دیدار امیرعبداللهیان و لاوروف/ تاکید بر اجرای توافق‎های تهران و مسکو

۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۲:۵۵
کد خبر: ۴۷۱۵۹۵۶
دیدار امیرعبداللهیان و لاوروف/ تاکید بر اجرای توافق‎های تهران و مسکو
وزرای امور خارجه ایران و روسیه در کیپ تاون آفریقای جنوبی با یکدیگر دیدار و رایزنی کردند.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در حاشیه نشست بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی با هم دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار موضوع‌های مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دو کشور مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، استمرار مشورت‌ها با همتای روس خود را در پیشبرد روابط دوجانبه و رفع موانع و مشکلات پیش روی همکاری‌ها حائز اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، تسریع در روشن شدن سازوکار عضویت کشور‌های دوست بریکس در این گروه را زمینه ساز تقویت همکاری‌های چندجانبه در قالب این گروه دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان از پیشرفت روند همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف ابراز خرسندی کرد و در عین حال خواستار رفع موانع برای تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور شد.

وی افزود: در حال زمینه سازی برای برگزاری هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان از نتایج سفر اخیر الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه به تهران و توافق‌های حاصله اظهار خرسندی کرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای اجرایی کردن هرچه سریعتر این توافق‌های را مورد تاکید قرار داد.

لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از نتایج سفر اخیر الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه به تهران و توافق‌های حاصله در زمینه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور، امضای توافقنامه اجرای قطعه خط ریلی رشت - آستارا و نیز مشارکت بسیار خوب شرکت‌ها و فعالان تجاری و اقتصادی روسیه در نمایشگاه تهران و همچنین سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی روسیه به تهران را نشانه عزم جدی مسکو در تقویت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور دانست.

وی بر آمادگی کشورش برای استمرار گفت‌وگو‌های کارشناسان ارشد دو کشور به منظور بررسی و نهایی کردن سند همکاری‌های جامع بلندمدت دو کشور تاکید کرد.

در این زمینه توافق شد تیم حقوقی دو کشور در آینده نزدیک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند.

لاوروف ضمن اظهار خرسندی از حضور وزیر امور خارجه کشورمان در نشست بریکس پلاس، ابراز امیدواری کرد که با مشخص شدن سازوکار‌های عضویت در بریکس، زمینه عضویت ایران و دیگر کشور‌های دوست بریکس نیز فراهم شود و همکاری‌ها در این چارچوب به طور عملی تقویت شود.

وزیر خارجه روسیه بر آمادگی کشورش برای مشورت بیشتر در خصوص همکاری‌ها میان کشور‌های ضدتحریم‌های یکجانبه که ایران پیشنهاد آن را ارائه کرده است، تاکید کرد.

در این دیدار آخرین وضعیت برجام و مذاکرات رفع تحریم‌ها، مسائل قفقاز، ابتکار‌های سه جانبه و شش جانبه در خصوص همکاری‌های منطقه‌ای و مسائل قفقاز جنوبی، همکاری‌ها در حوزه دریای خزر، همکاری‌های جاری در تکمیل کریدور ترانزیتی شمال جنوب، اجرای توافقات گذشته در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی، همکاری‌های فرهنگی و نیز همکاری‌ها در حوزه انرژی، بانکی، کنسولی و روند آستانه در خصوص سوریه مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *