تاکید نمایندگان کشور‌های عضو APA بر همکاری‌های پارلمانی با هدف تامین منافع ملت‌ها

13:20 - 20 تير 1402
کد خبر: ۴۷۲۲۹۵۲
دسته بندی: سیاست ، عمومی
تاکید نمایندگان کشور‌های عضو APA بر همکاری‌های پارلمانی با هدف تامین منافع ملت‌ها
نمایندگان پارلمان‌های مجمع مجالس آسیایی در نشست کمیته برنامه و‌بودجه این مجمع ضمن بررسی چگونگی پرداخت‌های مالی بر همکاری‌های پارلمانی با هدف تامین منافع ملت‌ها تاکید کردند.

خبرگزاری میزان - به گزارش خانه ملت، نمایندگان پارلمان‌های مجمع مجالس آسیایی در نشست کمیته دائمی بودجه وبرنامه ریزی مجمع مجالس آسیایی که امروز سه شنبه ۲۰ تیرماه در هتل آزادی تهران تشکیل شده، به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص فعالیت‌های APA، پرداخت مالی اعضا و همکاری‌های پارلمانی پرداختند.

نماینده پارلمان عراق: هماهنگی بیشتر پارلمان‌ها برای تحقق اهداف APA لازم است

در همین راستا نماینده پارلمان عراق ضمن تشکر از ایران به جهت حمایت از این مجمع، گفت: ما به اهداف مجمع برای تحقق عدالت در آسیا و جهان و هماهنگی بین پارلمان‌ها و احترام به حقوق انسان‌ها باید بپردازیم و فرصت خوبی برای ملت‌های آسیا است تا از منافع خود بهتر استفاده کنند.

وی افزود: هماهنگی بیشتر پارلمان‌ها برای تحقق اهداف APA لازم است و این مجمع از طریق اعضا سعی می‌کند مشکلات را در راستای منافع جمعی حل کند.

نماینده پارلمان لبنان: مادر همه بحران‌ها ظلمی است که به فلسطین شده است

نماینده پارلمان لبنان در ادامه اظهار کرد: امروز در مجمع مجالس آسیا برای بررسی واقعیت سازمان از بعد بودجه و برنامه ریزی گرد هم آمدیم و هدف ما رشد مستمر مجمع وپارلمان‌ها است، اما با وجود جنگ چگونه می‌توانم رشد داشته باشیم. مادر همه بحران‌ها ظلمی است که به فلسطین شده است و در این زمینه باید به ظلمی که رژیم صهیونیستی به فلسطین روا داشته، توجه کنیم، زیرا سبب بسیاری از جنگ‌ها و ظهور افراط گرایی شده است.

وی افزود: جلسات ما فقط نباید فقط به صدور بیانیه ختم شود بلکه باید در راستای منافع ملت‌ها وکشور‌ها به اجرای قطعنامه‌ها بیندیشیم و به آن‌ها عمل کنیم. در اتحادیه‌های پارلمانی بیانیه‌های ضعیفی ارائه شده لذا همکاری بین همه پارلمان‌ها لازم است تا اهداف تحقق یابد.

نماینده پارلمان پاکستان: مراقب باشیم تا برخی اقدامات به تقویت پروژه اسلام هراسی منجر نشود

نماینده پارلمان پاکستان نیز در ادامه با تاکید بر سیاست جمعی مجمع مجالس آسیایی، گفت: ما باید مراقب باشیم تا برخی اقدامات به تقویت پروژه اسلام هراسی منجر نشود، زیرا هم اکنون شاهد برخی اتهامات به اسلام در برخی جوامع هستیم.

وی افزود: ما به تفاهم وهمکاری نیاز داریم، متاسفانه طی ۱۰ سال گذشته در اجماع مالی موفق نبودیم. در جلسات گذشته مدل‌های پرداختی ارائه و برخی به تصویب رسید. در همین راستا سنای پاکستان هم مبلغ مصوب را پرداخت کرده، اما مکانیزم موثری جهت پرداخت نظام‌مند همه اعضا وجود ندارد.

نماینده پارلمان فلسطین: مادامی که فلسطین تحت اشغال باشد کشور‌های آسیایی هم آزاد نخواهند بود

در ادامه این نشست، نماینده پارلمان فلسطین در نشست کمیته دائمی بودجه و برنامه ریزی مجمع مجالس آسیایی اظهار داشت: ما باید یک راهبرد واحد در مقابل رژیم صهیونسیتی وضع کنیم و توجه کنیم تا وقتی فلسطین تحت اشغال باشد کشور‌های آسیایی هم آزاد نخواهند بود.

وی افزود: امروز پناهندگان هنوز نتوانستند به سرزمین خود بازگرند و یک رژیم نازی همچنان در حال جنایت در فلسطین است و می‌خواهد روز نکبت جدیدی رقم بزند لذا ضروری است کشور‌های آسیایی عضو مجمع مجالس اسیایی موضوع شفاف حمایتی‌ای علیه جنایتات صهیونیست‌ها اتخاذ کنند.

وی تاکید کرد: تا وقتی فلسطین تحت اشغال است نمی‌توان از استقلال و استفاده از توان و ظرفیت ملی حرف زد.

وی با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونسیتی در جنین و سرزمین‌های اشغالی گفت: باید اعلام موضع واحدی در قبال این جنایات داشته باشیم و از دولت فلسطینی به پایتختی قدس حمایت و از جنایات اسرائیل اعلام انزجار کنیم و تاکید کنیم دولت‌های دیگر هم اقدام به عادی سازی روابط با این رژیم نکنند؛ و توجه کنیم با حمایت آمریکا رژیم صهیونسیتی امنیت منطقه را با خطر انداخته است.

نماینده پارلمان ترکیه بر اتخاذ تصمیم در مورد نهادینه شدن سهم سرانه کشور‌ها در APA تاکید کرد

نماینده پارلمان ترکیه نیز یادآور شد: با توجه به مدل‌ها و مباحث انجام شده همه باید بر اساس نیاز کشور‌ها و ملت‌ها ومنشور APA و درآمد سرانه هر کشور تصمیم بگیریم تا به بودجه مجمع کنیم. ما کشور‌های مختلف و با فرهنگ‌های مختلف و جی دی پی‌های مختلف هستیم، اما می‌توانیم فرمولی را مد نظر قرار دهیم که به نفع همه کشور‌های عضو باشد.

وی افزود: در اجلاس‌های قبل مصوباتی را در این زمینه داشتیم و باید کمک کنیم تا پیشنهادی درباره مدل پرداختی ارائه شود که اکثریت موافقت کنند وما هم قطعا موافق خواهیم بود تا به تصمیم واحد برسیم. APA اگر این مکانیسم را نهادینه کند برای ادامه بحث و گفتگو بین کشور‌های آسیایی موثر خواهد بود.

نماینده پارلمان ویتنام: تحت تاثیر عزم راسخ مردم ایران قرار گرفتیم

نماینده پارلمان ویتنام نیز افزود: خیلی خوشحالم که در این کمیته حضور دارم، ایران کشوری است که فرصتی را ایجاد نموده تا این جلسه را برگزار کنیم. مردم ایران دستاورد‌های خوبی را به دست آوردند و ما تحت تاثیر عزم راسخ این کشور قرار گرفتیم. ثبات سیاسی در یک کشور به تحکیم آن می‌انجامد.

وی به روز ملی ویتنام اشاره کرد وگفت: امیدواریم مصادف با این تاریخ به اهدافمان برسیم، جلسات احکام APA می‌تواند به تحقق اهداف مجمع منجر شود لذا از طرف هیات ویتنام می‌گویم‌کمک‌های مالی باید با بهبود و تحکیم کارایی و عملیاتی سازی APA همخوان باشد. پارلمان‌های عضو به صورت منظم در تمام فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *