دسترسی دولت آمریکا به داده‎های کاربران/واشنگتن به دنبال تداوم هژمونی سایبری

۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۰:۰۱
کد خبر: ۴۷۱۰۲۶۶
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
دسترسی دولت آمریکا به داده‎های کاربران/واشنگتن به دنبال تداوم هژمونی سایبری
افشای دسترسی کامل آمریکا به پیام‌های کاربران در توییتر بار دیگر کذب بودن ادعای این کشور مبنی بر احترام به حقوق اساسی شهروندان را آشکار کرد.

خبرگزاری میزان - ایلان ماسک، مدیر و مالک توییتر اخیرا در مصاحبه با فاکس نیوز افشا کرد که دولت آمریکا به پیام‌های مستقیم خصوصی کاربران «دسترسی کامل» دارد؛ وی گفت که دانستن این اطلاعات ذهن او را به هم ریخته است.

افشاگری ایلان ماسک

برخی از ناظران استدلال می‌کنند که با توجه به چنین اقدامی در قبال توییتر، دولت آمریکا ممکن است از همین استراتژی با سایر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام استفاده کند که پیام‌های خصوصی کاربران آن‌ها نیز نقض می‌شود.

حتی یک آمریکایی مانند ایلان ماسک از نظارت دولت این کشور بر اطلاعات کاربران شوکه می‌شود و نشان می‌دهد که دولت آمریکا تا چه حد می‌تواند فریبنده باشد.
اخیرا، واشنگتن یک پیام رسان چینی را به نقض حریم خصوصی شهروندان آمریکایی متهم و تهدید کرد که این برنامه را ممنوع می‌کند. این کاملا منعکس کننده استاندارد‌های دوگانه دولت آمریکا است.

دولت و کنگره آمریکا مشکوک هستند که تیک تاک داده‌های کاربران را به دولت چین منتقل می‌کند؛ با این حال، به نظر می‌رسد که این همان کاری است که آن‌ها با توییتر انجام داده‌اند؛ این امر به تاکتیک رایج دولت آمریکا برای قضاوت دیگران تبدیل شده است.

آنچه ایلان ماسک، گفت دوباره این باور را ثابت می‌کند که آمریکا کاری را که افراد و طرف‎ها را به آن متهم می‌کند انجام داده یا انجام می‌دهد و به طور فزاینده‌ای روشن می‌شود که حفاظت از امنیت سایبری تنها بهانه‌ای است که واشنگتن برای تداوم هژمونی سایبری خود از آن استفاده می‌کند.

اعتیاد به جاسوسی و نظارت

اعتیاد دولت آمریکا به نظارت بر ماهیت آن به عنوان یک هژمون تأکید می‌کند؛ حتی با افشای رسوایی‌هایش، آمریکا برای حفظ موقعیت هژمونیک خود پشیمان نمی‌شود؛ آمریکا هیچ مرز یا محدودیتی در مورد نظارت ندارد و رفتار خود را دنبال می‌کند.

«لو شیانگ»، محقق آکادمی علوم اجتماعی چین، به گلوبال تایمز، گفت که این امر می‌تواند توضیح دهد که چرا دستگاه‌ها یا برنامه‌های خارجی از سوی دولت آمریکا مورد توجه قرار نمی‌گیرند. 

شرکت‌ها با درخواست‌های نامناسب دولت آمریکا موافقت نخواهند کرد، که برای استراق سمع دولت این کشور مساعد نیست.

افشای جاسوسی‌های متعدد

اسناد افشا شده اخیر پنتاگون نشان می‌دهد که آمریکا در حال استراق سمع مذاکرات بین مقامات کره جنوبی در مورد کمک به اوکراین و همچنین آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل است.

پیش از این، رسوایی PRISM نشان داد که آمریکا تماس‌های تلفنی سران اروپایی را زیر نظر دارد؛ آمریکا به برترین امپراتوری نظارتی جهان تبدیل شده است.

مدت‌هاست که دولت آمریکا و سازمان‌های مربوطه آن از مزیت‌های تکنولوژیک خود برای شنود و جاسوسی گسترده و بی‌رویه از جهان استفاده می‌کنند، چه علیه شهروندان خود و چه دولت‌ها، شرکت‌ها و افراد خارجی.

فعالیت‌های استراق سمع و جاسوسی آمریکا به سطحی از بی‌توجهی ناخواسته رسیده است، نقض جدی قوانین بین‌المللی و اصول اولیه روابط بین‌الملل، نقض حریم خصوصی و امنیت اطلاعات شخصی عموم مردم جهان و تهدیدی جدی برای حاکمیت و امنیت کشور‌های مختلف است.

آمریکا با نظارت و استراق سمع مکرر و نقض حاکمیت و حقوق دیگر کشورها، خود را در طرف مقابل عدالت و اخلاق قرار داده است.

همانطور که جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس، زمانی گفت: از یک ابرقدرت نظارتی جهانی انتظار نداشته باشید که با افتخار یا احترام عمل کند.

انتهای پیام/


برچسب ها: آمریکا توییتر

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *