دلیل کمبود مرغ در بازار چیست؟

۰۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۷:۳۰
کد خبر: ۴۷۲۰۱۳۲
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
دلیل کمبود مرغ در بازار چیست؟
بررسی‌های میدانی حکایت از آن دارد که عرضه مرغ در بازار با کمبود مواجه شده و بیشتر فروشگاه‌ها، این محصول را به‌صورت قطعه‌بندی و بالاتر از نرخ مصوب به فروش می‌رسانند.

خبرگزاری میزان _ وزارت جهاد کشاورزی در اوایل اردیبهشت سال‌جاری قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ را ۷۳ هزارتومان اعلام کرد. براساس اعلام این وزارتخانه، قرار بود قیمت مصوب در صورت تثبیت قیمت جهانی نهاده تا پایان فروردین سال آینده ثابت بماند. 

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برخی از فروشندگان برای افزایش کسب سود، مرغ را به‌صورت قطعه‌بندی به‌فروش می‌رسانند که این مساله بازار را با کمبود مرغ کامل رو‌به‌رو کرده است. در برخی موارد نیز در صورت فروش مرغ کامل، آن را بالاتر از قیمت مصوب، در حدود ۹۵ الی ۹۸ هزار تومان به‌فروش می‌رسانند. 

آشفتگی بازار مرغ در روز‌های گذشته باعث شد که وزیر کشور به این مساله واکنش نشان دهد. احمد وحیدی در این خصوص گفته است: در حال حاضر شاهد قیمت بالای مرغ در بازار هستیم که این مسئله دغدغه جدی دولت است تا تدابیر لازم جهت کاهش قیمت و واقعی‌سازی انجام شود.

در همین خصوص جلال محمودزاده، نماینده مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: یکی از دلایلی که این روز‌ها بازار مرغ را با کمبود روبه‌رو کرده، عدم نظارت وزارت جهاد کشاورزی بر بازار و تولید است.

به گفته وی همچنین افزایش قیمت نهاده‌های دامی باعث شده است که هزینه‌های تولید برای تولیدکنندگان افزایش پیدا کند و در مقابل میزان تولید کاهش یابد.

محمودزاده با اشاره به اینکه در حال حاضر به دلیل کاهش جوجه‌ریزی ۵۰ درصد از ظرفیت تولیدی مرغداری‌ها کاهش پیدا کرده است، گفت: کاهش تولید باعث شده است که میزان عرضه و تقاضا با مشکل روبه‌رو شود و زمینه افزایش قیمت را به وجود آورد. 

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر اینکه نظارت بر واحد‌های فروش مرغ باید افزایش پیدا کند، اظهار کرد: برخی از فروشندگان برای کسب سود بیشتر و عدم تمکین به قیمت مصوب، مرغ را به صورت قطعه‌بندی به‌فروش می‌رسانند و از فروش مرغ کامل امتناع می‌کنند. 

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران: وضعیت توزیع مرغ بهبود یافته است!

بازار مرغ در حالی با کمبود عرضه مواجه شده است که مهدی یوسف‌خانی در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: وضعیت توزیع مرغ در سطح شهر نسبت به یک الی ۲ ماه گذشته بهبود یافته و این نشان از افزایش تولید است.

وی همچنین میزان عرضه و تقاضا را در بازار متعادل دانست و اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود تقاضا همزمان با آغاز ماه محرم افزایش پیدا کند. 

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران با تاکید بر اینکه مرغ در فروشگاه‌های عرضه‌کننده باید به قیمت مصوب به‌فروش برسد، گفت: فروشندگان موظف به رعایت قیمت مصوب ۷۳ هزارتومانی مرغ هستند. 

اما به هر حال بسیاری از فروشگاه‌ها، مرغ را با قیمت مصوب به‌فروش نمی‌رسانند، این در حالی است که دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با تولید ۱۲۵ میلیون قطعه در خرداد، نه‌تنها نیاز فعلی کشور به جوجه تامین شود؛ بلکه می‌توان بخشی از آن را به‌عنوان ذخایر استراتژیک ذخیره کرد.

به گفته صدیق‌پور میزان تولید جوجه در فروردین سال‌جاری ۱۰۷ میلیون قطعه و در اردیبهشت ۱۱۳ میلیون قطعه بوده است. 

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه همچنین تاکید کرد: قیمت جوجه یک روزه نسبت به ماه‌های گذشته تغییری نداشته و حتی پایین‌تر از قیمت مصوب به‌فروش می‌رسد. 

ذکر این نکته نیز ضروری است که پیگیری‌های خبرگزاری میزان برای گفت‌وگو با سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی درخصوص آشفتگی بازار مرغ به نتیجه نرسید.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *