سرمایه‌های خاک‌خورده شهر زیر ذره‌بین سازمان بازرسی شهرداری تهران/ تلاش برای احیاء ابَر پروژه‌های فرهنگی پایتخت

۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹:۰۷
کد خبر: ۴۷۱۶۳۸۱
سرمایه‌های خاک‌خورده شهر زیر ذره‌بین سازمان بازرسی شهرداری تهران/ تلاش برای احیاء ابَر پروژه‌های فرهنگی پایتخت
رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران از برخی پروژه‌های فرهنگی رها شده و بلاتکلیف شهرداری بازدید و مشکلات و موانع پروژه‌ها را بررسی کرد.

خبرگزاری میزان - یکی از مشکلات شهر تهران در سال‌های گذشته بی‌توجهی به پروژه‌های فرهنگی شهری و بلاتکلیفی ابرپروژه‌هایی در حوزه‌های ورزشی، فرهنگی و هنری بود.

پروژه‌هایی که بهره‌برداری از آنان می‌تواند جانی دوباره به ساحت اجتماعی شهر داده و در دورانی که سرانه ورزشی و فرهنگی پایتخت‌نشینان به دلیل بی‌توجهی‌های مدیران گذشته کاهش یافته، با استفاده از ظرفیت مناسب این پروژه‌ه، خدمات شایسته‌ای به شهروندان داده شود و بهره‌برداری از آن‌ها به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری و افزایش سرانه فضا‌های فرهنگی و اجتماعی در پایتخت کمک کند.

بسیاری از این پروژه‌ها در طول سال‌های گذشته به دلایل مختلفی همچون نبود اعتبار کافی، مشکلات حقوقی، اختلاف با پیمانکار و ... نیمه‌کاره رها شده‌اند و این در حالی است که شهرداری تهران رسیدگی به وضعیت این پروژه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

داود گودرزی رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران به همراه مدیران شهری در بازدید میدانی از ابَر پروژه‌های نیمه‌کاره و متروک در حوزه فرهنگی شهر تهران ضمن بررسی آخرین وضعیت این پروژه‌ها، بر رفع موانع و مشکلات موجود در بهره‌برداری از سرمایه‌های فرهنگی پایتخت تاکید کرد.

بازدید از پروژه البرز لشگرک در منطقه یک، اولین مقصد رئیس سازمان بازرسی بود. در این بازدید که حمیدرضا زندی قائم مقام سازمان بازرسی شهرداری تهران، احمد همتی معاون اجتماعی و فرهنگی سازمان و انارکی محمدی مدیر عامل شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی نیز حضور داشتند.

انارکی محمدی توضیحاتی در خصوص پروژه ارائه و اعلام کرد: پروژه البرز لشگرک در مساحت ۶۴ هزار متر مربع ساخته شده که شامل سالن سینمایی، املاک تجاری، سالن کنفرانس، سالن‌های ورزشی، امکانات تفریحی و ... است.

وی افزود: این پروژه از سال ۸۴ کلید خورده و از سال ۸۹ تا کنون نیز متوقف شده است و تنها برای تکمیل بخش تجاری به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که بخشی از این اعتبارات تامین شده و امیدواریم با تامین مابقی اعتبارات و رفع برخی موانع در بخش آسانسور و پله‌برقی، بخش تجاری در اسرع وقت به بهره‌برداری برسد.

پروژه کوشک باغ هنر در مجموعه اراضی عباس آباد مقصد بعدی رئیس سازمان بازرسی و همراهان بود که در این بازدید با توجه به گذشت حدود یک سال از افتتاح پروژه مذکور، روند فعالیت این مجموعه فرهنگی و هنری مورد نظارت و ارزیابی قرار گرفت.

سرمایه‌های خاک‌خورده شهر زیر ذره‌بین سازمان بازرسی شهرداری تهران/ تلاش برای احیاء ابَر پروژه‌های فرهنگی پایتخت 
پروژه مرکز همایش‌ها و نمایش‌های آئینی صبا هم که یکی از مجموعه‌های فاخر و ارزشمند تهران است، سومین پروژه‌ای بود که مورد بازدید قرار گرفت.

این پروژه مشارکتی از سال ۱۳۸۴ توسط شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران از شهرداری منطقه ۷ مجوز دریافت می‌کند و برای تامین منابع نیز با سرمایه‌گذار بخش خصوصی قراردادی منعقد می‌شود، اما از سال ۹۵ تا کنون به دلیل بروز اختلافات قراردادی و عدم تامین منابع مالی توسط شریک سرمایه گذار، پروژه آئینی صبا با ۷۰ درصد پیشرفت در کار همچنان متوقف مانده است؛ البته آخرین اخبار حکایت از آن دارد که با رفع اختلافات سرمایه‌گذار و شرکا و تامین اعتیار مورد نیاز، مقرر شده است تا بخش مربوط به سالن اصلی پروژه تا دهه مبارک فجر به بهره‌برداری برسد.

مجموعه تاریخی - گردشگری رازی در منطقه ۲۰، یکی دیگر از ابَر پروژه‌هایی بود که داود گودرزی از آن بازدید بعمل آورد و بر رفع موانع به‌منظور تسریع در بهره‌برداری پروژه تاکید کرد و گفت: با توجه به نزدیکی این مرکز به مجموعه برج طغرل، شیخ صدوق و چشمه علی، این مجموعه می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری جنوب شهر تهران تبدیل شود.

آخرین مقصد در این بازدیدها، مجموعه آبی آزادگان بود. مجموعه‌ای که از سال ۹۴ تا کنون به دلیل نبود سرمایه‌گذار بلا استفاده رها شده و این امر باعث شده تا عمده تجهیزات این مجموعه به دلیل عدم بهره‌برداری مستهلک شود.

مطابق با آخرین اخبار، مجموعه آبی آزادگان به عنوان یکی از کلان پروژه‌های سازمان ورزش به سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران معرفی شده است تا مسائل مربوط به سند و اسناد مالکیت آن حل شود. همچنین با توجه به هزینه‌های بالای اورهال تجهیزات پارک آبی آزادگان، جذب مشارکت بخش خصوصی از مباحث مورد توجه سازمان ورزش است.

داود گودرزی، در جریان بازدید‌های صورت گرفته خواستار سرعت بخشی به رفع تمام معضلات و موانع موجود برای بهره‌برداری از این پروژه‌ها و استفاده شهروندان از ظرفیت‌های فرهنگی موجود کرد.

سرمایه‌های خاک‌خورده شهر زیر ذره‌بین سازمان بازرسی شهرداری تهران/ تلاش برای احیاء ابَر پروژه‌های فرهنگی پایتخت

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *