رونمایی از دستاورد‌های جدید صنعت هسته‌ای در حوزه کشاورزی و پزشکی

۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۸:۲۲
کد خبر: ۴۷۱۶۶۰۳
رونمایی از دستاورد‌های جدید صنعت هسته‌ای در حوزه کشاورزی و پزشکی
تازه‌ترین دستاورد‌های سازمان انرژی اتمی در حوزه کشاورزی و فرآورده‌های بیولوژیکی رونمایی شد.

خبرگزاری میزان - مراسم رونمایی از دستگاه آفت‌زدای مایکروویو ۶۰ کیلووات و نخستین سامانه پرتودهی اشعه ایکس برای تحقیقات کشاورزی هسته‌ای، پرتودهی فرآورده‌های بیولوژیکی و عقیم‌سازی حشرات (SIT) برگزار شد.

این مراسم با حضور «محمد اسلامی»، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، «سید محمد آقامیری»، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران این وزارتخانه و شماری از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای کشور برگزار شد.

دستگاه آفت‌زدای مایکروویو ۶۰ کیلووات نخستین محصول صنعتی شرکت توسعه کاربرد پرتو‌های ایران بر پایه فناوری امواج غیر یون‌ساز است که قابلیت آفت‌زدایی انواع مواد غذایی نظیر برنج، پسته، خرما، غلات، حبوبات و انجیر را دارد. 

همچنین دستگاه IRAD-BR-XR-۰۱ یا سامانه پرتودهی اشعه ایکس برای تحقیقات کشاورزی هسته‌ای، پرتودهی فرآورده‌های بیولوژیکی و عقیم‌سازی حشرات (SIT) به عنوان یک دستگاه با فناوری پیشرفته دارای کاربرد در علم پزشکی، تحقیقات کشاورزی هسته‌ای و عقیم‌سازی حشرات است که با توجه به سیاست‌های اصولی کشور در زمینه گسترش کاربرد‌های صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای در زمینه ارتقای سلامت و بهداشت مردم با تکیه بر دانش، توانایی و تجارب سودمند متخصصان داخلی در شرکت توسعه کاربرد پرتو‌ها طراحی و ساخته شده است. 

طراحی و ساخت دستگاه ایکس سل (XCELL) به عنوان دستگاهی با فناوری پیشرفته در انحصار چند کشور پیشرفته در جهان قرار دارد و ایران اکنون در زمره اعضای باشگاه طراحان و سازندگان این صنعت قرار گرفته است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *