زالی: ضرورت تقویت فرهنگ اهدای عضو

11:11 - 31 ارديبهشت 1402
کد خبر: ۴۷۱۳۷۰۸
زالی: ضرورت تقویت فرهنگ اهدای عضو
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵ هزار ایرانی در صف پیوند عضو هستند، گفت: با وجود اینکه باید سالانه چهار هزار پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی انجام شود، اما یک سوم از این میزان صورت می‌گیرد و همین آمار ضرورت فرهنگسازی اهدای عضو را نشان می‌دهد.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، علیرضا زالی در یکصد و چهل و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن تقدیر از برنامه‌های هفته سلامت توسط شهرداری تهران، اظهار کرد: امسال برنامه‌های این هفته بسیار متنوع‌تر و به شکل فرهنگساز و ترویجی برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین تصریح کرد: تنها پارلمانی در کشور که مصوبه‌ای در حوزه تبلیغی و اجرایی و فرهنگسازی اهدای عضو دارد مدیریت شهری تهران است.

وی با اعلام اینکه ۴۷ هزار بیمار دارای نارسایی کلیوی داریم، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که سالانه هفت هزار نفر به این بیماران اضافه شود و تا چند سال آینده تعداد این بیماران به دو برابر افزایش یابد.

زالی با بیان اینکه کیفیت زندگی و بقای عمر با پیوند کلیه به طور چشمگیری تغییر خواهد کرد، یادآور شد: فشار خون و دیابت دو عامل مهم در نارسایی کلیه هستند و علاوه بر این کم تحرکی و سندروم کبد چرب نیز منجر به نارسایی کبد می‌شود. متأسفانه سالانه ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر بر اثر نارسایی کبد جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اعلام اینکه بقای ۷۷ درصدی پس از پیوند کبد در ایران ثبت شده که افتخارآفرینی کشور را در این حوزه نشان می‌دهد، گفت: پیش بینی ما این است که هشت درصد از مردم در آینده دچار نارسایی قلب خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به جان باختن ۱۹ هزار و ۶۰۰ نفر از هموطنان در یک میلیون و ۵۰۰ هزار تصادف، یادآور شد: پیش بینی ما این است که سالیانه پنج تا هشت هزار نفر دچار مرگ مغزی شوند.

وی افزود: با وجود اینکه باید سالانه چهار هزار پیوند عضو از بیماران مرگ مغزی انجام شود، اما یک سوم از این میزان صورت می‌گیرد و همین آمار ضرورت فرهنگسازی اهدای عضو را نشان می‌دهد.

زالی با اعلام اینکه هر ساعت یک یا دو نفر از افراد حاضر در لیست پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در صف پیوند هستند که ۱۸ هزار نفر به صف انتظار پیوند کلیه برمی گردد؛ از سه هزار و ۵۰۰ پیوند در سال قبل دو هزار و ۴۰۰ پیوند کلیه و ۹۰۰ مورد پیوند کبد بوده است.

وی با اشاره به فراهم شدن پهنه‌های تبلیغاتی شهری برای فرهنگسازی اهدای عضو، تصریح کرد: درخواست ما این است که در بوستان‌های شهر، درختانی به نام کسانی که اهدای عضو انجام داده اند نامگذاری شود که شهرداری در انتظار دریافت مصوبه برای این اقدام است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: تقاضای ما این است که یک قطعه برای اهداکنندگان عضو و یا به عبارتی جان‌بخشان در بهشت زهرا (س) پیش بینی شود.

وی با بیان اینکه بیلبورد‌های شهری برای تبلیغات اهدای عضو به کار گرفته شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه شهرداری در سال قبل مشارکت خوبی در برگزاری جشن نفس داشت و امسال نیز پیش بینی‌های لازم انجام شده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *