غریب آبادی: ایران عزم تزلزل‌ناپذیر خود را برای مبارزه با تروریسم نشان داده است

15:16 - 03 خرداد 1402
کد خبر: ۴۷۱۴۳۸۱
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
غریب آبادی: ایران عزم تزلزل‌ناپذیر خود را برای مبارزه با تروریسم نشان داده است
معاون امور بین الملل قوه قضاییه گفت که ایران با برخورداری از چارچوب‌های قانونی، قضایی و اداری کارآمد، تعهد خود را در مبارزه مؤثر با انواع جرایم مانند قاچاق انسان، قاچاق مهاجرین، پولشویی، جرایم مرتبط با فساد و حوزه سایبر به‌خوبی نشان داده است.

خبرگزاری میزان - کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر ایران طی سخنرانی در سی‌ودومین نشست کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری که در وین اتریش در حال برگزاری است، گفت: طراحی مکانیسم‌های نوآورانه جهت بهبود اقدامات در حوزه عدالت کیفری و ارتقای همکاری‌های بین‌المللی مؤثر، در صورتی تحقق می‌یابد که ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و فرهنگی کشور‌ها و نیز اصول اساسی حقوق بین‌الملل، علی‌الخصوص برابری حاکمیتی و عدم مداخله به‌طور کامل رعایت شده و مورد احترام و حمایت قرار گیرد.

وی افزود: ایران با برخورداری از چارچوب‌های قانونی، قضایی و اداری کارآمد، تعهد خود را در مبارزه مؤثر با انواع جرایم مانند قاچاق انسان، قاچاق مهاجرین، پولشویی، جرایم مرتبط با فساد و حوزه سایبر به‌خوبی نشان داده است. تلاش‌های ایران همچنین منجر به پیشگیری و مبارزه مؤثر با فعالیت‌های تروریستی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی شده است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه در ادامه بر مقابله با مجرمانی که درآمد‌های حاصل از جرم دارند، از طریق تقویت همکاری‌ها و کمک‌های بین‌المللی برای ردیابی، ضبط، مصادره و استرداد این قبیل اموال و دارایی‌ها به کشور مبدأ تاکید کرد و گفت: این اقدام نه‌تنها بخشی جدایی‌ناپذیر از واکنش جمعی به جرایم فراملی را تشکیل می‌دهد، بلکه برای حمایت از حقوق قربانیان از جمله حق غرامت و کاهش تکرار جرم نیز ضروری است.

غریب آبادی ادامه داد: با توجه به ماهیت مرکب و پیچیده جرایم سایبری و استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات برای مقاصد مجرمانه که از مرز‌های جغرافیایی فراتر می‌رود و به‌عنوان منبع درآمدی جدید و سودآوری برای فعالیت‌های غیرقانونی ظهور کرده است، تدوین یک سند حقوقی جامع بین‌المللی پیرامون این قبیل جرایم را یک اولویت فوری برای جلوگیری از تشکیل یک پناه‌گاه امن برای مجرمان سایبری و محاکمه آنان دانست و از کشور‌های عضو سازمان ملل خواست تا روند تدوین کنوانسیون مقابله با استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در مقاصد مجرمانه را تسهیل و تسریع کنند.

معاون امور بین‎الملل قوه قضاییه همچنین گفت: علیرغم تلاش‌های جامعه جهانی، استفاده از ترور علیه برخی ملت‌ها و دولت‌ها همچنان چالش و تهدید عمده‌ای علیه جامعه بین‌المللی است که جان افراد بی‌گناه بسیاری را گرفته و پیامد‌های مخربی نیز بر ثبات و امنیت کشور‌ها و توسعه و رفاه جوامع بر جای گذاشته است. از قضا، اقدامات برخی کشور‌ها تحت لوای مقابله با تروریسم، خود اغلب چالش‌های جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد کرده است. ایران عزم تزلزل‌ناپذیر، تعهد راستین و نقش تعیین‌کننده خود را در مبارزه با تروریسم با کمک مؤثر به کشور‌های آسیب‌دیده در مقابله با گروه‌های تروریستی همانند القاعده، داعش و جبهه النصره نشان داده است. این در حالی است که برخی حملات وحشیانه علیه مردم، دانشمندان و مقامات دولتی، به‌ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که در خط مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه قرار داشت، از سوی جامعه بین‎المللی بی‌پاسخ مانده است.

غریب‌آبادی در پایان خاطرنشان کرد: بکارگیری اقدامات قهری یک‌جانبه، که نقض آشکار اصول اساسی حقوق بین‌الملل و اصول مندرج در منشور سازمان ملل به شمار می‌رود، همچنان مانعی در مقابل واکنش‌های جمعی موثر به جرائم در سطح بین‌المللی به‌شمار می‌آید؛ چرا که چنین اقدامات غیرقانونی مانع همکاری و هماهنگی کشور‌های عضو، به ویژه کشور‌های آسیب دیده، در مقابله با جرائم و مجرمان می‌شود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *