکیل پرونده‌های قضایی جلوگیری شود که این مهم در شهرستان نرماشیر نیز باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، توسعه امنیت را زمینه ساز جذب سرمایه گذاری و تولید اشتغال دانست و گفت: امنیت باید توسط سران طوایف، معتمدان و ریش سفیدان ایجاد شده و ارتقاء یابد.

قویدل بر همکاری سران طوایف برای جمع آوری سلاح‌های غیرمجاز، کاهش اختلافات قبیله‌ای و طایفه ای، جلوگیری از قاچاق سوخت و ... تاکید کرد و ادامه داد: باید برای موضوع قاچاق سوخت در این شهرستان و شهرستان‌های شرق استان چاره اندیشی و فرهنگ سازی شود.

وی افزود: همکاران قضایی ما به هیچ عنوان نباید با جایگاه داران متخلفی که با قاچاق سوخت همکاری دارند، اغماض کنند و باید برخورد قاطع و جدی داشته باشند.

وی اظهارکرد: ساماندهی ماشین آلات کشاورزی، ساماندهی گلخانه ها، ساماندهی وسایل نقلیه و کارت‌های مهاجر و برخورد با کامیون‌هایی که بارنامه صوری دارند و نسبت به قاچاق سوخت اقدام می‌کنند، موضوعاتی است که مورد تاکید دستگاه قضایی، شورای تامین استان، کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و قطعا با این موضوعات برخورد می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: در حوزه اراضی ملی و کشاورزی نیز طرح کاداستر در دست اجراست که در راستای پیشگیری از تشکیل پرونده‌ها نقش مهمی دارد که باید در شهرستان نرماشیر نیز با جدیت دنبال شود.

وی توسعه استفاده از سیستم‌های پایش تصویری را نیز مورد تاکید قرار داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از تلاش‌های احمدی مقدم، رییس سابق حوزه قضایی نرماشیر گفت: آقای رضوی، رییس جدید حوزه قضایی نرماشیر از نخبگان قضات استان و فردی بسیار فرهیخته، پرتلاش و با مدیریت بسیار خوب هستند.

رییس جدید حوزه قضایی شهرستان نرماشیر نیز بر موضوع پیشگیری از وقوع جرم تاکید کرد و گفت: در حوزه فرهنگی، اجرایی و سازشی لازم است که سران طوایف و مسئولان با دادگستری همراهی داشته باشند تا محرومیت‌های موجود را برطرف کنیم.

سید سالار رضوی افزود: تعیین تکلیف پرونده‌های موجود، ارتقای جایگاه دادگستری و یا ایجاد دادسرا در این شهرستان، تعیین تکلیف پرونده‌های معوق و مسن و ایجاد راهکار‌های موجود به منظوربهبود وضعیت دستگاه قضایی شهرستان از برنامه‌های حوزه قضایی نرماشیر در دوره مدیریتی جدید خواهد بود.

گفتنی است؛ در این آیین از تلاش‌های حمید احمدی مقدم، رییس سابق حوزه قضایی نرماشیر تقدیر و سید سالار رضوی به عنوان رییس جدید این حوزه قضایی معرفی شد.

با صدور حکمی از سوی رئیس قوه قضائیه میلاد شیروانی، رئیس شعبه دوم دادگاه عمومی جازموریان به سمت رییس حوزه قضایی جازمویان منصوب شد.

گفتنی است در حکم انتصاب رییس حوزه قضایی جازموریان که به امضای حضرت حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ریاست محترم قوه قضاییه رسیده، آمده است: امید است با در نظر داشتن اهمیت امر قضا و مسئولیت‌های سنگین ناشی از آن، اجرای عدالت اسلامی و رسیدگی به محرومین و ستم دیدگان و حمایت از حقوق مشروع مردم را سرلوحه کار خود قرار داده و در انجام وظایف الهی با رعایت دقیق موازین شرعی و قانونی همراه با سرعت لازم موفق و موید باشید.

آیین تکریم و معارفه رییس حوزه قضایی جازموریان باحضور مسئولین قضایی استان، مسئولان شهرستان رودبارجنوب و بخش جازموریان برگزار شد.

گفتنی است شیروانی از سال ۱۳۹۷ در دستگاه قضا در سمت‌های دادیار دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رودبارجنوب، دادرس شعبه ۱۰۱ دادگاه شهرستان رودبارجنوب و رییس شعبه دوم دادگاه عمومی جازموریان مشغول به خدمت بوده است.

همچنین در این آئین از خدمات علیرضا محمدی، رئیس سابق حوزه قضائی جازمویان که به سمت دادستان عمومی و انقلاب شهرستان رفسنجان منصوب شده است، تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *