اعلام جرم دادگاه نیویورک علیه ترامپ/ هشدار پلیس نیویورک درباره ناآرامی‌های احتمالی

۱۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴:۰۳
کد خبر: ۴۷۰۵۴۵۰
اعلام جرم دادگاه نیویورک علیه ترامپ/ هشدار پلیس نیویورک درباره ناآرامی‌های احتمالی
اعلام جرم دادگاهی در نیویورک علیه ترامپ، جنجالی سیاسی در آمریکا به راه انداخت که احتمالا در روز‌های آینده شدت خواهد یافت.

خبرگزاری میزان – هیئت عالی منصفه دادگاه منهتن نیویورک آمریکا علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین این کشور اعلام جرم کرد؛ اکنون ترامپ نخستین رئیس جمهور سابق آمریکاست که با کیفرخواست جنایی مواجه شده است.

دلیل این اعلام جرم، پرداخت حق السکوت به یک بازیگر زن فیلم‌های مستهجن در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ است.

در عین حال، در حالی که کیفرخواست مذکور ممهور به مهر صادر شده و طی روز‌های آینده اعلام خواهد شد و اتهام‌های موجود در آن در حال حاضر به طور عمومی مشخص نیست، منابع نزدیک به پرونده مذکور می‌گویند که ترامپ با بیش از ۳۰ فقره اتهام مرتبط با کلاهبرداری تجاری در کیفرخواستی از سوی هیئت منصفه دادگاه منهتن مواجه است.

به گزارش «نیویورک تایمز، گاردین و سی ان ان»، منابع مطلع می‌گویند که ترامپ احتمالا در روز‌های آینده با کیفرخواست مواجه و بازداشت خواهد شد.

رئیس جمهور پیشین آمریکا در واکنش به رای دادگاه منهتن، ضمن طرح ادعای بیگناهی خود، اعضای حزب دموکرات این کشور را متهم به نیرنگ علیه خود کرد.

وی گفت که این اقدام دموکرات‌ها در چارچوب دخالت‌های آنان در نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ صورت می‌گیرد و برای جو بایدن نتیجه برعکس خواهد داشت.

ترامپ ضمن حمله به دادستان کل نیویورک، کیفرخواست صادر شده را آزار و شکنجه سیاسی توصیف کرد و ادعا کرد که محاکمه وی در نیویورک عادلانه نخواهد بود.

در حالی که دستیاران ترامپ می‌گویند که وی از این اعلام جرم دادگاه منهتن غافلگیر شده است، وکلای ترامپ اعلام کردند که وی در اوایل هفته آینده خود را به دادگاه منهتن تسلیم می‌کند.

دادستان کل نیویورک نیز اعلام کرد که با وکلای ترامپ برای انجام هماهنگی‌های لازم جهت حضورش در دادگاه تماس گرفته است.

براساس گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، دادستانی نیویورک و تیم حقوقی ترامپ بر سر تسلیم وی به قانون در روز سه شنبه توافق کرده اند.

براساس گزارش ها، از ترامپ انگشت نگاری و عکسبرداری جهت دستگیری انجام خواهد شد؛ هنوز مشخص نیست که آیا هنگام بازداشت به وی دستبند زده می‌شود یا خیر.

واکنش پلیس نیویورک

پس از اعلام خبر اعلام جرم هیئت عالی منصفه دادگاه منهتن نیویورک علیه ترامپ، شماری از هواداران وی اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی و سر دادن شعار کردند.

همزمان پلیس اقدام به استقرار نیرو در مقابل اقامتگاه ترامپ کرد.

از سوی دیگر پلیس نیویورک درباره ناآرامی‌های احتمالی مرتبط با بازداشت ترامپ هشدار داد.

پلیس نیویورک با انتشار بیانیه‌ای به افسران خود اعلام کرد که در صورت بروز هرگونه اخلال امنیتی هشیار بوده و هشدار دهند و برای بروز ناآرامی‌های احتمالی آماده باشند.

در این بیانیه آمده است: ما برنامه‌های استقرار پرسنل خود را جهت همگام شدن با تحولات امنیتی بررسی می‌کنیم.

واکنش اعضای حزب دموکرات

اگرچه کاخ سفید از اظهارنظر در مورد کیفرخواست سلف و رقیب بالقوه بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ خودداری کرد، اما بسیاری از دموکرات‌ها، از جمله آن‌هایی که به دنبال پاسخگو کردن ترامپ برای رفتارهایش به عنوان رئیس جمهور آمریکا بودند، از صدور کیفرخواست علیه وی استقبال کردند.

نانسی پلوسی که در هر دو استیضاح ترامپ ریاست مجلس نمایندگان آمریکا را بر عهده داشت، گفت: هیئت منصفه بر اساس حقایق و قانون عمل کرده است؛ هیچ کس بالاتر از قانون نیست و هرکسی حق محاکمه برای اثبات بی گناهی دارد؛ امیدوارم رئیس جمهور سابق به طور مسالمت آمیز به سیستمی که این حق را به او می‌دهد احترام بگذارد.

اعضای حزب دموکرات آمریکا می‌گویند که ترامپ نباید قانون را زیر پا بگذارد بلکه باید مانند هر شهروند آمریکایی با اتهام‌های وارده مواجه شود.

چاک شومر، رئیس اکثریت دموکرات سنای آمریکا تاکید کرد: نباید هیچ گونه نفوذ سیاسی، ارعاب یا مداخله خارجی در این پرونده وجود داشته باشد.

آدام شیف، نماینده دموکرات کالیفرنیا نیز در این باره اظهار کرد: صدور کیفرخواست برای یک رئیس جمهور سابق بی سابقه است، اما رفتار غیرقانونی ترامپ نیز همینطور است.

واکنش اعضای حزب جمهوریخواه

اعضای حزب جمهوریخواه به عنوان حزب متبوع ترامپ از صدور کیفرخواست مذکور انتقاد کردند.

کوین مک کارتی، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که دادستان کل نیویورک توسط نمایندگان مجلس به دلیل سوءاستفاده از قدرتش در پرونده ترامپ مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

مایک پنس، رقیب بالقوه ترامپ برای نامزدی ریاست جمهوری، گفت: این کیفرخواست پیام وحشتناکی در مورد سیستم قضایی آمریکا به جهان ارسال می‌کند.

ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا که انتظار می‌رفت در رقابت با ترامپ برای نامزدی جمهوری‌خواهان شرکت کند، گفت که ایالت او به هیچ درخواستی برای استرداد رئیس‌جمهور سابق کمک نخواهد کرد.

در این میان جمهوریخواهان میانه رو نیز اعلام کردند که به سیستم قضایی آمریکا کاملا اعتماد دارند.

باید توجه داشت که این تنها چالش حقوقی ترامپ نیست؛ او همچنان موضوع سه تحقیق جنایی جداگانه است.

این تحقیقات شامل، تلاش وی برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، شورش علیه کنگره و نگهداری نادرست از اسناد محرمانه پس از خروج از کاخ سفید هستند.

ترامپ تنها رئیس جمهور آمریکاست که دو بار استیضاح شد و نقش مهمی در شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ علیه کنگره آمریکا داشت.

وی چندی پیش اعلام کرده بود که برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نامزد می‌شود.

اقدام قانونی علیه ترامپ مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را وارد مرحله جدیدی می‌کند، زیرا رئیس جمهور سابق گفت که با وجود این اتهام‌های جنایی به رقابت خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha