باقری: توافق ریاض و تهران آغاز دوره جدیدی از مناسبات است

۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۹:۰۶
کد خبر: ۴۷۰۳۲۱۲
باقری: توافق ریاض و تهران آغاز دوره جدیدی از مناسبات است
معاون سیاسی وزارت امور خارجه در سفر به مسقط و دیدار با وزیر امور خارجه عمان تاکید کرد: توافق ریاض و تهران آغاز دوره جدیدی از مناسبات است.

خبرگزاری میزان - علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه که به مسقط سفر کرده با بدر بن حمد البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان، دیدار و گفت‎وگو کرد. 

در این دیدار دو طرف در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه‌ای به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

موضوع توافق برای ازسرگیری روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان و گفت‎وگو‌های منطقه‌ای به منظور تقویت صلح و امنیت در منطقه از موضوعات مطرح شده در این ملاقات بودند. 

وزیر خارجه عمان با استقبال از توافق اخیر جمهوری اسلامی ایران با عربستان برای برقراری مجدد روابط دو کشور، اظهار کرد: این توافق مبنایی برای تقویت روح همکاری و تعامل بیشتر کشور‌های منطقه خواهد بود. 

همچنین معاون وزارت امور خارجه کشورمان با تمجید از نقش سازنده سلطنت عمان در این خصوص، تصریح کرد: توافق ریاض و تهران برای آغاز دوره جدیدی از مناسبات نشان داد سیاست همسایگی راهبرد هوشمندانه دولت برای تامین منافع ملی و پیشبرد اهداف سیاست خارجی است.

باقری، اظهار کرد: رمز موفقیت سیاست همسایگی ایران، اعتماد متقابل سیاسی و هدف این سیاست راهبردی برقراری ثبات و آرامش در منطقه و ارتقای همکاری‌های اقتصادی برای ترویج توسعه در همه کشور‌ها و رفاه فراگیر برای همه ملت‌های منطقه است.

این سفر با هدف برگزاری نهمین دوره مشورت‌های سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در مسقط انجام شده است.

نهمین دوره مشورت های سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان

نهمین دوره مشورت‌های سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان با حضور معاون سیاسی وزارت امور خارجه، روز یکشنبه در مسقط، پایتخت عمان برگزار شد. 

در این نشست شیخ خلیفه الحارثی، معاون امور دیپلماتیک وزارت خارجه عمان ریاست هیأت عمانی را بر عهده داشت، موضوعات اصلی مورد علاقه دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی به طور مبسوط در این جلسه مورد بررسی قرار گرفته و دو طرف دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان برگزاری این نشست را فرصتی برای بررسی جنبه‌های مختلف روابط دو کشور خصوصا در بخش سیاسی و نشان دهنده اراده دو کشور برای توسعه روابط دانست. 

وی اظهار کرد: فضای جدید منطقه‌ای اهتمام بیشتری برای رایزنی بین مقام‎های دو کشور را می‌طلبد. 

معاون سیاسی وزیر خارجه عمان نیز بیان کرد: در سال‌های اخیر شاهد افزایش رشد تبادل تجاری بین دو کشور بوده‎ایم و این افزایش نشان می‌دهد ظرفیت لازم برای ارتقای همکاری تجاری بین دو کشور وجود دارد و باید از این ظرفیت استفاده کنیم. 

به گفته وی، سلطنت عمان در دوره نوین که از حکمرانی سلطان قابوس آغاز شده است، به دنبال افزایش تعامل و همکاری با هدف برقراری و حفظ صلح در منطقه بوده است و در تعامل با جمهوری اسلامی ایران نیز این رویکرد را دنبال کرده است. 

در پایان این نشست صورتجلسه مربوط به نهمین نشست کمیته مشترک راهبردی از سوی باقری و خلیفه الحارثی به امضا رسید.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *